Studentet.info
RSS Feed
« 1 ... 7 8 9 (10) 11 12 13 ... 191 »
Lajme : Muhamed Jonuzi, magjistėr i shkencave tė Psikologjisė
Kyqur 28-11-2011 3:07:07 (2196 Lexime)


Para njė numri tė madh tė mysafirėve, profesorėve miqve, familjarėve, shokėve, kolegėve, tė cilėt e kishin mbushur sallėn e Fakultetit Filozofik pranė Universitetit Shetėror tė Tetovės”, si dhe para komisionit akademik, nė pėrbėrje tė: Prof. Dr. Myqereme Rusi (mentor), Doc. Dr. Arafat Shabani (kryetar i komisionit) dhe Doc. Dr. Gordana Stankovska (anėtare), tė enjten (24.11.2011), Muhamed Jonuzi, mbrojti punimin e magjistraturės me temė: ”Vetėbesimi, faktor i suksesit nė procesin arsimor tek adoleshentėt”

Mė shumė...

Lajme : Instituti pėr Demokraci dhe Zhvillim i jep Kryeministrit Berisha ēmimin tradicional pėr lidership
Kyqur 11-11-2011 6:51:50 (2174 Lexime)


Nė mbyllje tė vizitės sė tij njėditore nė Maqedoni, Kryeministri Berisha vizitoi Universitetin e Evropės Juglindore nė Tetovė. Kryeministri Berisha u prit nga rektori z. Zamir Dika, nga drejtori i Institutit pėr Demokraci dhe Zhvillim, z. Veton Latifi, si dhe drejtues tė tjerė tė kėtij universiteti.
Nė njė ceremoni tė veēantė, Kryeministrit Berisha iu dha ēmimi tradicional pėr lidership, nga Instituti pėr Demokraci dhe Zhvillim. Nė emėr tė kėtij Instituti, zoti Veton Latifi i dorėzoi Kryeministrit Berisha ēmimin me motivacionin “Pėr Lidership tė suksesshėm nė promovimin, zhvillimin dhe mbrojtjen e demokracisė nė Shqipėri, pėr udhėheqjen e reformave demokratike dhe sukseset nė integrimin euroatlantik tė vendit, si dhe rolin e Tij nė rajonin e Ballkanit”.

Mė shumė...

Lajme : Berisha: Tetova qendėr e fuqishme e shqiptarve
Kyqur 10-11-2011 3:09:30 (1246 Lexime)


Nė njė pritje madhėshtore, mijėra qytetarė pritėn tė mėrkurėn kryeministrin Sali Berisha i cili gjatė qėndrimit tė tij nė Tetovė vizitoi komunėn ku u takua me kryetarin Prof. Dr. Sadi Bexheti.

Kryetari Bexheti, nė emėr tė kėshilltarėve dhe tė gjithė qytetarėve e falėnderoi pėrzemėrsisht kryeministrin Berisha pėr vizitėn e tij nė qytetin e Tetovės. “I nderuari z. Kryeministėr nė emėr tė Kuvendit komunal, nė emėr tė qytetarėve tė Tetovės ju falėnderoj pėr ardhjen e sotme historike nė qytetin e Tetovės. Zoti Kryeministėr, ju do tė mbeteni nė histori pėr kėtė vizitė tė rėndėsishme, ju dėshiroj punė tė mbarė dhe tė kaloni mirė nė qytetin e Tetovės”, tha Bexheti.
Kryeministri i Republikės sė Shqipėrisė z. Sali Berisha vizitėn e tij nė Tetovė e cilėsoi si njė ngjarje shumė tė rėndėsishme tė jetės sė tij. “Ky ėshtė njė moment pėr tu pėrulur me nderimin mė tė thellė para qytetarėve qė me punė pėrkushtim, guxim, menēuri dhe vizionin e shndėrruan Tetovėn nė njė qytet qė u dha shqiptarėve nė Maqedoni, Kosovė, Shqipėri, Mal tė Zi dhe kudo nė botė mė shumė krenari, mė shumė dinjitet”, tha kryeministri Berisha.

Mė shumė...

Lajme : Naseri nė Londėr?
Kyqur 05-11-2011 7:01:32 (4327 Lexime)


Gostivar - Njė pikė shpresė ėshtė rikthyer nė familjen e Naser Selmanit, 31 vjeēarit nga Gostivari, i cili nė mėnyrė misterioze, humbi ēdo kontakt me familjen e tij qė nga data 15 tetor tė kėtij viti. Nė emisionit investigativ "Njerėz tė Humbur", qė transmetohet ēdo tė mėrkure nė Televizionin publik tė Shqipėrisė "TVSH", njė mėrgimtar shqiptar nė Lodėr tė Britanisė sė Madhe, nė njė telefonatė tė drejtpėrdrejt ka pohuar qė kėtyre ditėve, ka takuar Naserin nė njė vendbanim tė Londrės.

Mė shumė...

Lajme : 50 maqedonas nė USHT tė Kumanovės
Kyqur 03-11-2011 11:40:48 (1259 Lexime)

KUMANOVEĖ, Interesimi i maqedonasve qė tė studiojnė nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės (USHT), shkon duke u rritur. Udhėheqėsi i sektorit pėr informim pranė USHT-sė, Selam Sulejmani bėn tė ditur se kėtė vit ėshtė formuar Katedra e gjuhės maqedonase nė tė cilėn ėshtė plotėsuar numri i studentėve, por gjithashtu studentė maqedonas janė regjistruar edhe nė drejtimet tjera tė cilat ligjėrohen nė gjuhėn shqipe. “Kėtė vit u plotėsua numri i Katedrės sė gjuhės maqedonase pranė USHT-sė, por gjithashtu janė regjistruar edhe student maqedonas nė drejtime tjera nė tė cilat ligjėrohet shqip”, tha Sulejmani. Sipas burimeve brenda USHT-sė, rreth 50 student tė cilėt janė regjistruar nė drejtimet e ndryshme pranė USHT-sė, ndjekin ligjėratat nė gjuhėn shqipe, por provimit i nėnshtrohen nė gjuhėn maqedonase.

Mė shumė...

Lajme : Renova ndan 150 bursa pėr studentė dhe nxėnės
Kyqur 29-10-2011 5:51:19 (1409 Lexime)


Kompania “Renova” nga Tetova ndan 150 bursa pėr studime dhe shkollim, me ē`rast 90 prej tyre do tė jenė pėr studentė tė talentuar dhe 60 pėr nxėnės tė shkollave tė mesme.

Kjo kompani pėr herė tė gjashtė po siguron bursa pėr shkollim nė kuadėr tė fondacionit qė funksionon me tė njėjtin emėr.

Sipas drejtuesve tė fondacionit, ndihma mujore pėr studentėt ėshtė 60 euro, ndėrsa pėr nxėnėsit e shkollave tė mesme rreth 35 euro.

Mė shumė...

Lajme : Sefer Tahiri, doktor i shkencave tė komunikimit
Kyqur 15-10-2011 12:54:35 (3083 Lexime)


Gazetari dhe analisti, Sefer Tahiri mbrojti me sukses tezėn e doktoraturės me temė “Ndikimi i partive politike ndaj politikės redaktuese tė shėrbimit radiodifuziv publik nė periudhėn prej vitit 1998-2006”, nė Universitetin e Nju Jorkut nė Shkup. Para komisionit nė pėrbėrje: dr. Dona Kollar-Panov (mentore), dr. Gjorgji Spasov, dr. Nano Ruzhin, dr. Nazmi Maliqi dhe dr. Emilija Canevska, Tahiri prezantoi rezultatet e hulumtimit tre vjeēar duke nėnvizuar se politika ka qenė fati i keq i RTVM-sė.

Nė punimin studimor, i cili nga komisioni u vlerėsua si njė kontribut i rėndėsishėm nė shkencėn e medias dhe komunikimit, Tahiri pėrmes modeleve teorike dhe fakteve empirike konkludon se shėrbimi radiodifuziv publik- Radio Televizioni Maqedonas vazhdimisht ka qenė nėn kontrollin e partive politike nė pushtet. Teza kryesore e Tahirit ėshtė se ndaj politikės redaktuese tė RTVM-sė kanė ndikuar partnerėt e koalicionit qeveritar, pėr shkak se kjo media nuk ka arritur tė transformohet nga shėrbim shtetėror nė publik.

Mė shumė...

Lajme : Letėr e hapur
Kyqur 02-09-2011 3:16:14 (4075 Lexime)


Deri tek:
Tė gjithė maturantėt mbarė shqiptarė,
tė gjithė ata qė duan tė vazhdojnė arsimin e lartė,
e gjithė rinia shqiptarė dhe kudo nė botė.


I nderuar, student i ardhshėm;

Ditėt shkojnė dhe vijnė. Koha kalon. Toka ka tretur dhe do tretė sundimtar, dijetar, pasanikė e njerėz tė rėndomtė. Ku janė ata ?! Askund, pėrveē se tė gdhendur nė gurrėt e kujtesės. Sipas veprave qė lanė pas !

Tė drejtohem, Ty, o student i ardhshėm! O e ardhme e kėtij populli, o ardhme e njerėzimit! Kėto janė fjalėt e njė njeriu, i cili i ngjanė shembullit, tė lisit me lėkurė tė zgavruar dhe tė ēarė, nga acari, fortuna e nxehti qė pėrjetoi. TaniA mė kam kaluar gati se tėrė jetėn, e ambicjet e mia pėr ndryshime tė mėdha, gati se janė shuar, nga drithėrimat e trupit dhe tė duarve. Koha ime ishte ndryshe nga e juaja. Ngeleshe injorant, nga injoranca e kapriceve tė dikujt. Por, kurrė s’jam lodhur nga puna pėr dritėn e kėtij populli e njerėzimi!

Kėtu e tani, ju drejtohem, me ca fjalė, qė mė kujton, ēastin e njejtė si tė juajin, dhe “privilegjin” e tė cilave ma dha mosha.

Mė shumė...

Lajme : Nė USHT, vijon procesi i regjistrimeve nė ciklin e parė dhe tė dytė
Kyqur 22-08-2011 9:20:51 (1905 Lexime)


Njoftohen tė gjithė kandidatėt qė kanė konkurruar nė afatin e parė tė regjistrimit nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės, se shpallja e listės preliminare do tė publikohet mė 22 gusht, shpallja e vendimit pėr pranim tė kandidatėve mė 24 gusht dhe regjistrimi i kandidatėve do tė bėhet prej 24 deri 30 gusht.
Procesi i regjistrimit do tė vijojė me afatin e dytė, prej 1 deri 3 shtator. Nė afatin e dytė dhe tė tretė tė regjistrimit, nė fakultetet nė tė cilėt do tė ketė vende tė lira, tė drejtė konkurrimi do tė kenė kandidatėt tė cilėt i janė nėnshtruar dhe me sukses e kanė kaluar maturėn shtetėrore, por kanė zgjedhur lėndė interne tė cilat nuk janė kompatibile me lėndėt tė cilat figurojnė nė Listėn 1 nga Konkursi, si dhe kandidatėt tė cilėt me sukses e kanė kaluar maturėn shkollore.

Mė shumė...

Lajme :  Nė USHT, gjatė dy ditėve tė para tė regjistrimit aplikojnė 3000 kandidat
Kyqur 19-08-2011 6:00:04 (1725 Lexime)


TETOVĖ, 18 GUSHT- Stafi udhėheqės i Universitetit Shtetėror tė Tetovės ėshtė i kėnaqur me mbarėvajtjen e procesit tė regjistrimit tė studentėve, nė afatin e parė tė regjistrimit ė studentėve tė rin nė studimet deridiplomike, qė ka filluar mė 16 gusht. Po rikonfirmojmė edhe njėherė interesimin e konsiderueshėm tė studentėve tė rinj pėr tė vazhduar studimet deridiplomike nė Universitetin tonė, theksoi nė konferencėn e sotme pėr shtyp, Selam Sulejmani, Pėrgjegjės i Zyrės pėr Informim.
“Deri mė tani, nė tė gjitha fakultetet dhe programet studimore janė paraqitur pėr regjistrim rreth 3000 studentė tė rinj dhe ky proces zhvillohet me efikasitet dhe nė mėnyrė profesionale nė tė gjitha fakultetet dhe qendrat e vendit ku Universiteti ynė e ka shtrirė veprimtarinė e tij akademike. Ne, si udhėheqėsi e Universitetit jemi tė kėnaqur me nivelin e interesimit tė studentėve dhe vlerėsojmė se me realizimin e tė gjitha afateve pėr regjistrim do tė plotėsohen tė gjitha vendet pėr regjistrimin e studentėve tė rinj nė studimet deridiplomike, tė parapara pėr vitin akademik 2011/2012”, tha nė konferencėn e sotme Selam Sulejmani.

Mė shumė...

« 1 ... 7 8 9 (10) 11 12 13 ... 191 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio