Studentet.info
RSS Feed
« 1 ... 50 51 52 (53) 54 55 56 ... 191 »
Lajme : Studentėt nga SHBA-ja dhe Europa vizituan USHT-ėn
Kyqur 14-05-2008 4:13:50 (1632 Lexime)


TETOVĖ, 13 MAJ- Universitetin Shtetėror tė Tetovės e vizituan njė grup prej 10 studentėsh nga vende tė ndryshme si Franca, Austria, Gjermania,Amerika e Sllovakia, tė udhėhequr nga pėrfaqėsuesi i Akademisė Diplomatike tė Vjenės, prof. Michel Cullin. Qėllimi i vizitės ishte shkėmbimi i pėrvojave tė studimeve. Studentėt u interesuan pėr pėrvojat e studimeve nė USHT, sistemin e studimeve, planprogramet etj.

Ata u pritėn nga Rektori i USHT-sė, prof. dr. Sadi Bexheti, shefi i zyrės pėr marrėdhėnie ndėrkombėtare, doc. Senad Abduli dhe njė grup studentėsh nga Fakulteti Filologjik i USHT-sė tė cilėt edhe informuan pėr nga afėr mbi kapacitetet dhe mundėsitė qė ofron Universiteti Shtetėror i Tetovės.
U diskutua edhe mbi mundėsitė e bashkėpunimit dhe mundėsimin e vizitave tė ngjashme nga studentėt e USHT-sė nė Universitetet evropiane tė cilėt ata pėrfaqėsonin.

Mė shumė...

Lajme : Studentėt e USHT-sė i bashkėngjiten aksionit humanitar pėr fėmijė
Kyqur 07-05-2008 8:06:09 (2310 Lexime)


TETOVĖ, 7 MAJ - Studentėt dhe profesorėt e Artitit Figurativ nė USHT kanė realizuar projektin humanitar “Pėr fėmijė mė tė lumtur” nga programi studimor nė bashkėpunim me Kryqin e Kuq – Tetovė.
Studentėt do tė krijojnė mbi 100 punimeve artistike – piktura me motive pėr fėmijė duke u ndihmuar fėmijėve me theks tė veēantė atyre tė hendikepuarėve dhe duke shėnuar ditėn ndėrkombėtare tė tyre.
Sekretari i Kryqit tė Kuq, z. Qatip Besimi u shpreh mirėnjohės pėr bashkėpunimin me Universitetin Shtetėror tė Tetovės. “Kjo ėshtė hera e dytė qė USHT-ja i pėrgjigjet pozitivisht kėrkesės sonė pėr njė organizim tė tillė. Vėrejmė se studentėt dhe profesorėt me kėnaqėsi punojnė kėto vepra arti dedikuar fėmijėve. Pjesa mė e madhe e punimeve do tė vendosen nė Qendrėn Klinike tė Tetovės, nė repartin pėr fėmijė, ndėrsa pjesa tjetėr do tė shfrytėzohet pėr projekte tjera pėr fėmijė.”- u shpreh z. Besimi.

Mė shumė...

Lajme : USHT me fizionomi tė re
Kyqur 07-05-2008 2:31:45 (1591 Lexime)


TETOVĖ, 6 MAJ - Universiteti Shtetėror i Tetovės nga dita e hėnė, pėrmes "Ditėve tė hapura tė USHT-sė", po bėn promovimin e fakulteteve, programeve studimore sikurse edhe kapaciteteve. Promovimi, qė do tė zgjasė deri mė 9 maj, realizohet nė Rektoratin e USHT-sė, dhe u dedikohet studentėve tė rinj pėr vitin akademik 2008/2009.
Qufli Osmani, pėrgjegjės pėr mėsim dhe politikė regjistruese nė USHT, thotė se "Ditėt e Hapura" kanė pėr qėllim qė prindėrit dhe maturantėt tė informohen me atė se qė e ofron USHT-ja. "D tė promovohen programet dhe konkursi i ri pėr studime deridiplomike dhe pasdiplomike. Kėtė e bėjmė me qėllim tė informimit mė tė afėrt, pasi qė pėr njė gjė tė tillė kanė nevojė edhe maturantėt, por edhe prindėrit kanė nevojė pėr njė gjė tė tillė", tha Osmani.

Mė shumė...

Lajme : Nis procesi i lehtėsimit tė vizave pėr studentėt kosovarė
Kyqur 06-05-2008 10:06:03 (1498 Lexime)


PRISHTINĖ, 6 MAJ – Ministri i Arsimit, Enver Hoxhaj, konfirmoi tė martėn se ka filluar procesi pėr lehtėsimin e vizave pėr kategoritė e veēanta tė qytetarėve tė Kosovės, veēanėrisht pėr studentėt dhe stafin akademik tė Universitetit tė Prishtinės. Kėto komente, Hoxhaj i bėri pas njė takimi me shefin e Zyrės ndėrlidhėse tė Komisionit Evropian nė Prishtinė, Renzo Daviddi.

“Tė gjitha pjesėt e Ballkanit janė pjesė e procesit tė lehtėsimit tė vizave, ndėrsa Kosova deri mė tani nuk ėshtė pjesė e kėsaj dhe ne sot sė bashku me Renzo Daviddi-n u dakorduam qė tė fillojmė kėtė proces”, tha ai.
Sipas Hoxhajt, procesi i lehtėsimit tė vizave do tė fillojė me studentėt dhe profesorėt e UP-sė, pėr tė cilėt, MASHT ėshtė i interesuar qė tė kenė njė mobilitet akademik mė tė mirė.
Ai tha se njė shkresė e tillė do t’i dėrgohet tė gjitha shteteve anėtare tė Bashkimit Evropian. Ndėrkaq, Hoxhaj shtoi se MASHT-i do tė merr pėr obligim qė secili student qė do tė merr vizė tė kthehet nė Kosovė.

Mė shumė...

Lajme : Startojnė"Ditėt e hapura" nė USHT
Kyqur 06-05-2008 2:31:28 (1417 Lexime)


TETOVĖ, 5 maj - Universiteti Shtetėror i Tetovės nga e hėna deri tė premten, respektivisht nga data 5 deri 9 maj do tė promovojė "Ditėt e hapura tė USHT-sė". Promovimi, qė do tė bėhet nė Rektoratin e USHT-sė, u dedikohet studentėve tė rinj pėr vitin akademik 2008/2009. Ndėrkohė, mė 7 maj nė orėn 19:00, nė Sheshin e Tetovės, Unioni i Studentėve tė USHT-sė organizon koncert enkas pėr maturantėt, nė suaza tė "Ditėve tė hapura". Ndryshe, nė USHT ditė mė parė u bė prezantimi i konkursit pėr regjistrimin e studentėve tė rinj pėr vitin akademik 2008/2009 nė 80 programe studimore, pėrfshirė edhe Fakultetin e shkencave tė mjekėsisė.

Nga: Urim HASIPI


Lajme : Gjeniu 11 vjeēar mori diplomėn universitare
Kyqur 29-04-2008 4:37:16 (2907 Lexime)


Pėrpara se Michael Kearney tė lindej, doktorėt paralajmėruan prindėrit se fėmija I tyre mund tė kishte probleme me tė mėsuarėn. Por ai u vėrtetoi atyre tė kundėrtėn absolute.

Qė kur ai ishte 4 muajsh, ai arrinte tė thoshte fjali tė plota si:

"Ēfarė ka pėr darkė mami?".

Kur ai ishte vetėm 10 muajsh, ai mund tė lexonte.

Duke studiuar nė shtėpi me prindėrit, ai arriti qė nė moshėn 5- vjeēare tė hynte nė shkollėn e mesme, duke dhėnė provimet dhe marrė katėr nivele shkollore brenda vitit.

Mė shumė...

Lajme : Akreditimi i privatėve nisė mė 16 maj
Kyqur 28-04-2008 7:27:02 (2283 Lexime)

PRISHTINĖ, 28 PRILL — Zyrtarėt e Kėshillit Britanik pėr Akreditim, tė cilėt do tė zhvillojnė kėtė proces, do tė kenė vetėm njė ditė nė dispozicion, pėr tė hulumtuar pėrparėsitė dhe mangėsitė e njė universiteti.
Pėr ministrin e Arsimit Shkencės dhe Teknologjisė, Enver Hoxhaj, kjo kohė ėshtė e mjaftueshme.
Pas takimit me Stephen Vickersin, shef ekzekutiv i Kėshillit Britanik pėr Akreditim, ministri Hoxhaj ka ftuar tė gjitha institucionet private tė arsimit tė lartė qė tė aplikojnė pėr ripėrtėritje tė licencės mė sė largu deri mė 16 maj 2008.
Ato qė nuk do tė aplikojnė, do tė mbesin pa licencė dhe mund tė mbyllen. Kjo vlen edhe pėr universitetet, tė cilat kanė licensė pėrtej vitit 2008.

Mė shumė...

Lajme : Konferencė shkencore nė USHT me temė “Shqiptarėt gjatė dhe pas Luftės sė Dytė Botėrore”
Kyqur 26-04-2008 8:14:21 (2386 Lexime)


TETOVĖ, 25 PRILL - Pozicioni i shqiptarėve tė Maqedonisė gjatė Luftės sė Dytė Botėrore dhe pas saj, ka qenė tema e konferencės shkencore e mbajtur nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės. Studiues tė historisė nga vende tė ndryshme, tė premten kanė trajtuar nga shumė aspekte pozicionin e shqiptarėve nė kėtė periudhė. Hapjen e kėsaj konference shkencore e bėri Rektori i USHT-sė, prof. dr. Sadi Bexheti, i cili nė pėrgėzimin e tij ka thėnė se USHT-ja ėshtė e pėrqendruar nė zhvillimin e studimit dhe hulumtimit shkencor.

Mė shumė...

Lajme : MPB-ja konfirmon mė nė fund rastin e studentit nga Prishtina
Kyqur 23-04-2008 10:40:41 (1562 Lexime)

SHKUP, 23 PRILL - Maqedonia tė lidhė marrėdhėnie diplomatike me Kosovėn, ta njeh pavarėsinė dhe tė mos i bėn qytetarėt kosovar cak tė aventurave tė rrezikshme qė tensionojnė situatėn. Kjo ėshtė kėrkesa me tė cilėn Organizata e Veteranėve tė Luftės tė Ushtrisė Ēlirimtare Kombėtare (OVL-UĒK), u ėshtė drejtuar autoritete maqedonase, pas arrestimit tė Petrit Nimanit, ish-pjesėtarit tė UĒK-sė dhe familjarit tė Komandant Fadil Nimani-Tigri, qė ra dėshmor nė luftėn e 2001-shit nė Maqedoni. “Maqedonia, vazhdon tė shkelė tė drejtat dhe liritė e njeriut, duke pėrdorur metoda tė ngjashme titiste, duke kidnapuar njerėz tė pafajshėm”, thuhet nė reagimin ne tyre. Tė revoltuar me rastin e bashkėluftėtarit tė tyre, Petritit, i cili sikurse ėshtė deklaruar edhe vetė ėshtė keqtrajtuar gjatė marrjes nė pyetje prej shėrbimeve sekrete tė shtetit, OVL – UĒK vlerėson se “kjo dėshmon qė aparati antishqiptar vazhdon tė veprojė ende dhe se tė drejtat dhe liritė e njerėzve dhunohen kur tė dojė ky aparat dhe sa herė tė dojė”.

Mė shumė...

Lajme : Arrestohet profesori, akuzohet pėr keqpėrdorimin e 16 milionė eurove
Kyqur 23-04-2008 10:39:24 (1892 Lexime)

SHKUP, 23 PRILL- Arrestimi i Sami Bislimit, ish-drejtorit tė Ndėrmarrjes pėr menaxhim me sallat dhe objekteve sportive, nė gjimnazin “Zef Lush Marku”, para syve tė nxėnėsve ku Bislimi punonte profesor, tė mėrkurė ka shkaktuar revoltėn jo vetėm tė nxėnėsve, por edhe tė profesorėve e drejtorit tė kėtij gjimnazi. Me njė protestė spontane, pėr rreth dy orė, ata kanė kundėrshtuar mėnyrėn e arrestimit tė profesorit tė lėndės sė menaxhmentit. “Nuk e dimė se cila mund tė jetė arsyeja pėr tė cilėn e arrestuan dhe nuk duam tė pėrzihemi kėtu, mirėpo kundėrshtojmė mėnyrėn se si policia kishte ardhur ta arrestojė atė nė shkollė, para syve tanė”, tha maturantja Merita Emini. Nxėnėsja Sevime Bakiu sikurse edhe disa nxėnės tjerė, ėshtė e mendimit se “policia ka mundur ta arrestojė Bislimin nė shtėpi, nė rrugė dhe nė ēdo vend tjetėr, por jo edhe nė shkollė”.

Mė shumė...

« 1 ... 50 51 52 (53) 54 55 56 ... 191 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio