Studentet.info
RSS Feed
« 1 ... 57 58 59 (60) 61 62 63 ... 191 »
Lajme : MASHT-i synon qė arsimin ta bėjė prioritet nė Qeveri, thotė ministri Hoxhaj
Kyqur 13-02-2008 4:57:22 (1965 Lexime)

PRISHTINĖ, 13 SHKURT- Gjatė njė takimi me pėrfaqėsuesit e Zyrės zvicerane pėr bashkėpunim nė Kosovė dhe tė OJQ “Swiss Contact”, ministri Hoxhaj tha se MASHT ėshtė duke u munduar qė arsimin ta bėjė prioritet kryesor nė Qeveri, ndėrsa pėrfaqėsuesit e Zyrės zvicerane pėr bashkėpunim nė Prishtinė dhe tė OJQ “Swiss Contact” u treguan tė gatshėm tė bashkėpunojnė me MASHT-in.
Nė takimin qė ministri Enver Hoxhaj pati me pėrfaqėsuesit e Zyrės zvicerane pėr bashkėpunim nė Kosovė, merrnin pjesė Samuel Waelty, drejtor nė kėtė zyrė, Mirko Manzoni, zėvendėsdrejtor dhe Peter Porten, menaxher i projektit pėr pėrkrahje tė arsimit dhe aftėsimit profesional nė OJQ “Swiss Contact”.


Mė shumė...

Lajme : Ndėshkohen profesorėt pengmbajtės tė recensioneve
Kyqur 13-02-2008 3:55:18 (3039 Lexime)


PRISHTINĖ, 13 SHKURT – Kanė mbajtur peng recensionet, por rrezikojnė tė humbin vendet e punės. Njėzet e katėr profesorėve tė Universitetit tė Prishtinės, anėtarė tė komisioneve recezuese pėr tė zgjedhur kuadrin mėsimor tė kėtij universiteti, do t’iu ndalet gjysma e pagės pėr gjashtė muaj rresht, meqė nuk i kanė shkruar referatet nė dy konkurset pėr asistentė dhe profesorė dhe nuk kanė dhėnė arsye pse s’e kanė bėrė kėtė, raporton gazeta Koha Ditore.

Jo rrallėherė ka patur ankesa se profesorė tė caktuar po vonojnė recensionet me qėllim qė vendet e lira qė shpallen me konkurs t’i ruajnė pėr tė pėrzgjedhurit e tyre, duke ua pamundėsuar kėshtu kandidatėve qė pėrmbushin kriteret pėr mėsimdhėnės tė UP-sė qė tė vlerėsohen pozitivisht, ku pastaj do tė dilnin pėr votim nė senat nėse do tė inkuadroheshin nė procesin e mėsimdhėnies.

Mė shumė...

Lajme : Zgjedhjet studentore organizohen mė 19 mars
Kyqur 13-02-2008 3:51:10 (1747 Lexime)

Prishtinė, 13 shkurt – Kėshilli Drejtues i Universitetit tė Prishtinės ka vendosur qė zgjedhjet studentore tė organizohen mė 19 mars nė tė gjitha njėsitė akademike, ndėrsa ėshtė konfirmuar se pjesė e garės nuk do tė jenė kryetari dhe dy ish-kryetarėt e Parlamentit Studentor.

Elbasan Hoti, Sejdi Hoxha e Gėzim Qerimi, liderė tė tri organizatave mė tė mėdha studentore, nė mandatin dyvjeēar me rotacion drejtuan organin mė tė lartė tė pėrfaqėsimit tė studentėve – Parlamentin Studentor, ndėrsa tani ua kanė lėshuar radhėn kolegėve tė tyre mė tė rinj pėr t’iu rrekur garės elektorale.

Mė shumė...

Lajme : Kėshill pėr 100-vjetorin e Kongresit tė Manastirit
Kyqur 13-02-2008 3:42:40 (1396 Lexime)

Shkup, 12 shkurt - Gjatė kėtij viti, pėr herė tė parė bashkėrisht tre Ministritė e Arsimit si motra, ajo e Maqedonisė, Kosovės dhe Shqipėrisė do tė organizojnė aktivitete pėr shėnimin e 100 vjetorit tė Kongresit tė Manastirit.
Pėr kėtė qėllim, Ministria e Arsimit e Maqedonisė tani ka formuar edhe Kėshillin pėr shėnimin e kėsaj date tė rėndėsishme pėr shqiptarėt. Ministri i Arsimit, Sulejman Rushiti, informon se ėshtė bėrė zgjedhja e pėrfaqėsuesve nga Maqedonia, ndėrkohė priten emrat e pėrfaqėsuesve nga Mistritė dhe Institutet e Kosovės dhe Shqipėrisė. Ai thotė se tė gjitha aktivitetet, si simpoziume, akademi shkencore e solemne do tė fokusohen nė vitin jubilarė dhe themelimin e alfabetit shqip. Gjatė bisedave me homologun Genc Pollo dhe pėrfaqėsues tė tjerė tė Instituteve nė Kosovė dhe Shqipėri, thekson Rushiti, ėshtė shprehur gatishmėria pėr bashkėpunim tė mirėfilltė.

Mė shumė...

Lajme : UP sot nėnshkruan marrėveshje bashkėpunimi me 4 universitete shtetėrore tė Maqedonisė
Kyqur 11-02-2008 7:49:34 (1540 Lexime)

PRISHTINĖ, 11 SHKURT - Universiteti i Prishtinės dhe katėr universitetet shtetėrore tė Maqedonisė do tė nėnshkruajnė sot nė Prishtinė marrėveshje pėr pėrparimin e zhvillimit tė arsimit sipėror, veprimtarisė mėsimore dhe kėrkimore-shkencore. Nė veprimtarinė mėsimore-shkencore dhe arsimore, studimet deri nė diplomim, studimet e magjistraturės, studimet e doktoratės, arsimimit tė vazhdueshėm, dhe studimeve pėr rikualifikim, thellim dhe zgjerim tė njohurive tė veēanta.
Bashkėpunim nė sferėn e politikės regjistruese tė studentėve, nė tė tri shkallėt e arsimit sipėror, pėrfshi edhe arsimimin e vazhdueshėm.


Mė shumė...

Lajme : Studentet me shami ne universitet
Kyqur 09-02-2008 15:42:08 (2079 Lexime)


TURQI, 9 SHKURT- Parlamenti turk ka aprovuar sot dy amendemente nė kushtetutė, sipas tė cilave lejohet mbajtja e shamisė islamike tė kokės nė Universitete.
Qeveria thotė se moslejimi i mbajtjes sė shamisė sė kokės i privon tė drejtėn e shkuarjes nė Universitet mijra vajzave

Mė shumė...

Lajme : Bexheti rektori mė i vyeshėm i USHT-sė
Kyqur 08-02-2008 6:04:12 (1465 Lexime)


SHKUP, 7 SHKURT– Rektori aktual i Universitetit Shtetėror tė Tetovės (USHT), Sadi Bexheti, ka fituar “betejėn e mė tė suksesshmit”, nė njė sondazh elektronik tė realizuar tė ueb faqen “studentet.info”.

Sipas rezultateve tė kėtij sondazhi, i cili ka pėrfunduar mesditėn e sė mėrkurės, rektori Bexheti, ka marrė 43 pėr qind tė votave. Nė pyetjen se “Cili rektor e ktheu USHT-nė nė institucion tė mirėfilltė arsimor”, pėr Bexhetin ėshtė klikuar 433 herė, pėr rektorin e parė tė UT-sė, Fadil Sulejmanin 166 herė, pėr Nexhbedin Beadinin 61 herė, kurse pėr Remzi Nesimin 46 herė.

Tė tre kėta bashkė kanė marrė gjysmėn e votave tė Bexhetit, pra 223 vota, qė nė pėrqindje i bie tė kenė marrė 16 pėr qind (Sueljmani) 6 pėr qind (Beadini) dhe 4 pėr qind (Nesimi). Relativisht i lartė ėshtė numri i atyre qė vanė votuar “asnjėrin”. Pra, pėr kėtė mundėsi votimi, ėshtė klikuar 294 herė. Nė totalin e votave, kjo pėrbėn 29 pėr qind dhe paraqet pėrgjigjen e dytė me mė tepėr vota tė sondazhit.

Mė shumė...

Lajme : Nė Fakultetin pedagogjik erdhi edhe policia
Kyqur 07-02-2008 10:04:10 (1840 Lexime)

SHKUP, 7 SHKURT - Fakultetit pedagogjik “Sh.Kliment i Ohrit“ nė Shkup edhe sot pas mbledhjes sė Kėshillit mėsimor-shkencor mbeti pa ushtrues detyre dekan.
KJo ndodhi pasi qė dy kandidatėt, Ilir Spahiu dhe Lupēo Sokolov, kanė pasur numėr tė njėjtė tė votave.
Nė mbledhje, pėrveē profesorėve mori pjesė edhe rektori, Gjorgji Martinovski dhe disa anėtarė tė Lidhjes sė studentėve tė fakultetit.

Mė shumė...

Lajme : Dosjet “e sėmura” tė studentėve tė Mjekėsisė
Kyqur 06-02-2008 10:56:39 (4135 Lexime)


PRISHTINĖ, 6 SHKURT – Fare pak dosje tė studentėve tė Fakultetit tė Mjekėsisė kanė dalė tė jenė OK, pas njė kontrolli tė detajshėm qė iu ėshtė bėrė atyre. Studentėt mantelbardhė jo pa vėshtirėsi kanė mundur tė marrin statusin e absolventit, ndonėse nuk kanė mbaruar provimet e vitit tė parė tė studimeve.

Gazeta "koha Ditore" ka siguruar njė raport tė hartuar nga njė Komision treanėtarėsh, i cili nė gjysmėn e parė tė janarit ka kontrolluar dosjet e studentėve tė vitit tė katėrt nė degėn e Mjekėsisė sė Pėrgjithshme, tė Stomatologjisė dhe tė Farmacisė, e i cili evidenton jo pak parregullsi nė kėto dosje. Komisioni ishte emėruar nga rektori i Universitetit tė Prishtinės, Enevr Hasani, pasi ishte dyshuar se referentėt po ua regjistronin studentėve vitet vijuese tė studimit, pa pėrmbushur kriteret.

Mė shumė...

Lajme : Universitetet private nė krizė pėr kuadėr
Kyqur 06-02-2008 10:49:00 (2924 Lexime)


PRISHTINĖ, 6 SHKURT - Universiteteve private iu ka lindur problemi me kuadrin akademik, pak muaj para se t’i nėnshtrohet procesit tė akreditimit. Kjo pėr faktin se nuk do t’u lejohet mė profesorėve qė tė figurojnė si kuadėr me orar tė rregullt pune edhe nė listėn e universitetit publik, e edhe nė atė tė institucioneve tė arsimit tė lartė privat, siē ka ngjarė deri mė tash.

Burime shumė tė besueshme brenda Ministrisė sė Arsimit, kanė bėrė tė ditur gazetės "Koha Ditore" se do t’i kėrkohet secilit institucion tė arsimit tė lartė qė tė ketė personel tė pėrhershėm universitar, tė cilėt janė tė lidhur me kontratė qė shėrbejnė pėr jo mė pak se marrėdhėnie gjysmėditore tė punės, pėr njė periudhė pėr jo mė pak se tri vite.

Mė shumė...

« 1 ... 57 58 59 (60) 61 62 63 ... 191 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio