Studentet.info
RSS Feed
« 1 ... 49 50 51 (52) 53 54 55 ... 191 »
Lajme : Promovohet “Politikolgjia” e parė shqipe nė Ballkan nga Doc.Dr.Veton Latifi
Kyqur 26-05-2008 2:47:14 (2864 Lexime)


PRISHTINĖ, MAJ- Para lexuesit dhe studiuesit shqiptarė mė nė fund vien teoritė mė bashkėkohore politike tė prezantuara nė mėnyrė sistematike nėpėrmjet librit mė tė ri tė Doc. Dr. Veton Latifit “Politikologjia”. Me kėtė libėr fillon tė mbulohet njė zbrazėti e dukshme e mungesės sė literaturės shkencore dhe universitare nga lėmi i shkencave politike tė autorėve shqiptarė. Ky ėshtė libri i parė universitar “Politikologjia” nė gjuhėn shqipe nė Ballkan.

Nė praninė e mbi 200 intelektualėve, profesorėve universitar, studiuesve, studentėve, politikanėsh dhe pėrfaqėsuesve tė zyrave diplomatike gjatė promovimit tė librit qė u mbajt tė shtunėn mė 17 maj nė mesditė nė amfiteatrin e Universitetit FAMA nė Prishtinė, recenzentėt e kanė klasifikuar librin voluminoz “Politikologjia” tė Doc. Dr. Latifit njėkohėsisht edhe si tekst universitar edhe si studim i mirėfillt shkencor nga lėmi i shkencave politike

Mė shumė...

Lajme : Lushnjė, rrufeja vret katėr studentė
Kyqur 24-05-2008 1:52:39 (1584 Lexime)

LUSHNJĖ, 23 MAJ - Katėr tė rinj nga Tirana kanė humbur jetėn nė rrugėn Rrogozhinė-Lushnjė, pėr shkak tė njė shkarkimi rrufeje mbi makinėn nė tė cilėn udhėtonin. Vdekja e tė rinjve, qė janė tė gjithė studentė tė moshave 20 dhe 21 vjeē, ėshtė klasifikuar si aksident automobilistik, por, sipas burimeve nga Policia e Lushnjės, shkaku i vėrtetė ka qenė shkarkimi i rrufesė mbi makinė, ēfarė ka bėrė qė shoferi tė humbasė drejtimin e mjetit dhe tė pėrplaset me bordurat anėsore tė rrugės.

Ngjarja tragjike ka ndodhur rreth orės 11:40 tė ditės sė djeshme, nė segmentin rrugor Rrogozhinė-Lushnjė, pikėrisht nė rrethrrotullimin e Ēermės. Katėr tė rinjtė, shokė kursi me njėri-tjetrin, kanė qenė duke udhėtuar me mjetin tip "Mercedes Benz" me targa TR7673M, i cili drejtohej nga shtetasi Roland Muja, 20 vjeē, i cili ishte edhe viktima e parė e kėtij aksidenti.

Mė shumė...

Lajme : Ministri i arsimit dhe shkencės, Sulejman Rushiti nė debat para studentėve
Kyqur 23-05-2008 9:40:55 (1419 Lexime)

TETOVĖ, 22 maj – Ministri i arsimit dhe shkencės sė R. Maqedonisė, z. Sulejmani Rushiti ishte mysafiri i radhės nė debatin universitarė, pėrballur me studentėt.
Ministri u pėrqėndrua nė tė arriturat e USHT-sė dhe angazhimin e tij dhe tė Partisė Demokratike Shqiptare pėr Universitetin Shtetėror tė Tetovės. Ai numėroi tė arriturat e pėrbashkėta pėr Universitetin si akreditimi i 10 fakulteteve nė ciklit tė parė tė studimeve si dhe ciklin e dytė tė studimeve master nė USHT, rregullimin e hapėsirave, disperzimin e hapėsirave dhe rritjen e numrit tė tė punėsuarve akademik e administrativ nė Universitet.

Mė shumė...

Lajme : Aksion pėr dhurim gjaku nė USHT
Kyqur 23-05-2008 9:39:19 (1463 Lexime)

TETOVĖ, 21 maj 2008 - Universiteti Shtetėror i Tetovės i ėshtė pėrgjigjur pozitivisht kėrkesės sė Kryqit tė Kuq pėr organizimin e dhurimit tė gjakut nė objektet e Universitetit. Njė numėr i konsiderueshėm i stafit akademik dhe administrativ si dhe studentė kanė shprehur gatishmėri pėr dhurim gjaku.

Organizatori dr. Irfan Baftjari u shpreh se vlerėson shumė bashkėpunimin me Universitetin Shtetėror tė Tetovės qė sigurojnė hapėsira dhe informojnė me kohė studentėt e stafin pėr njė organizim tė tillė.
Aksioni i dhurimit tė gjakut do tė vazhdoj edhe ditėt nė vijim, nė ambientet e Fakultetit tė Shkencave Matematiko-Natyrore (22 maj 2008) dhe nė Fakultetin e Arteve (23 maj 2008).

Mė shumė...

Lajme : Ekipi i USHT-sė zė vendin e parė nė SPORTFEST 2008, Turqi
Kyqur 23-05-2008 9:38:00 (2353 Lexime)

TURQI - Nga data 14 deri mė 19 maj, nėn organizimin e Universitetit Bogaziēi u mbajt “Sportfest 2008” njė garė ndėrkombėtare nė mė shumė sporte, e 28-ta me radhė e organizuar.
Ishin pikėrisht studentėt e USHT-sė, ata qė pėrfaqėsuan Maqedoninė nė kėto gara sportive edhe atė nė futboll tė madh, nė kategorinė e meshkujve, volejboll, nė tė dy kategoritė, atė tė meshkujve dhe tė femrave.

Mė shumė...

Lajme : 10-vjeēarja mbaron vitin e parė tė universitetit
Kyqur 20-05-2008 2:59:23 (1440 Lexime)

Ndėrsa njė vit tjetėr shkollor po pėrfundon, Moshe Kai Cavalin ka hyrė nė sezonin e provimeve tė matem- atikės, gjuhėve tė huaja dhe muzikės. Por Cavalin ėshtė vetėm 10 vjeē. Ėshtė vetėm 150cm e gjatė dhe kėmbėt nuk i prekin as tokėn, ndėrsa qėndron ulur nė karriget e auditorit ku bėhen provimet e fundvitit. "Po studioj statistika", thotė Cavalin, me librin gjigand tė hapur mbi tavolinė. Ajo shpreson qė me pėr- fundimin e programit nė "East Los Angeles Col- lege" tė regjistrohet nė universitet pėr as- trofizikė. Njė prej intere- save primarė janė "vrimat e krimbave", njė fenomen hipotetik qė ka lidhje me teorinė e relativitetit tė Ajnshtajnit.


Lajme : Dekanėt dhe rektorėt, konflikt pėr kompetencat
Kyqur 19-05-2008 3:55:25 (1206 Lexime)

TIRANĖ, 19 MAJ- Dekanėt kundėrshtojnė rektorin e UT-sė pėr rregulloren e universitetit. Nė prag tė miratimit tė saj, dekani i Fakultetit tė Histori-Filologjisė, Shezai Rrokaj, u shpreh pėr "Shqip" se statuti i ri u jep shumė kompetenca titullarėve dhe mė pak organeve kolegjiale. Kur drafti ishte pėr diskutim nė fakultete, u pėrpiluan edhe vėrejtjet qė tashmė i janė bėrė tė ditura rektorit Dhori Kule. "Ne presim qė kreu i UT-sė tė reflektojė pėr vėrejtjet e Fakultetit tė Filologjisė, por edhe tė fakulteteve tė tjera", shtoi Rrokaj. I njėjti debat me temė pėrqendrimin e kompetencave zhvillohet edhe nė universitete tė tjera, siē ndodh nė atė Politeknik. Dekanėt e kėtij universiteti, ashtu si tek UT-ja, kėrkojnė qė tė kenė mė shumė tė drejta nė pėrzgjedhjen e stafeve tė punės, apo nė menaxhimin e fondeve.

Mė shumė...

Lajme : Magjistrat e UT-sė s’e pranojnė vulėn e PDSH-sė
Kyqur 19-05-2008 2:21:36 (1570 Lexime)


TETOVĖ, 19 MAJ- Tė mos mashtrojnė se kanė legalizuar titujt e magjistraturės dhe tė mos manipulohet me ēėshtjen tonė, nėpėr fushata dhe propaganda politike. Kjo ėshtė kėrkesa e magjistrave tė historisė, tė Universitetit tė Tetovės (UT) drejtuar Partisė Demokratike Shqiptare (PDSH) e cila “legalizimin” e titujve tė tyre tė magjistraturės e ka pėrfshirė nė listėn e sukseseve arsimore tė kėsaj parie. Pėrveēse nėpėr tubime dhe takime para zgjedhore, magjistraturat tona qėndrojnė “tė legalizuara” edhe nė ueb faqen zyrtare tė kėsaj partie, ku PDSH ka shpalosur tė arriturat e saja, tha Skėnder Asani, nga Kėshilli nismėtar pėr legalizimin e studimeve tė kryera tė magjistraturės nė UT.

Mė shumė...

Lajme : USHT promovoi studimet master
Kyqur 17-05-2008 4:58:21 (3410 Lexime)

TETOVĖ, 17 MAJ – Para dekanėve, shefave tė programeve studimore, profesorėve dhe studentėve, Rektori i USHT-sė, prof. dr. Sadi Bexheti dhe Ministri i arsimit dhe shkencės z. Sulejman Rushiti promovuan akreditimin e studimeve tė ciklit tė dytė – master nė USHT.
Ministri i arsimit dhe shkencės, z. Suleman Rushiti u shpreh se Universiteti Shtetėror i Tetovės me akreditimin e ciklit tė parė tė studimeve dhe ciklit tė dytė tė studimeve formėsohet si njė qendėr hulumtuese-kėrkimore. “Kėto drejtime tė reja tė akredituara dhe studimet master i krijojnė mundėsi profesorėve qė t’i pėrcjellin njohuritė gjeneratave tė reja. Universiteti Shtetėror i Tetovės me pėrkrahjen tonė maksimale ka realizuar shumicėn e qėllimeve tė pėrcaktuara duke filluar nga akreditimet e programeve studimore, rregullimin e ēėshtjes sė hapėsirave dhe objekteve, rritjen e kapaciteteve akademike dhe kjo e fundit fillimin e studimeve master. Ne edhe mė tutje do tė vazhdojmė tė pėrkrahim fuqishėm USHT-nė, duke kompensuar kėshtu vite tė humbura nė mungesė tė institucioneve tė larta arsimore nė tė kaluarėn.”- u shpreh ministri Rushiti.

Mė shumė...

Lajme : U promovua biblioteka e parė elektronike
Kyqur 17-05-2008 4:56:48 (2338 Lexime)

PRISHTINĖ, 17 MAJ - Kolegji universitar "Viktory" nė Prishtinė ka promovuar bibliotekėn elektronike, e para ndėr univrsitetet shqiptare, revistėn shkencore dhe 19 libra tė tjerė.
Akademiku kosovar Rexhep Qosja vlerėsoi se hapja e e njė biblioteke tė tė tillė elektronike ėshtė hap i rėndėishėm dhe njė dritare e madhe e tė gjithė shqiptarėve nė botė.

Mė shumė...

« 1 ... 49 50 51 (52) 53 54 55 ... 191 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio