Studentet.info
RSS Feed
« 1 ... 74 75 76 (77) 78 79 80 ... 191 »
Lajme : Ambasadori romun mbėshtėt USHT-nė
Kyqur 06-06-2007 4:05:52 (1461 Lexime)

Ambasadori romun mbėshtet USHT-nė

TETOVĖ, 5 QERSHOR- Nė Rektoratin e Universitetit Shtetėror tė Tetovės, mė 04.06.2007 (tė hėnėn) arriti pėr njė vizitė pune ambasadori rumun nė RM, Adrian S. Constantinescu dhe Ministri i Shėndetėsisė sė Maqedonisė, Imer Selmani, tė cilėt u pritėn nga rektori i USHT-sė, prof. dr. Sadi Bexheti.

Me kėtė rast, ministri Selmani tha se qėllimi i vizitės ishte qė sė bashku me ambasadorin rumun para studentėve tė ligjėrojnė pėr BE-nė dhe tė japin mendime se cka i sjell BE-ja Maqedonisė. Gjithashtu, ministri potencoi se sė bashku me rektorin Bexheti trajtuan edhe temėn e hapjes sė Fakultetit tė Mjekėsisė dhe Stomatologjisė. Rektori i USHT-sė, prof. dr. Sadi Bexheti falėnderoi ambasadorin pėr vizitėn, si dhe ministrin pėr pėrkrahjen institucionale qė i jep universitetit.

Mė shumė...

Lajme : Shpallen afatet e regjistrimit nė dy universitetet nė Tetovė
Kyqur 04-06-2007 14:08:22 (2053 Lexime)

USHT dhe UEJL hapin konkurset

Tetovė, 3 QERSHOR - Pas ditėve tė hapura pėr dy institucionet e larta arsimore nė Tetovė, ku pėrfaqėsues tė Universiteteve prezantuan tė gjitha programet studimore pėr vitin e ardhshėm Akademik dhe reformimet e shumta, si dhe kushtet qė ofrojnė Universitetet pėr ata qė janė tė orientuar tė ndjekin ciklin e studimeve nė tė ardhmen, nė vijim do tė jenė afatet e regjistrimit tė studentėve tė ardhshėm.
Nė shėrbimin pėr informim tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės thonė se regjistrimi do tė bėhet nė tre afate. I pari do tė jetė prej 25 deri 29 qershor, i dyti prej tre deri shtatė gusht, ndėrsa afati i tretė do tė jetė prej 17 deri 21 shtator. Studimet nė USHT do tė jenė tė rregullta tė financuara nga shteti dhe studime me korrespondencė, studime me vetėfinancim dhe studime me ndihmė nga vetė Universiteti, duke ofruar bursa pėr studentėt.

Studimet do tė jenė tė reformuara sipas procesit tė Bolonjės, planprogramet gjithashtu tė reformuara mėsimore, diploma tė krahasueshme ndėrkombėtare dhe transfer tė kredive nė universitetet ndėrkombėtare. Metodat e mėsimit do tė jenė interaktive, kreative dhe debatuese nė grupe tė vogla, prezantime nga studentėt si dhe punė praktike dhe projekte hulumtuese me studentėt, provime me teste , me gojė dhe kolokiume dhe forma tė tjera moderne.

Mė shumė...

Lajme : Takimi universitar nė Kodrėn e Diellit
Kyqur 01-06-2007 8:06:43 (1653 Lexime)

Takimi i katėr universiteteve nė Kodrėn e Diellit


TETOVĖ, 1 QERSHOR- Nė organizim tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės, nė hotelin “Sllavia”, nė Kodrėn e Diellit”, tė martėn dhe tė mėrkurėn (29-30 maj 2007), u organizua njė workshop, i treti me radhė, mes katėr universiteteve tė vendit (USHT-sė, UEJL-sė, Universitetit “Shėn Cirili e Metodi” tė Shkupit dhe Universitetit “Shėn Kliment Ohridski” tė Manastirit).

Nė kėtė workshop pjesėmarrės aktiv ishin rektorėt dhe sekretarėt e pėrgjithshėm tė kėtyre universiteteve, si dhe anėtarė tė tjerė tė cilėt shkėmbyen pėrvoja se si ėshtė bėrė, bėhet menaxhimi i cilėsisė dhe si duhet tė bėhet. Ky workshop ėshtė pjesė e programit TEMPUS.

Qėllimi i kėtij seminari punues ishte qė pėrmes absorbimit tė pėrvojave bashkėkohore nė fushėn e menaxhimit me cilėsinė, udhėheqėsitė e Rektorateve tė kėtyre katėr universiteteve mė me sukses tė menaxhojnė me cilėsinė, me procedurat, pranimin e studentėve, pranimin e mėsimdhėnėsve, menaxhimin e dokumentacioneve, menaxhimin me resurset humane etj.

Mė shumė...

Lajme : Nė UEJL fillon panairi i karrierės
Kyqur 31-05-2007 7:27:23 (1481 Lexime)

Mundėsi punėsimi pėr studentėt

Tetovė, 30 maj - Nė Universitetin e Evropės Juglindore nė Tetovė tė mėrkurėn ėshtė hapur Panairi i tretė i karrierės, ku studentėve u ofrohet mundėsia pėr punėsim nė mbi 60 kompani. Hapja solemne e kėtij panairi ėshtė bėrė nga ana e rektorit tė UEJL-sė Alajdin Abazi , drejtoreshės sė Agjencisė pėr Punėsim Biljana Jovanovskės dhe drejtoreshės sė Misionit tė USAID-it nė Maqedoni, Patrisha Rider. Rektori Abazi e ka vlerėsuar lartė kėtė panair, duke potencuar se pėrvoja e deritanishme arriti "qė tė vendosim standarde tė bashkėpunimit mes botės akademike dhe sektorit tė biznesit".
"Numri nė rritje i pėrfaqėsuesve tė kompanive duke filluar nga viti 2005, kur pėr herė tė parė u organizua ky panair pėr kėtė aktivitet qė para dy vitesh nė Maqedoni mund
tė quhej utopi dhe kjo tregon qė UEJL, nė kuadėr tė tė cilit vepron Qendra e karrierės e me tė drejtė e meriton epitetin e liderit nė sektorin e arsimit tė lartė", tha rektori Abazi.

Ai vėrejti se UEJL-ja ėshtė nė fazėn finale tė ndėrtimit tė objektit tė emėrtuar Qendra e Biznesit, qendėr kjo e cila do tė shėrbejė si urė lidhėse pėr njė bashkėpunim permanent jo vetėm me angazhimin e studentėve tė kėtij universiteti pėr punė praktike dhe punėsimin e tyre, por edhe shfrytėzimin e resurseve qė UEJL posedon nėpėrmjet ekspertėve tė fushave me qėllim pėrmirėsimin e efikasitetit nė punėn e pėrditshme.

Mė shumė...

Lajme : Arrestohet prodekani i Pedagogjikut nė Shtip
Kyqur 31-05-2007 7:23:35 (1509 Lexime)

Profesori nė pranga pėr 200 euro

Shtip, 30 maj - Punonjėsit e policisė, tė martėn nė mbrėmje kanė arrestuar prodekanin e Fakultetit Pedagogjik nė Shtip, i cili ka tentuar qė prej njė studente tė marrė 200 euro ryshfet me qėllim qė ajo tė fitojė notė kaluese. Prodekani dhe profesor i muzikės, tė martėn nė ambientet e Fakultetit Pedagogjik, i ka kėrkuar studentes B.N., nga Shtipi, 200 euro me qėllim qė t'i shkruajė notė kaluese, pėr shkak se kjo e fundit disa herė radhazi nuk ka mundur tė marrė provimin. Profesori dhe studentja kanė lėnė takim, gjatė tė cilit studentja duhej t'i dorėzonte paratė, por para se t'ia ēojė paratė profesorit, ajo ėshtė paraqitur nė polici, ku punonjėsit e policisė kanė shėnuar bankėnotat dhe kanė qenė nė gjendje gatishmėrie qė tė reagojnė menjėherė pasi profesori tė ketė pranuar paratė e studentes. Studentja dhe profesori gjatė njė bisede telefonike kanė rėnė dakord qė tė takohen para pėrmendores "Goce Dellēev" rreth orės 20 e 30 minuta.

Mė shumė...

Lajme : Me kėrkesė tė universiteteve, Qeveria bėn korrigjime
Kyqur 31-05-2007 7:21:44 (1715 Lexime)

Rritet numri i studentėve nė drejtimet informatike

Shkup, 30 maj - Qeveria e Maqedonisė tė martėn nė mbrėmje ka marrė vendim tė bėhen disa korrigjime nė konkursin pėr regjistrimin e studentėve nė vitin akademik 2007/ 2008. Ministri i Arsimit dhe Shkencės, Sulejman Rushiti thotė se korrigjimet pėr regjistrimin e studentėve nė vit tė parė janė bėrė me kėrkesėn e universiteteve shtetėrore, ndėrkohė qė numri rritet 10 pėr qind studentė nė drejtimet informatike, teknike dhe teknologjike, ndėrsa zvogėlohet pėr aq numri i programeve studimore tė shkencave shoqėrore.

"E gjithė kjo pasi nė tė ardhmen ekonomia e tregut u mundėson mė shumė hapėsirė pėr punėsim studentėve, tė cilėt do tė mbarojnė nė drejtimet informatike teknike e teknologjike", ka thėnė ministri Rushiti, duke sqaruar se me korrigjimet pėr regjistrim tė studentėve nė Universitetin "Shėn Kirili dhe Metodi" nė Shkup, konkretisht nė Fakultetin pėr Elektroteknikė dhe Teknologji informatike numri i studentėve ėshtė rritur pėr 10 pėr qind, edhe atė nga 120 kėtė vit do tė regjistrohen 132 studentė.

Mė shumė...

Lajme : Njohės evropianė tė Procesit tė Bolonjės nė ndihmė Fakultetit tė Kulturės Fizike
Kyqur 29-05-2007 2:31:12 (1712 Lexime)

Evropianėt ua tregojnė kosovarėve reformat nė arsimin sipėror


Prishtinė, 29 MAJ – Ekspertė evropianė tė edukimit tė lartė nė lėmin e kulturės fizike gjatė qėndrimit tė tyre nė Fakultetin e Kulturės Fizike dhe Sportit tė Universitetit tė Prishtinės, kanė thėnė se ky fakultet ende ėshtė larg njė institucioni arsimor tė reformuar sipas Deklaratės sė Bolonjės. Ata kanė bėrė me dije se studentėt qė pėrfundojnė studimet kėtu nuk munden t’i shpėrthejnė kufijtė e vendit nė rast se nuk bėhen ndėrrime radikale nė kurrikulė.

Ekspertė tė kėsaj fushe nga Vjena, Roma dhe Tirana, po qėndrojnė nė Prishtinė, nė njė mision qė pėr qėllim ka hartimin e njė plan-programi tė ri tė fakultetit, krijimin e mundėsive qė disa studentė kosovarė tė bėjnė studime master nė universitetet evropiane, por edhe pajisjen me literaturė tė bibliotekės sė fakultetit.

Mė shumė...

Lajme : Prezentim me rastin e Ditės sė volonterizmit
Kyqur 23-05-2007 9:00:00 (2021 Lexime)

Volonterizmi nė USHT

Tetovė, 23 Maj - Me rastin e Ditės sė volonterizmit, nė amfiteatrin e Rektoratit tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės, tė mėrkurėn (23.05.2007), u mbajt njė prezantim qė ishte organizuar nga Unioni i Studentėve tė USHT-sė dhe Aleanca Rinore e Tetovės.

Kryetari i Unionit tė Studentėve tė USHT-sė, Kushtrim Ahmeti tha se “jemi mbledhur kėtu pėr tė diskutuar pėr punėn vullnetare, e cila nė Maqedoni ende nuk ėshtė afirmuar aq sa duhet”.

Mė shumė...

Lajme : Prof. dr. Horst Bredzinski ligjeroi nė USHT
Kyqur 17-05-2007 0:30:00 (1762 Lexime)

Akreditimi ndėrkombėtar i programit studimor tė inxhinierisė ekonomike

Tetovė, 17 maj - Prof. dr. Horst Bredzinski nga Universiteti Teknik Bergakademie tė Freibergut-Gjermani, mė 17.05.2007 (e enjte), para studentėve dhe profesorėve mbajti ligjėratėn e dytė me temė: “Akreditimi ndėrkombėtar i programit studimor tė inxhinierisė ekonomike”.

Profesori Bredzinski nėnvizoi se ai ėshtė edhe anėtar i shoqatės sė inxhinierisė ekonomike ndėrkombėtare qė bėn akreditimin e programit studimor pėrkatės nė kuadėr tė universiteteve tė Evropės.

Mė shumė...

Lajme : Prof. Horst Bredzinski ligjeroi nė USHT
Kyqur 16-05-2007 6:17:03 (1778 Lexime)

Prof. Horst Bredzinski ligjeroi nė USHT

Tetovė, 16 maj - Nė amfiteatrin e Rektoratit tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės, para stafit akademik dhe studentėve, tė mėrkurėn, mė 16 maj, pėr “Perspektivėn e Maqedonisė pėr t’u pranuar nė BE”, foli prof. Horst Bredzinski nga Universiteti Teknik “Bergakademie Freiberg” tė Gjermanisė.

Prof. Bredzinski u mbėshtet nė disa fakte dhe analiza, tė cilat kanė rrjedhėn nga periudha e shpėrbėrjes sė ish-Jugosllavisė e deri nė vitin e kaluar. Ai tha se pranimi i shteteve tė reja nuk mund tė shkojė lehtė, ngase duhen tė plotėsohen shumė kushte.

Mė shumė...

« 1 ... 74 75 76 (77) 78 79 80 ... 191 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio