Studentet.info
RSS Feed
« 1 ... 4 5 6 (7) 8 9 10 ... 191 »
Lajme : Dėshton nostrifikimi i parė i diplomės kosovare
Kyqur 23-04-2012 2:02:12 (845 Lexime)

SHKUP, Nostrifikimi i parė i diplomės nė Bruksel, nė kuadėr tė marrėveshjes ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit, ka dėshtuar, shkruajnė mediat serbe. Duke u thirrur nė burimet brenda selisė sė diplomacisė evropiane. “Novosti” thotė se ēdo gjė ka qenė gati pėr procedurėn nė prani tė grupit trepalėsh tė ekspertėve, por "ajo ka rėnė poshtė pėr shkak se pretenduesit pėr nostrifikim tė diplomės i ka munguar njė dokument pėrcjellės".

Mė shumė...

Lajme : Ultimatum pėr studentėt nga Kosova e Shqipėria
Kyqur 19-04-2012 7:02:17 (1012 Lexime)


Tetovė, 19 prill - Studentėve nga Kosova, Shqipėria dhe Lugina e Preshevės, tė cilėt studiojnė nė dy universitetet nė Tetovė, nga e Policia sė Maqedonisė u ėshtė kėrkuar urgjentisht tė rregullojnė dokumentacionin e lejeqėndrimit, nė tė kundėrtėn - do tė depėrtohen nė vendet e tyre. Lajmi ėshtė konfirmuar edhe nga Universiteti i Evropės Juglindore nė Tetovė, ku studiojnė studentė nga tre viset shqiptare, tė cilėt kanė kėrkuar qė organet pėrgjegjėse tė zgjidhin kėtė problematikė. Aplikimi i kėsaj mase, sipas autoriteteve policore, ėshtė nė pėrputhje me Ligjin me tė huajt, tė cilin Maqedonia e ka miratuar kohė mė parė. Nė bazė tė shifrave jozyrtare, janė 60 studentė nga Kosova, tė cilėt nuk e kanė tė zgjidhur problemin e lejes sė qėndrimit nė Maqedoni dhe tė njėjtit duhet qė tė parashtrojnė kėrkesė nė Ambasadėn e Maqedonisė nė Kosovė, dhe nė bazė tė vendimit tė ambasadės, do tė mund tė rregullojnė lejen e qėndrimit. Pėr aktualizimin e kėsaj mase, me deklaratė qetėsuese ka dalė ambasadori i Kosovės nė Maqedoni, Skender Durmishi. Sipas tij, ēėshtja e lejes sė qėndrimit duhet tė zgjidhet nė bazė te ligjeve dhe ėshtė nė tė mirė tė studentėve, por edhe qytetarėve tė tjerė tė Kosovės, tė cilėt qėndrojnė nė Maqedoni.

Mė shumė...

Lajme : Prishtinė, Shpallen zgjedhjet studentore
Kyqur 08-04-2012 6:35:22 (1214 Lexime)Prishtinė, Universiteti i Prishtinės (UP) ka shpallur zgjedhjet studentore pėr anėtarė tė Parlamentit tė Studentėve dhe tė Kėshillave Studentore nėpėr fakultete. Rektorati ka bėrė edhe konstituimin e Komisionit Qendror Zgjedhor (KQZ) tė zgjedhjeve studentore 2012.

Ndėrsa pėr mbarėvajtjen e procesit zgjedhor ėshtė hartuar dhe rregullorja nė bazė tė sė cilės do tė rrjedhė procesi zgjedhor dhe do tė formohen organet e reja studentore pėr mandatin e ardhshėm dyvjeēar.

Mė shumė...

Lajme : Zvarritet nostrifikimi i diplomave
Kyqur 08-04-2012 5:09:09 (1192 Lexime)


Shkup - Disponimi i Maqedonisė pėr t'u sjellė me Kosovėn si tė ishte shtet anėtar i Bashkimit Evropian (BE) po praktikohet nė secilin rast qė i jepet, pavarėsisht faktit se Maqedonia nuk ėshtė ende shtet anėtar i BE-sė. Refleksion i kėtyre tekave ėshtė edhe konkluzioni i datės 3 mars 2012, kur nė seancėn e rregullt tė Qeverisė, u diskutua informata e Ministrisė sė Arsimit dhe Shkencės (MASH) pėr gjetjen e zgjidhjes pėr nostrifikimin e diplomave tė Kosovės. Edhe pse kishte kohė qė informata pėrkatėse, ishte pėrgatitur mbi bazėn e propozimeve qė kishin dalė nga grupet punuese mes ministrive tė Arsimit tė Maqedonisė dhe Kosovės, Qeveria nė Shkup vendosi ta lė tė hapur ēėshtjen e diplomave tė Kosovės edhe pėr njė kohė tė gjatė. Nė muajin shkurt, grupet punuese vendosėn qė nė mungesė tė "Vulės Apostile", Kosova tė vendosė nė diplomat e lėshuara nga institucionet e saj arsimore tre vula tė tjera edhe atė - tė Ministrisė sė Arsimit Shkencės dhe Teknologjisė, Ministrisė tė Punėve tė Jashtme dhe Ministrisė sė Drejtėsisė e tė cilat do tė jenė ekuivalente me "Vulėn e Apostilit".

Mė shumė...

Lajme : Kriminaliteti akademik
Kyqur 08-04-2012 5:06:44 (1334 Lexime)


Shkėlzen HALIMI/KOHA

Abuzimet e profesorėve nė Universitetet e Maqedonisė, me theks tė veēantė nė universitetet ku mėsojnė shqiptarėt, vazhdojnė tė jenė tabu temė. Sot nuk ėshtė fshehtėsi se disa profesorė i kushtėzojnė studentėt qė t'i blejnė librat e tyre, tė cilat janė tekste tė kompiluara, tė pėrkthyera nė njė shqipe qė ėshtė vėshtirė tė kuptohet. Ėshtė e kuptueshme se pse studentėt nuk e ngrenė zėrin ndaj kėtyre abuzimeve: ata thjeshtė janė tė frikėsuar dhe vėshtirė marrin guximin pėr t'i paraqitur publikisht kėto anomali. Nga ana tjetėr, se paku deri tani, nė nivel akademik, nuk ka patur asnjė debat pėr kėto abuzime dhe pėr vėnien e njė rendi nė tekstet universitare, qė nė fakt, nuk pėrkojnė me nivelin akademik, pėrkatėsisht janė thjeshtė doracakė qė ofrojnė njohuri tė kufizuara.

Mė shumė...

Lajme : Konkurs “Shprehu pėrmes mediumeve” me temė “Sė bashku pėr shkolla pa dhunė”
Kyqur 05-04-2012 4:38:36 (1000 Lexime)


Shkolla e Lartė pėr Gazetari dhe Marrėdhėnie me Publikun, nė bashkėpunim me Zyrėn e UNICEF nė Shkup, shpall konkurs pėr veprėn mė tė mirė tė shkollave tė mesme me temė “Sė bashku pėr shkolla pa dhunė”.

Bėhu kreativ, trego se si tė parandalohet dhuna nė shkolla. Mund tė inēizosh klip me kohėzgjatje 1 minutė, tė bėsh ndonjė fotografi me mesazh tė fuqishėm ose tė pėrfshish foto-histori. Mirėpo nėse fjalėt janė arma yte mė e fortė, atėherė shprehu pėrmes fjalėve- kėto janė vetėm njė pjesė e mesazheve pėrmes tė cilave arrihm tė behemi kreativ. Duhet tė jepen shembuj se si shkollat arrijnė tė parandalojnė dhunėn ose te zvogėlojnė tė njejtėn dhe tė jepen ide se si tėrėsisht tė ē’rrėnjoset dhuna ndėrmjet nxėnėsve tė shkollave tė mesme.

Mė shumė...

Lajme : ALEX KASSEL nė koncert nė Tetovė, pėr Aleancėn Franceze
Kyqur 27-03-2012 12:24:51 (1154 Lexime)

Mė 04 prill, duke filluar nga ora 20:00, Aleanca Franceze e Tetovės organizon njė mbrėmje zbavitėse me DJ Alex Kassel nė kampusin e Univerzitetit tė Evropės Juglindore – Sole.


Njė ambient i kėtillė i pėrgaditur me Aleks Kassel nga Parisi, do tė ndodh me rastin e 10 vjetorit tė Aleancės Franceze nė Tetovė.


Qė nga krijimi i vet, Aleanca Franceze ka pasur mision promovimin e gjuhės dhe kulturės franceze. Me kėtė qėllim tashmė janė organizuar mjaftė aktivitete kulturore, disa prej tė cilave edhe vazhdojnė tė qėndrojnė tė shfaqura para jush, ashtu si fresku urban nė hyrje tė Tetovės . Muaji mars ėshtė pėrndryshe edhe muaji i Frankofonisė.

Mė shumė...

Lajme : UEJL-Microsoft, kontratė bashkėpunimi
Kyqur 16-03-2012 9:58:55 (1072 Lexime)


Universiteti i Evropės Juglindore ka firmosur sot kontratė bashkėpunimi me kompaninė Microsoft - pėrfaqėsia e Maqedonisė. Kjo kontratė nė vete ngėrthen edukim tė studentėve tė kėtij universiteti nė sfera tė ndryshme tė teknologjisė IT si dhe punėsime mė tė lehta. Nė program do jenė tė kyēur profesorė nga vendi tė kompanisė Microsoft, ndėrsa kohė pas kohė do tė kyēen edhe profesorė nga jashtė, tė cilėt do tė pėrgatisin kuadrot e reja.

“Microsoft I pėrkrah tė gjithė ata qė ndihmojnė nė transformimit e arsimit , un mendoj qė UEJL I themeluar dhe pėrkrahur nga SH B A dhe Unioni Evropian gjatė gjithė veprimtarisė akademike qė ka pasur nė Maqedoni dhe si pionierė tė shumė iniciativave pėr modernizim tė arsimit tė lartė, jemi ndėr faktorėt qė ka transformuar arsimin e lartė.

Mė shumė...

Lajme : Izairi: Mė larguan mua si profesor ordinar pėr tė pranuar mjek tė zakonshėm
Kyqur 05-03-2012 5:57:57 (1381 Lexime)


Edhe pse ka pas kontratė njė vjeēare pėr punė nė fakultetin e Mjekėsisė pranė Universitetit Shtetėror tė Tetovės (USHT), Prof. Dr Remzi Izairi ėshtė larguar nga puna. Profesor Izairi i cili ka qenė profesor inordinar ka pas ligjėruar 5 lėndė, mes tė cilave edhe “Mjekėsinė interne”, njė nga lėndėt bazė tė mjekėsisė. Lėndėt e tij, tashmė u janė shpėrndarė disa mjekėve, tė cilėt kanė tituj shkencor, por nuk kanė tituj arsimor. “Lajm” merr vesh se USHT ka kėrkuar profesorė tė “Mjekėsisė interne” nė Prishtinė, mirėpo kėrkesa i ėshtė refuzuar, pasi profesor Izairi jep mėsim dhe nė Universitetin e Prishtinės dhe kolegėt e tij, ish nxėnės tė tij nuk kanė pranuar qė tė ligjėrojnė nė USHT, kur profesori i kėsaj lėnde veē mė gjendet dy metra larg.

Mė shumė...

Lajme : Forumi Rinor Islam e pėrfundoi me sukses Kampanjėn “Studenti, fuqia e ndryshimit”
Kyqur 02-03-2012 8:48:14 (1251 Lexime)


Me rastin e Ditės Ndėrkombėtare tė Studentit, Forumi Rinor Islam e realizoi me sukses kampanjėn “Studenti, fuqia e ndryshimit” e cila u pėrshkua me debate dhe ligjerata nė ciklin e katėr takimeve tė njėpasnjėshme, edhe atė nė fakultetin e disperzuar tė USHT-sė nė Kumanovė dhe Shkup, Qendrėn Rinore tė FRI-sė nė Tetovė dhe pėr fund nė Universitein Shtetėror tė Tetovės.

Mė shumė...

« 1 ... 4 5 6 (7) 8 9 10 ... 191 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio