Studentet.info
RSS Feed
« 1 ... 51 52 53 (54) 55 56 57 ... 191 »
Lajme : USHT promovoi konkursin
Kyqur 21-04-2008 9:39:35 (1636 Lexime)


TETOVĖ, 21 PRILL -Nė amfiteatrin e Rektoratit tė USHT-sė u mbajt konferencė pėr shtyp.
Me kėtė rast ėshtė prezantuar konkursi pėr regjistrimin e studentėve tė rinj pėr vitin akademik 2008/2009. Rektori i USHT-sė Sadi Bexheti foli pėr tė arriturat e universitetit, ofertat me tė reja dhe kushtet e kėtij institucioni tė lartė arsimor. Mes tė tjerave pėrmendi se kėtė vit nė ciklin e dytė tė studimeve do tė hapen edhe tre programe studimore tė reja gjegjėsisht gjuha italiane nė kuadėr tė fakultetit filologjik dhe mjekėsi e pėrgjithshme dhe stomatologji nė kuadėr tė fakultetit tė shkencave mjekėsore.

Mė shumė...

Lajme : Reagim nga Unioni i Studentėve Shqiptarė USSH - PRISHTINĖ
Kyqur 21-04-2008 9:13:17 (2257 Lexime)


PRISHTINĖ, 21 PRILL - Unioni i Studentėve Shqiptarė USSH pas analizimit tė situatės sė krijuar pas arrestimit tė z. Petrit Nimani kryetar i USSH-sė dhe deputet nė Parlametin e Studenteve tė UP-sė, mė datė 20.04.2008 nga Shėrbimi sekret i Maqedonisė dhe Njėsitet speciale policore, reagon ashpėr ndaj arrestimit dhe mbajtjes sė tij nė qendrat sekrete tė organeve maqedone”.
Unioni i Studentėve Shqiptarė USSH sqaron opinonin dhe studentėt nė veēanti se Petrit Nimani ishte ndaluar dje nė ora 8.30 nė pikėn kufitare Bllacė tė IRJM dhe ėshtė mbajtur nė vende tė ndryshme pėr gjatė gjithė ditės nga strukturat shtetrore tė Maqedonisė, ku dhe ėshtė keqtrajtuar fizikisht dhe psiqikisht,kėrcenuar me likujdim fizik. Sherbimi Sekret maqedon ka aktruar mė tė dhe ka gjiruar foto tė ndryshme mė qėllim tė krijimit tė gjoja fakteve qė Petriti ėshtė i inkriminuar nė vepra tė ndryshme nė qėllim tė rrezikimit tė sovraniteti tė IRJM. Ndėr arsyet tjera tė cekura nga pala maqedone ėshtė sė Petrit Nimani udhėheq njė organizem studentore mė karkater kombėtarė dhe si i tillė eshtė i rrezikshem pėr stabilitetin politik nė Maqedoni. Kryetari i USSH-sė Petrit Nimani ishte duke udhėtuar pėr te shkuar ne Universitetin Shtetror tė Tetovės pėr tė diskutuar me USSH-sė dega nė Tetovė pėr disa projekte pėr Konferencen Studentore Ballkanike,Eurotripin dhe Karten e Studentėve.

Mė shumė...

Lajme : Kryetarit tė USSH-sė, i humbin gjurmėt nė policinė maqedonase
Kyqur 21-04-2008 2:19:43 (1838 Lexime)


SHKUP, 21 PRILL - Kryetarit tė Unionit Studentorė tė Shqiptarėve (USSH) Petrit Nimani tė dielėn i kanė humbur gjurmėt nė vendkalimin kufitar Jazhincė, nė kufirin mes Kosovės dhe Maqedonisė, ku ėshtė ndaluar nga policia maqedonase. Sipas informacioneve deri te tė cilat arriti gazeta “Lajm”, Petriti ėshtė ndaluar nga policia kufitare e Maqedonisė, rreth orės 8 tė mėngjesit, nė pikėn kufitare tė Jazhincės nėn dyshimin se mban kontakte me njerėz tė Armatės Kombėtare Shqiptare dhe tė FKBSH-sė. Jozyrtarisht lajmin e kanė bėrė tė ditur disa policė kufitarė, por zėdhėnėsi i policisė maqedonase, Borēe Peshevski, nuk ka mundur ta konfirmojė kėtė.

Mė shumė...

Lajme : Zv/ambasadori i SHBA-ve , z. Thomas J. Navratil para studentėve
Kyqur 19-04-2008 6:26:46 (1615 Lexime)


TETOVĖ 19 PRILL - Zėvendės Ambasadori i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės nė Shkup, z. Thomas J. Navratil, tė martėn do tė qėndrojė nė Tetovė, ku do tė prezantoj temėn “ Procesi i politikės sė jashtme tė SHBA-ve”. Prezantimi do tė mbahet ditėn e martė mė 22 prill me fillim nė ora 17: 00, nė Kėndin Amerikan nė Tetovė (KAT). Aty pritet tė marrin pjesė politikan, studentė qytetarė tė ndryshėm si dhe aderues tė Kėndit Amerikan nė Tetovė. Tė cilėt do tė kenė mundėsi tė marrin pjesė aktivisht nė kėtė tematikė.

Mė shumė...

Lajme : Nė 23-24, Prill nė Tetovė hapet edicioni i 6-tė i Panairit Arsimor Ballkanik 2008
Kyqur 19-04-2008 2:32:12 (1785 Lexime)


TETOVĖ, 19 PRILL - Qyteti universitar i Tetovės, do tė jetė nikoqir i Panairit Arsimor Ballkanik qė do tė mbahet mė 23,-24 Prill 2008, nė ambientet e Qendrės Kulturore tė Tetovės (Pallatit tė Kulturės.) Qėllimi i organizimit tė Panairit Arsimor Ballkanik ėshtė komunikimi i drejtėpėrdrejtė me Universitetet dhe kolegjet, fondacione (qė ndajnė bursa) qė do tė njohtojmė se cfarė ofrojnė nė programet e tyre pėr studentėt dhe nxėnėsite ardhshėm pėr vitin akademik 2008/2009, pėr studime postdiplomike etj. Po ashtu studentėt e ardhshėm , studentėt qė studiojnė tė njohtohen me mundėsitė qė kėto Universitete ofrojnė pėr tė fituar bursa studimi kėtu dhe jashtė vendit. Ditėt ndėrkombėtare tė karrierės janė njė hap drejt komunikimit mė tė mirė nė relacionin institucione arsimore dhe nxėnės e studentė potencialė.

Panairi Arsimor Ballkanik ėshtė njė dritare pėr nxėnėsit, maturantėt, studentėt, prindėrit, njerėzit e biznesit, institucioneve qeveritare e joqeveritare, fondacionete ndryshme qė ofrojnė bursa qė tė komunikojnė me tė gjithė universitet publike dhe private nga rajoni, si nė Maqedoni, Kosovė, Shqipėri, Turqi, Bullgari, Greqi e shumė vende tjera.

Panairi Arsimor Ballkanik, do tė pėrkrahet nga tė gjithė mediumet e shkruara dhe elektronike nė rajon, Tė gjitha mediat elektronike, ato tė shkruara nacionale dhe lokale do ti japin mbėshtetje kėtij aktiviteti qė ka karakter ndėrkombėtar.

Mė shumė...

Lajme : Katėr drejtime nė mjekėsi
Kyqur 17-04-2008 6:18:50 (2327 Lexime)

TETOVĖ, 17 PRILL- Fakulteti i shkencave tė mjekėsisė i Universitetit Shtetėror tė Tetovės, i aprovuar ditė mė parė nga Qeveria do tė pėrbėhet nga katėr drejtime, tė mjekėsisė sė pėrgjithshme, stomatologji, farmaci dhe infermieri. Kėtė e konfirmoi rektori i Universitetit Shtetėror tė Tetovės, Sadi Bexheti. Ky fakultet mori dritėn jeshile pėr tė filluar funksionimin tė martėn nga Qeveria e Maqedonisė. Rektori i USHT-sė thotė se pėrgatitjet janė nga fundi, duke u nisur qė nga kuadri ligjėrues deri te pjesa teknike dhe e objekteve. Ndėrsa ėshtė planifikuar edhe numri i studentėve qė do tė pranohen me kuotėn shtetėrore. Fjala ėshtė pėr 30 studentė tė mjekėsisė sė pėrgjithshme dhe 20 nė stomatologji. Pėrgatitjet pėr kėtė Fakultet qė me gjasė do tė fillojė nga viti i ardhshėm akademik 2008-29009, Bexheti sqaron se kanė filluar kohė mė parė. "Me pėrgatitjet kemi filluar qė para njė viti dhe tani gjithēka ėshtė e definuar", thotė ai.

Mė shumė...

Lajme : Pesė vjet studime falas
Kyqur 17-04-2008 6:15:25 (1870 Lexime)

SHKUP, 17 PRILL - Edona Vinca, Abdulkadėr Isaki dhe Arta Kurteshi janė ndėr tre bursistėt e ardhshėm shqiptarė, tė cilėt pėr gjatė 5 vite nė vijim, do t'i ndjekin studimet e tyre falas nė Universitetin e parė privat "FON" nė Maqedoni.
Nė ceremoninė ndarjes sė certifikatave pėr 50 bursistėt, nė mesin e tė cilėve 10 janė shqiptarė, pėrveē pėrfaqėsuesve tė kompanive qė njėherėsht do tė financojnė studimet e tyre, i pranishėm ishte dhe kryeministri i Maqedonisė, Nikolla Gruevski.
"Nėn moton 'Edhe nė Maqedoni mundet', pėrfundoi realizmi i fazės sė parė pėr zgjedhjen e 300 maturantėve mė tė mirė. Nuk ishte edhe aq lehtė tė pėrcaktohemi pėr mė tė mirėt nė mesin e 2000 kandidatėve tė paraqitur. Besoj se jemi pėrcaktuar pėr mė tė mirėt", tha Sefer Canovski, menaxher i pėrgjithshėm i universitetit "FON".

Mė shumė...

Lajme : Mjekėsia do tė hapet me lejen e akreditimit
Kyqur 15-04-2008 3:22:20 (2791 Lexime)


SHKUP, 15 PRILL – Universiteti Shtetėror i Tetovės (USHT) ėshtė i vendosur qė prej tetorit tė kėtij viti tė startojė me drejtimet e Mjekėsisė sė Pėrgjithshme dhe Stomatologjisė edhe pse shpėrbėrja e Parlamentit, pamundėsoi themelimin e kėtij fakulteti si dhe tė katėr fakulteteve tė tjera, me tė cilat USHT-ja synonte tė zgjerohet nė vitin akademik 2008/2009.
“Kemi garanci nga ministri i Arsimit se nė Konkursin pėr regjistrimin e studentėve nė vitin 2008/2009 do tė na lejohen edhe vendet qė kemi caktuar pėr mjekėsinė dhe stomatologjinė”, deklaroi pėr “Lajm”, Qufli Osmani, pėrgjegjės pėr ēėshtje tė regjistrimit nė USHT. Osmani, thotė se pėr vitin e ardhshėm akademik, nė kėtė Universitet pritet tė hapen mbi katėr mijė vende pėr maturantėt shqiptarė, pra aq sa edhe vitin e kaluar. “Zakonisht, nė Konkurs hapim mė tepėr vende se sa ėshtė numri real i studentėve, me qėllim qė tė gjithė maturantėve t’ju mundėsojmė shkollim tė lartė”, shprehet ai, ndėrsa pėr kuotat e studentėve, sa me participim dhe sa me kuotė shtetėror, thotė se do tė vendosėn Ministria e Arsimit dhe Shkencės (MASH).

Mė shumė...

Lajme : Mėsuesja kafshon tre nxėnės
Kyqur 15-04-2008 3:20:34 (2923 Lexime)


FIER, 15 PRILL- Mėsues tė ēmendur nė shkolla. Alarmi vjen nga Fieri, ku numėrohen dhjetėra raste kur mėsuesit shfaqin shenja paqėndrueshmėrie psikologjike dhe kthehen nė rrezik pėr nxėnėsit. Njė mėsuese nė fshatin Frakull ka arritur deri aty sa ka kafshuar me dhėmbė tre nxėnės. Njė mėsues nė fshatin Levan i ka kėrcėnuar dhe terrorizuar nxėnėsit pa shkak. Njė tjetėr u bėn presion gjimnazistėve nė qytetin e Fierit...

Mė shumė...

Lajme : Magjistrat e UT-sė “nė vend numėro”
Kyqur 15-04-2008 2:44:58 (1739 Lexime)


TETOVĖ, 15 PRILL - Procesi pėr legalizimin e studimeve tė shkallės sė tretė tė Universitetit tė Tetovės (UT) assesi tė sheh dritėn e pėrfundimit, katėr vjet pas nxjerrjes sė Ligjit pėr themelimin e Universitetit Shtetėror tė Tetovės (USHT). Legalizimi i titujve tė magjistraturės, vazhdon tė mbetet nė fazėn e kontrollimit tė dosjeve tė kandidatėve. Situata “nė vend numėro”, pėrveē se i ka shqetėsuar kandidatėt, i ka bėrė edhe pesimistė, pasi thonė se nuk ėshtė bėrė gjė dhe nuk ėshtė realizuar asnjė prej premtimeve tė dhėna. “Pa e parė diplomėn me sytė e mi nuk mund tė besoj, sepse ka tri vjet qė premtimet po pėrsėriten nė tė njėjtėn pikė”, thotė Lirim Ziba, kryetar i Kėshillit nismėtarė pėr verifikimin e magjistraturave tė historisė. Ai tha se gjėja e vetme qė u ka mbetur ėshtė shpresa edhe pse pohon qė zvarritja e nostrifikimit tė magjistraturave i ka dėmtuar si profesionalisht ashtu edhe nė karrierė.

Mė shumė...

« 1 ... 51 52 53 (54) 55 56 57 ... 191 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio