Studentet.info
RSS Feed
« 1 ... 6 7 8 (9) 10 11 12 ... 191 »
Lajme : Ndryshime apo ndryshe ? – Prof. Dr. Ylber Sela
Kyqur 11-01-2012 3:24:03 (1939 Lexime)


Jemi nė shek.XXI, bota po ndryshon nė aspekte tė ndryshme dhe interesi i individit po rritet dita ditės dhe njė element tė tille po e pėrjeton edhe rajoni jonė i ashtuquajtur “Ballkani Perėndimor”. Ajo qė dua ta paraqes si analizė ėshtė arsimi shqiptar nė rajon e sidomos nė Maqedoni duke u ndėrlidhuar me atė se interesi pėr reformat nė arsim sot nė sistemin ndėrkombėtar ka arritur majat mė tė reja tė ndryshimit tė saj. Tek ne, nė kuadėr te kėtyreve reformave po paraqiten dy teori edhe atė, “Teoria e KAOSIT” dhe “Teoria e NDRYSHIMIT”.

Mė shumė...

Lajme : Profesorėve u ndalohen xhinset
Kyqur 11-01-2012 2:57:39 (1369 Lexime)


Mėsimdhėnia, pėrvec misionit kryesor qė ka, atė tė shpėrndarjes sė dijes dhe njohurive tek nxėnėsit e studentėt, ėshtė edhe njė mision edukues qė kėrkon njė veshje sa mė tė pėrshtatshme, serioze dhe profesionale.
Tė paktėn kėshtu mendon drejtori i shkollės "Rober Simon" nė Manhatan tė Shteteve tė Bashkuara, i cili vendosi pėr ndalimin e veshjes sė xhinseve nga mėsuesit. Vendimi ka shkaktuar jo pak polemika nė vend. Njerėzit janė ndarė nė dy kampe, pro dhe kundėr tij.

Mė shumė...

Lajme : Bursa pėr studentėt shqiptarė nga Maqedonia
Kyqur 08-01-2012 8:32:59 (1350 Lexime)


Tiranė, 8 janar - Kryeministri i Shqipėrisė, Sali Berisha deklaroi se Shqipėria nga njė Fond i posaēėm do t'u ndajė stipendi pėr shkollim jashtė vendit studentėve nga Kosova, Maqedonia dhe nga diaspora, gjegjėsisht “ēdo shqiptari nė botė, i cili do tė regjistrohet nė njėrin prej universiteteve prestigjioze”.

“Gjatė vitit 2013 nga ky Fond do tė pėrfitojnė sė paku 300 studentė. Rritja e numrit tė kėtyre studentėve duhet tė jetė obligimi ynė primar.

Mė shumė...

Lajme : Studentja marrėdhėnie seksuale me profesorin pėr bast!
Kyqur 05-01-2012 6:38:18 (3538 Lexime)


Ēdo gjė filloi pėr njė bast midis shokėve.
Por, kjo kapricio basti ėshtė kthyer nė super skandal me njė video pornografike e cila pėrfshin njė studente dhe profesorin e saj tė filmuar duke bėrė marrėdhėnie seksuale.

Njė grup studentėsh, vendosėn bast midis tyre pėr historinė nė fjalė.
Ēdo gjė filloi 17-korrikun e shkuar, kur njė Anonim 17:56 (ky ėshtė pseudonimi i tij) ‘mundi’ tė filmonte marrėdhėnien seksuale tė njė profesori me studenten e tij brenda nė makinė.
Video ka njė kohėzgjatjeje 39 minutash.

Mė shumė...

Lajme : Studentėt e UEJL-sė kundėrshtojnė ashpėr rektorin Zamir Dika
Kyqur 29-12-2011 16:30:01 (1414 Lexime)

Tetovė- Unioni i Studentėve pranė Universitetit tė Evropės Juglindore, ka reaguar nė mėnyrė tė ashpėr lidhur mė pjesėmarrjen e rektorit tė universitetit tė UEJL, Zamir Dika nė njė tė ashtuquajtur “Kėshill pėr organizimin e manifestimeve tė 100 vjetorit tė pavarėsisė sė Shqipėrisė” tė organizuar nga njė subjekt politik BDI

Mė shumė...

Lajme : Kontrabandohet procedura pėr doktoraturėn nė USHT
Kyqur 29-12-2011 6:05:33 (3053 Lexime)


Shkėlzen LUSHAJ

Me njė vendim tė sjellė nga Rektorati i Universitetit Shtetėror tė Tetovės, njė grupi tė caktuar magjistrash tė punėsuar apo tė angazhuar nė kėtė universitet, u ėshtė mundėsuar paraqitja e disertacionit tė doktoraturės me sistem mentorial, dhjetė ditė para pėrfundimit tė vitit aktual dhe hyrjes nė fuqi tė Ligjit tė ri pėr arsim sipėror, me tė cilin parashihen kushte tjera, mė tė zorshme, pėr marrjen e gradės - doktor shkencash. Vendimi i cili ka qarkulluar deri tek tė gjithė dekanėt e fakulteteve, ėshtė i karakterit tė brendshėm dhe jo publik, ashtu siē e kėrkon Ligji, i cili pėr njė procedurė tė tillė parasheh shpalljen e konkursit publik nė mė sė paku dy media tė shkruara. Pėr vendimin nuk ėshtė konsultuar prorektori i Arsimit, Ismail Ahmeti, ndėrsa njė nga nėnshkruesit e tij, kryetari i Komisionit pėr studime tė doktoraturės, Serafim Tomovski ka kėrkuar nga FAKTI tė mos botojė kėtė lajm

Mė shumė...

Lajme : Diploma false nė Gjakovė, dyshohet posedues edhe nė Maqedoni
Kyqur 21-12-2011 3:58:20 (1600 Lexime)


Nė Gjakovė janė zbuluar diploma false tė lėshuara nė mėnyrė tė paligjshme nga Shkolla e Lartė e Gjakovės.

Sipas tė dhėnave tė fundit rreth 80 mėsimdhėnės nga Malisheva kanė rezultuar me diploma false tė kėsaj shkolle. Atyre u janė konfiskuar diplomat dhe janė ndėrmarrė masat ligjore.

Mė shumė...

Lajme : Presidentja Jahjaga e oficerėt, me diploma ilegale
Kyqur 12-12-2011 5:59:48 (4775 Lexime)


PRISHTINĖ, Presidentja e Kosovės, Atifete Jahjaga, dhe drejtuesit e Policisė sė Kosovės mund tė krenohen se kanė diploma masteri dhe specializime pėr kriminalistikė nga Universiteti i Sarajevės, si dhe mund tė jenė ngritur nė karrierė falė kėtij shkollimi, i cili ėshtė i jashtėligjshėm dhe njė diplomė e pavlerė. Kėtė fakt e konstaton njė Auditim dhe Inspektim i brendshėm i Policisė sė Kosovės, i iniciuar mė 2009.

E para e vendit, Jahjaga, dhe policėt tjerė, pos qė mund tė jenė ngritur nė pozita tė ndryshme nė Policinė e Kosovės dhe nė karrierė falė kėtyre diplomave ilegale, ata kanė dėmtuar edhe buxhetin e Kosovės me mijėra euro.

Mė shumė...

Lajme : Mujė Rugova me titullin ‘Doctor Korrupsionis Causa’
Kyqur 30-11-2011 7:26:07 (1301 Lexime)


Ndėrkohė qė po zhvillohej njė ceremoni tjetėr, njė grup studentesh tė Qendrės “Studim, kritikė, veprim”, nė shenjė proteste pėr atė qė po ndodh nė Universitetin e Prishtinės, rektorit Mujė Rugova i dhanė titullin “Doctor Korrupsionis Causa”.
Nė komunikatėn pėr media thuhet se korrupsioni nė Universitetin e Prishtinės nuk ka mė vetėm dimension financiar, por ka prekur ēdo sektor tė UP-sė.

“Universiteti i Prishtinės nga njė institucion edukimi ėshtė kthyer nė njė institucion tregtimi. Nė tė tregtohen vende pune pėr militantė dhe diploma tė cilat kėmbejnė papunėsinė me njė vend si student. Korrupsioni nė universitet s’ėshtė gjė tjetėr veēse pasqyrimi i gjendjes aktuale nė Kosovė. Konjukturat partiake tė vendit pėrmes ndikimeve tė tyre e kanė shtėnė nė dorė universitetin, duke ndikuar nė zgjedhjen e njerėzve qė e drejtojnė atė, duke e pėrdorur universitetin pastaj si mjet pėr arritje tė qėllimeve e pėrmbushjes sė interesave tė ngushta private e partiake”, thuhet nė kumtesė.

Mė shumė...

Lajme : Nė gjurmėt e mė tė mirėve
Kyqur 30-11-2011 3:35:39 (1245 Lexime)


Ėshtė ky viti i njėmbėdhjetė me rradhė qė Forumi Rinor Islam pėrmes njė manifestimi solemn pėrkujton vitin e ri tė kalendarit islam - Hixhrin. Sikur edhe vitet e kaluara, edhe kėtė vit Salla Universale nė Shkup ishte e stėrmbushur me dashamirėt e FRI-sė, duke filluar qė nga pėrfaqėsues tė partive politike, zėvendėsministra tė qeverisė sė shtetit, kryetarė komunash, donatorė, student, nxėnės etj. Edhe ky program u fillua me ajete Kur’anore tė interpretuara nga hafizi i njohur i trevave shqiptare nga Prizreni Daut Lezi. Tė pranishmėve mirėseardhje u dėshiroi vet nikoqiri, kėsaj rradhe nėnkryetari i FRI-sė, z. Zulqefli Sinani.

Tė pranishmit nė sallė, madje edhe telespektatorėt nėpėrmjet ekranit televiziv tė kanalit shtetėror MTV 2, nė mėnyrė tė drejtėpėrdrejtė kishin rastin tė pėrcjellin njė program tė pasur kulturor-artistik qė filloi me filmin “Libraria e Sekreteve” qė ėshtė njė film edukativ i cili nxjerr nė pah trashėgiminė shkencore dhe rolin e madh tė civilizimit Islam nė rrjedhat e pėrgjithshme tė civilizimit njerėzor. Forumi Rinor Islam e solli atė ekskluzivisht tė titruar nė gjuhėn shqipe.

Mė shumė...

« 1 ... 6 7 8 (9) 10 11 12 ... 191 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio