Studentet.info
RSS Feed
« 1 ... 89 90 91 (92) 93 94 95 ... 191 »
Lajme : Dy ministri tė pafuqishme tė zgjidhin problemin e farmacistėve tė USHT-sė
Kyqur 25-01-2007 9:40:00 (2154 Lexime)


Intervenimi i inspektorėve - kur tė jetė e gatshme OFM-ja

SHKUP, 25 JANAR - Problemi i farmacistėve tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės (USHT), pėr tė cilin ėshtė alarmuar nė media, nuk ka mjaftuar qė institucionet kompetente tė ndėrmarrin hapa konkretė.

Nė Ministrinė e Shėndetėsisė askush nuk e di se Oda Farmaceutike e Maqedonisė (OFM) nuk organizon provimet profesionale pėr kuadrot e USHT-sė dhe se vetėm farmacistėve qė kanė kryer nė kėtė universitet nuk u jepet licenca pėr punė dhe pėr hapjen e barnatoreve private.
Nė Ministrinė e Shėndetėsisė thonė se pėr t`u ndėrmarrė hapa konkretė, farmacistėt qė ballafaqohen me kėtė problem duhet t'u drejtohen zyrtarisht me shkresė, ndėrsa nė Ministrinė e Arsimit dhe Shkencės (MASH) thonė se janė tė pafuqishėm tė ndikojnė nė punėn e Odės Farmaceutike tė Maqedonisė (OFM) dhe se USHT-ja nuk i ka informuar pėr ekzistimin e kėtij problemi.

Mė shumė...

Lajme : Universiteti i Tiranės nė mbrojtje tė Muzeut tė Shkencave tė Natyrės
Kyqur 25-01-2007 9:10:00 (1817 Lexime)


Muzeu, studentėt nė protestė

TIRANĖ, 25 JANAR- Kjo ėshtė vendosur dje, gjatė mbledhjes sė senatit tė UT-sė, ku tė gjithė pedagogėt njėzėri kanė kėrkuar mbrojtjen e pronės shtetėrore. Pėr kėtė, sot, organizohet protesta e parė, me qėllim sensibilizim e Gjykatės sė Lartė, nė dorė tė sė cilės ėshtė vendimi pėr pronėsinė e muzeut. Aktualisht, kjo godinė ėshtė nė gjendje tė shkatėrruar, ku rrezikohet ekzistenca e mijėra specieve tė rralla, qė gjenden aty.

Janė ekzemplarė kafshėsh, shpendėsh dhe mineralesh tė mbledhura cep mė cep tė Shqipėrisė pėr 50 vjet me radhė. Godina ėshtė e ish-pronarėve, qė me gjyq iu njihet si pronė nga Gjykata e Apelit, qė nga fundi i vitit 2006.

Mė shumė...

Lajme : IS dhe studentėt e DSHP realizuan, deri tash, hulumtimin mė tė madh nė Kosovė
Kyqur 24-01-2007 13:22:23 (1546 Lexime)

IS dhe studentėt e DSHP realizuan, deri tash, hulumtimin mė tė madh nė Kosovė

PRISHTINĖ, 24 JANAR- Statusi i Kosovės, siguria, simbolet shtetėrore, papunėsia, korrupsioni, decentralizimi, sistemi i drejtėsisė, mediat e tė tjera ishin disa nga ēėshtjet qė i kishte bazė pėr hulumtim nė terren Instituti i Statistikės, nė bashkėpunim mė studentėt e viti tė parė tė Departamentit tė Shkencave Politike tė Universitetit tė Prishtinės.

Sa i pėrket shikueshmėrisė sė mediave, Radiotelevizioni i Kosovės nė bazė tė kėtij hulumtimi del mė i shikuari, me 30.99 %.

Mė shumė...

Lajme : FRI-ja shpėrbleu 18 studentėt mė tė mirė tė vitit.
Kyqur 24-01-2007 10:30:00 (3158 Lexime)


Vajzat dyfish mė te mira se djemtė

SHKUP 23 JANAR - Shpėrblimi i studentėve nė mė tė mirė nė manifestimin qė Forumi Rinor Islam (FRI) e organizoi me rastin e Vitit tė Ri Islam, tregoi se studentet femra janė mė tė suksesshme sesa studentėt meshkuj. Vajzat, e shpėrblyera me dekoratėn "Mė i miri i vitit", jo vetėm qė janė nė numėr dyfish mė tė madh se djemtė e shpėrblyer me tė njėjtėn dekoratė, por kanė edhe notėn mė tė lartė mesatare.

Nga 18 studentėt mė tė mirė tė kėtij viti, 12 ishin vajza, kurse gjashtė djem. Nota e pėrgjithshme mesatare e kėtyre tė fundit ėshtė 9.30, kundrejt notės sė pėrgjithshme mesatare tė vajzave qė ėshtė 9.40. Propozimi I kandidatėve nga Universiteti Shtetėror I Tetovės (USHT) dhe Universiteti i Evropės Juglindore nė Tetovė (UEJL) ėshtė bėrė nga vetė universitetet, kurse kandidatėt prej Universitetit "Shėn Kirli dhe Metodi" (UKM) tė Shkupit ishin zgjedhur nga anėtarėt e Forumit, pėr shkak se ky universitet drejtohet prej maqedonasve

Mė shumė...

Lajme : Shtipi njė hap para Universitetit Publik
Kyqur 24-01-2007 10:30:00 (1368 Lexime)


Shtipi njė hap para Universitetit Publik

SHKUP, 23 JANAR- Projekti i Qeverisė pėr themelimin e Universitetit Shtetėror nė Shtip ka marrė tė marten bekimin e Kėshillit pėr Akreditimin eInstitucionevetė larta nė Maqedoni.

Para kėshillit, tė udhėhequr nga Tito Beliēanec, ka raportuar Marija Tesevska, udhėheqėsja e grupit pėr shqyrtimin e kėrkesė se Qeverisė pėr themelimin e Universitetet tė katėrt publik nė Shtip, pas atij tė Shkupit, Manastirit dhe Tetovės.

Mė shumė...

Lajme : Bexheti vizite ne Universitetin e Shtutgartit te Gjermanise
Kyqur 23-01-2007 9:50:00 (1460 Lexime)


REKTORI SADI BEXHETI MYSAFIR I UNIVERSITETIT TĖ SHTUTGARTIT

SHTUTGART , 23 JANAR- Nė Universitetin e Shtutgartit tė Gjermanisė po qėndron nė njė vizitė rektori i Universitetit Shtetėror tė Tetovės, prof. dr. Sadi Bexheti.

Vizita e rektorit tė USHT-sė Sadi Bexheti nė Universitetin e Shtutgartit bėhet nė kuadėr tė Projektit pėr unifikimin e proceseve nė katėr Universitetet e Maqedonisė. Pritet qė rektori Bexheti nė Shtutgart tė marrė certifikatėn “Iso 9001”.

Gjatė vizitės qė po bėn nė kuadėr tė Projektit “Tempus” me emėrtim QUALIMUM (Quality Management at Universities in Macedonia), rektori u takua me prorektorin pėr strukturim organizativ tė Universitetit tė Shtutgardit, prof. Weigand. Me kėtė rast, ai u informua pėr zhvillimin e procesit mėsimor nė kėtė universitet dhe pėr mundėsinė e njė bashkėpunimi ndėruniversitar.

Mė shumė...

Lajme : Profesorėt Modern nė USHT
Kyqur 23-01-2007 7:20:00 (2670 Lexime)


Profesor Arburim Iseni shembull i reformave nė USHT

TETOVĖ, 23 JANAR - Mr.sc.Arburim Iseni, profesor i Gjuhės dhe Gramatikės Angleze nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės, qė prej vitit tė kaluar u shėrben studentėve tė tij tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės me njė webfaqe personale dedikuar tė gjitha aktiviteteve, ligjėratave, ushtrimeve qė ai drejton nė kėtė Universitet.
Profesori i nderuar tani mė ka krijuar njė lehtėsim shtesė pėr studentėt e vet, ku ata mund tė marrin informata tė sakta dhe tė shpejta nė webfaqen e tij www.arburimiseni.com.

Gjithashtu, studentėt mund tė gjejnė informacione lidhur me rezultatet e provimeve tė mbajtura nga Arburim Iseni, si dhe tė gjitha aktivitetet e studentėve, punimet e tyre seminarike, planprogramet e lėndėve ku aty janė tė theksuara detyrat dhe detyrimet e studentėve, pėrshkrimi i lėndės, qėllimet dhe objektivat e lėndės, kriteriumi i notimit, etj.


Mė shumė...

Lajme : Analisti britanik James Petifer ligjerues nė USHT
Kyqur 22-01-2007 6:50:00 (1413 Lexime)


Rektori Sadi Bexheti priti nė njė takim protokollar James Pettiferin

TETOVĖ, 22 JANAR - Nė njė takim protokollar rektori i USHT-sė prof.dr.Sadi Bexheti e priti analistin e njohur britanik pėr cėshtje ballkanike James Pettifer.

Rektori Bexheti nė fjalėn e tij pėrshėndetėse e falemnderoi James Pettiferin pėr objektivitetin e tij qė nga dita e parė e themelimit tė USHT-sė dhe angazhimin pėr afirmimin e kėtij institucioni tė rėndėsishėm pėr shqiptarėt nė Maqedoni.

Mė shumė...

Lajme : Raport Semestral i USSHM-sė
Kyqur 20-01-2007 15:10:00 (1592 Lexime)


Lokalizmi dhe Nepotizmi e rėndojnė gjendjen

TETOVĖ, 20 JANAR- Raporti semestral pėr periudhėn katėrmujore tė punės, ishte qėllimi i takimit tė djeshėm me gazetarė tė organizuar nga Unioni i Studentėve Shqiptarė nė Tetovė. Pėrfaqėsuesit i kėsaj organizate studentore njoftuan se rreth 90 pėrqind e aktiviteteve tė parapra qė nga 1 tetori i vitit tė kaluar janė realizuar. Programi i kėsaj organizate ka pqė qėllim avancimin e ēėshtjes studentore, si dhe zgjiedhjen e problemeve qė janė tanguese pėr studentėt.

“Qėndrimi i kėsaj organizate qė nė fillet e saj ka qenė luftimi i dukurive negative qė dėmtojnė rėndė imazhin e sistemit tė lartė arsimor nė vend, vėmendje tė posaēme i ka kushtuar USHT-sė duke e konsideruar se universitete kkombatre” tha kryetari i kėsaj organizate Jetmir Sejfuli. Pas ndryshimeve tė bėra nė kėtė institucion tė lartė arsimor, USSHM ėshtė munduar qė tė vėzhgoj dhe tė ndihmojė largimin e barrierave qė viteve tė fundit kanė qenė tė pranishme.

Mė shumė...

Lajme : Farmacistėve tė diplomuar tė USHT-sė nuk u jepen licencat e punės
Kyqur 20-01-2007 7:50:00 (1677 Lexime)

OFM-ja ruan vetėm interesat e maqedonasve

SHKUP, 19 JANAR - Nuk kanė tė sosur problemet e kuadrove tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės (USHT), tė cilėt legalizimi I Universitetit tė Tetovės (UT) nė janar tė 2005-ės, i gjeti nė mes ose nė prag tė diplomimit. Pas problemeve tė shumta pėr gjetjen e formulės me tė cilėn do tė bėhej verifikimi I kėtyre studimeve dhe pastaj zvarritjeve pėr akreditimin e Programit Studimor tė Farmacisė (PSF), mbi 20 tė diplomuar ballafaqohen me problemin e mosnjohjes sė diplomave tė tyre.

Oda Farmaceutike e Maqedonisė (OFM) u ka kthyer pėrgjigje negative tė gjithė tė diplomuarve nė USHT, qė kanė kėrkuar tė japin provimin profesional, i cili do t'u mundėsonte marrjen e licencave pėr veprimtari tė pavarur profesionale farmaceutike

Mė shumė...

« 1 ... 89 90 91 (92) 93 94 95 ... 191 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio