Studentet.info
RSS Feed
« 1 ... 5 6 7 (8) 9 10 11 ... 191 »
Lajme : Disperzimi shkatėrroi kualitetin
Kyqur 29-02-2012 5:29:59 (1058 Lexime)


Shkup, 28 shkurt - Maqedonia duhet tė ridefinojė format pėr arritjen e objektivave tė procesit tė Bolonjės, kornizat e tė cilave caktohen nga Bashkimi Evropian e qė kryesisht kanė tė bėjnė me pėrgatitjen e kuadrit konform nevojave tė tregut dhe fleksibilitetin e institucioneve tė arsimit tė lartė. Njė analizė e bėrė sė fundmi nga Qendra pėr Kėrkimin dhe Krijimin e Politikave (QKKP) nuk i nxjerrė nė pozitė tė lakmueshme universitetet tona nė kėtė pikė.

Mė shumė...

Lajme : Edhe pa financa shtetėrore, korrim suksese
Kyqur 23-02-2012 11:35:09 (926 Lexime)


Rangimi i Universitetit tė Evropės Juglindore nė Tetovė nga Lista e Shangait si universiteti i dytė mė i mirė nė Maqedoni, ėshtė meritė e vetė institucionit dhe atyre qė e themeluan pasi i njėjti nuk financohet dhe mbėshtetet nga shteti. Kėshtu ka thėnė tė martėn nė Tetovė rektori i UEJL-sė Zamir Dika, gjatė njė brifingu me gazetarė.

Ai theksoi se pikėrisht vetėfinancimi dhe rangimi kaq lartė, tregon se cilėsia nė universitet ėshtė nė nivel tė jashtėzakonshėm. “Ajo qė ėshtė e rėndėsishme dhe na bėn krenar neve si institucion nga ky rangim, ėshtė se ne jemi institucion qė vetėfinancohemi

Mė shumė...

Lajme : Nė Zagreb arrestohet lypėsi me dy diploma
Kyqur 23-02-2012 5:02:50 (1321 Lexime)


Policia kroate ka arrestuar Ivica Galicin, lypės i cili nuk po arrin tė gjej punė, edhe pse ka tė mbaruar dy fakultete.
Prej se ka humbur punėn nė kompaninė “Ericsson”, ai ka punuar disa herė nė tė zezėn. Edhe pse ka diplomė nga ekonomia dhe informatika, nuk ka arritur ta gjej njė punė stabile, shkruan portali kroat “Index”.

Mė shumė...

Lajme : Lista e plotė e rangimit tė Universiteteve nė Maqedoni
Kyqur 17-02-2012 7:04:47 (2270 Lexime)


Ėshtė publikuar lista e rangimit tė Universiteteve tė Maqedonisė, ku Universiteti i Evropės Juglindore radhitet nė vendin e dytė, ndėrsa USHT nė pjesėn e fundit tė listės.

Qendra pėr klasifikimin e universiteteve botėrore pranė Universitetit “Xhia Tong” nė Shangaj, ka publikuar listėn e universiteteve nė Maqedoni, duke i vlerėsuar pėr nga cilėsia dhe kushtet.

“Xhia Tong” ėshtė institucioni mė prestigjioz botėror pėr rangimin e institucioneve tė larta arsimore sipas parimeve tė Berlinit.

Mė shumė...

Lajme : Universiteti i Hamburgut i pėrgatit studentėt e tij pėr botėn e vėshtirė tė punės
Kyqur 12-02-2012 10:01:35 (1625 Lexime)


Shumė studentė janė pak tė pregatitur pėr jetėn e punės. Universitetet gjermane ndihmojnė me seminare kualifikuese pėr punė. Nė Hamburg kėto merren shumė seriozisht.

Kulla e filozofėve, kati i 13-tė. Nė dhomėn plot dritė me tavolinat e bardha vijnė njė nga njė studentėt. Nė dhomėn e seminareve 1304 pas pak minutash fillon seminari "Gazetat, revistat dhe mediet online, qė ofron njohuri pėr tregun e punės". Pjesa mė e madhe e studentėve janė nė semestrin e parė ose tė dytė. Ato tė gjithė studiojnė lėndė nga fusha e shkencave tė letėrsisė, gjuhėve ose medieve. Seminari ėshtė pjesė e tė ashtuquajturave 'Kompetenca tė pėrgjithshme lidhur me profesionin', tė cilat qė prej vitit 2005 duhet t'u pėrcillen studentėve nė kurset Bachelor nė universitetet gjermane.

Mė shumė...

Lajme : Diplomat e serbėve tė Kosovės pranohen, tė kosovarėve jo
Kyqur 02-02-2012 4:27:26 (1056 Lexime)


Serbėt tė cilėt studiojnė nė Universitet nė veri tė Mitrovicės, pa asnjė problem mund t’i vazhdojnė studimet nė Maqedoni, pasi qė ata paisen me diplomė serbe dhe jo kosovare. Procesi i nostrifikimit tė diplomave nga Kosova po zgjat shumė nė Maqedoni pėr arsye se ky shtet nuk ka vulė apostile dhe meqė shteti serb ka njė vulė tė tillė, studentet serb tė Mitrovicės pa problem mund tė vazhdojnė studimet nė Maqedoni. Sipas zėdhėnėses tė Ministrisė sė Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė nė Kosovė, Besa Bytyqi tha se edhe pėrkundėr pėrpjekjeve tė qeverisė kosovare qė ky universitet ose tė funksionojė nė kuadėr tė Universitetit tė Prishtinės apo tė mos funksionoj fare, ai vazhdon tė funksionojė. “Studentėt serb qė studiojnė nė veri tė Mitrovicės pajisen me diploma serbe. Qeveria Kosovare ka tentuar qė tė mos lejojė kėtė gjė, por pėr momentin situate ėshtė e tillė”, tha Bytyqi.

Mė shumė...

Lajme : Fondacioni ‘Dauti’, 105 bursa pėr nxėnės dhe studentė shqiptarė
Kyqur 27-01-2012 8:47:51 (2322 Lexime)


105 nxėnės dhe studentė do tė jenė bursistėt e parė tė Fondacionit’ Dauti’ i themeluar nga kompania nga Shkupi, ‘ Dauti Komerc’. 50 nxėnės nga tė gjitha shkollat e mesme, 50 studentė nga fakultetet e vendit dhe 5 studentėt mė tė talentuar, firmosėn marrėveshjet e para me kėtė fondacion i cili vepron afėr 6 muaj. Drejtori i fondacionit ‘Dauti’, Nefail Ademi theksoi se kriter kryesor nė dhėnien e bursave ka qenė nota mesatare e aplikuesve.
“Misioni i fondacionit Dauti ėshtė ngritja e vetėdijes shoqėrore pėr vlerat e mirėfillta dhe pengesa e shoqėrisė nga tė gjitha dukuritė devijuese”, tha Nefail Ademi, drejtor i Fondacionit Dauti.

Mė shumė...

Lajme : Studenti nga Klina vdes nė konviktin e Gjakovės
Kyqur 20-01-2012 5:57:14 (1540 Lexime)

Ndrec. L (1993), ka ndėrruar jetė nė konviktin e stundetėve “Sadik Stavileci” nė Gjakovė, ndėrsa nė spitalin e Gjakovės, ku ishte dėrguar, ėshtė konstatuar vdekja e tė riut nga fshati Dobėrdol tė Komunės e Klinės.
“Datė, 18.01.2011 rreth orės 07:30 ėshtė raportuar policia nė Gjakovė nga njė dėshmitar se me tu zgjuar nga gjumi ku ishin duke banuar nė njė dhomė nė konviktin e studentėve ‘Sadik Stavileci’ nė Gjakovė, rr.’ Marinė Barleti’, sė bashku me viktimėn shtetasin kosovar, Ndrec ( Xh. ) L. ( 1993 ) nga fshati Dobėrdol komuna e Klinės dhe pėr njė ēast viktima ishte alivanosur dhe rrėzuar pėr dysheme”, thuhet nė kumtesė.

Mė shumė...

Lajme : Studentėt nė protestė
Kyqur 18-01-2012 10:13:59 (1646 Lexime)


Njė grup studentėsh tė Universitetit tė Tiranės, konkretisht tė Fakultetit tė Shkencave Sociale dhe atij tė Drejtėsisė janė mbledhur dje nė njė protestė. Nė oborrin e kėtij fakulteti tė gjithė sė bashku, me pankarta nė duar, njė zėri kėrkojnė nga qeveria shqiptare dhe Ministria e Arsimit t’i respektojnė ata dhe tė mos vėnė kushte, si: rregullimi tė stazhit pėr profesionet, imponimin e provimit tė anglishtes si kusht diplomimi dhe financimin e institucioneve tė arsimit tė lartė. Nė kėtė protestė qė ka zgjatur mė shumė se 40 minuta, tė gjithė kanė thėnė fjalėn e tyre duke qenė kundėr.

Mė shumė...

Lajme : Drogė nė Universitet
Kyqur 13-01-2012 6:54:47 (1437 Lexime)


Policia e Tiranės ka vėnė nė pranga gjashtė persona tė cilėt akuzohen pėr shpėndarje droge nė ambientet e Korpusit Qendror Universitar dhe nė zonėn e Komunės sė Parisit. Policia ka sekuestruar dhe njė sasi hashashi prej 1 kg e 500 gramė.

Tė arrrestuarit janė; Klaudjo Ilir Kelo, 26 vjeē, banues nė Tiranė, student, i dėnuar mė parė pėr shitje lėndėsh narkotike, Flodian Vladimir Islami, 21 vjeē, lindur nė Fier dhe banues nė Tiranė, Jemin Musa Bodoj, 18 vjeē, Spartak Midat Merkohitaj, 18 vjeē, banues nė Tiranė. Tė katėr tė rinjtė ishin studentė nė Tiranė. Nė pranga kanė rėnė dhe dy tė rinj tė tjerė; Ali Lulo Ēeloaliaj, 18 vjeē dhe Andis Pėllumb Ēeloaliaj, 21 vjeē, tė dy banues nė Tiranė, njofton NOA

Mė shumė...

« 1 ... 5 6 7 (8) 9 10 11 ... 191 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio