Studentet.info
RSS Feed
« 1 ... 95 96 97 (98) 99 100 101 ... 191 »
Lajme : 
Kyqur 06-12-2006 3:38:56 (2254 Lexime)


Universietet me nepotizėm dhe korrupsion

SHKUP, 6 DHJETOR- Kanė vazhduar kritikat midis deputetėve tė Partisė demokratike Shqiptare (PDSH) dhe deputetėve tė koalicionit BDI-PPD nė tė ditėn e tretė tė interpelancės kundėr ministrit tė Arsimit Sylejman Rushiti.
Deputeti i PPD-sė, Safet Neziri, e akuzoi ministrin Rushiti se nė shkollėn fillore tė Zhelinės pa asnjė procedurė ligjore e ka shkarkuar Drejtorin e kėsaj shkolle.

Duke e lavdėruar parting e tij, Neziri ka thėnė se Universiteti Shtetėror i Tetovės ėshtė themeluar nė selinė e PPD-sė dhe kjo parti kėtė instuticion tė lartė arsimorė e ka mbėshtetur prej fillimit.

“Pėr tė qenė Drejtor, duhet tė kesh tė kryer arsim tė lartė sipėror dhe duhet tė posedosh licencė pėr postin nė fjalė. Nėse kėtu ėshtė thyer ligji, atėherė pse nuk reagon komuna. Kur ishte partia juaj nė Qeveri, keni dashur ta mbyllni UT-ėn keni rrahur, keqtrajtuar dhe keni vrarė Abdyselam Eminin” ėshtė pėrgjigjur nė reagimet e deputetit NEziri ministri i Arsimit Sylejman Rushiti.

Mė shumė...

Lajme : 
Kyqur 05-12-2006 6:31:05 (1446 Lexime)

Politekniku, 9 studentė nė grevė urie

TIRANĖ, 5 DHJETOR- Kanė mbetur nė stazh, por rrezikojnė shkollėn, duke qenė se pėrsėritja e vitit i kap me Sistemin e Bolonjės. Pas muajsh nė protesta, 9 studentė tė Universitetit Politeknik nė Tiranė, kanė hyrė mėngjesin e djeshėm njė grevė urie. Tė bindur tė mos dalin prej andej, derisa problemi i tyre tė marrė zgjidhje. “Kėrkojmė qė pėr mbetjen nė stazh, tė shtohen edhe 2 provime.

Pra, nga 4 qė ėshtė aktualisht, tė bėhen 6 provime”,- thotė Denis Mati, njėri nga grevistėt, student nė vitin e tretė tė degės Elektrike nė Politeknik. Ndėrkohė qė nė kėtė degė, numėrohen 70 studentė tė mbetur, sipas Denisit, shumė tė tjerė janė nė tė gjitha degėt e tjera tė UPT-sė, si nė Ndėrtim, Elektronikė dhe Gjeologji. Vetė rektori i Politeknikut, Pėrparim Hoxha, ėshtė treguar i gatshėm tė bėjė zėdhėnėsin nė ministri, pasi zgjidhjen kėtij problemi mund t’ia japė vetėm ajo, me njė udhėzim tė veēantė.

Mė shumė...

Lajme : 
Kyqur 02-12-2006 10:19:46 (1586 Lexime)


Ministri i Arsimit Sylejman Rushiti nė Interpeleancė parlamentare pėr ēėshtjen e USHT-sė

SHKUP, 2 DHJETOR- Ministri i Arsimit dhe Shkencės tė Maqedonis, Sylejman Rushiti ka dalė nė njė interpelancė parlamentare tė kėrkuar nga koalicioni i Bashkimit Demokratik pėr Integrim (BDI) me Partin pėr Prosporitet Demokratik (PPD), pėr tė dhėnė sqarime lidhur me shkakrikim e Nexhbedin Beadinit, ish- rektor i Universitetit Shtetėror tė Tetovės (USHT) dhe zėvėndesimin e tij me Sadi Bexhetin. Interpelanca qė filloi tė ejnten vazhdoi dhe dje pasdite por u ndėrpre dhe u vendos tė vazhdoj tė martėn e ardhėshme.

Blloku shqiptar BDI-PPD, nė Raportin e ish-ministrit Aziz Pollozhani, pėrsėriti vėrjtet se me ndėrrimin e rektorit Beadini "janė shkelur Kushtetuta dhe ligjet", ndėrsa partia nė pushtet PDSH vlersoi se ky hap kishte pėr qėllim "tė vendosė rregull dhe ligjshmėri" nė punėn e universitetit, pasi vėren PDSH-ja, "rektori i pėrhershėm dhe Senati si organe tė menaxhimit, ishin zgjedhur nė mėnyrė tė paligjshme".

Mė shumė...

Lajme : Ministri Pollo: Provimet s'do te korigjohen nga pedagoget
Kyqur 02-12-2006 9:58:24 (1343 Lexime)


Ministri Pollo: Provimet s'do te korigjohen nga pedagoget

TIRANĖ, 2 DHJETOR- Ministri i Arsimit dhe Shkencave Genc Pollo ka reaguar, pas arrestimit tė njė pedagogeje, nėn akuzėn e mitmarrjes.

Ministri Pollo tha se po shihet mundėsia, qė provimet e studentėve tė mos korrigjohen nga pedagogėt.

Sipas tij, mitmarrja ėshtė e dėnueshme dhe pėr tė shmangur korrupsionit nė radhėt e pedagogėve po shihet mundėsia qė provimet tė korigjohen nga njė strukturė e posacme.

Mė shumė...

Lajme : 
Kyqur 02-12-2006 9:45:16 (1699 Lexime)


Debati pėr lirinė e shprehjes dhe arsimin


TETOVĖ, 2 DHJETOR- Panel diskutimi nė temėn "Liri e shprehjes nė kohėn e tranzicionit" mbahet sot nė Tetovė.

Nė diskutimin qė do ta kryesojė kolumnistja dhe profesoresha Adelina Marku do tė marrin pjesė gazetarė nga mediumet e shkruara dhe elektronike tė Maqedonisė.

Diskutimi ėshtė pjesė e punėtorisė nė tė cilėn do tė marrin pjesė rektori i Universitetit prof.dr. Alajdin Abazi, ministri i Arsimit i Maqedonisė Sulejman Rushiti, shefi i zyres austriake pėr koordinim Kristofer Opanēar, Volfgang Benedek nga Universiteti nė Grac, si dhe profesorė dhe pėrfaqėsues tė institucioneve tjera nga vendi dhe bota.

Mė shumė...

Lajme : 
Kyqur 01-12-2006 14:26:21 (1594 Lexime)


100 Euro pėr njė provim, policėt pranga Pedagoges

TIRANĖ, 1 DHJETOR- Njė pedagoge e Fakultet tė Infermerisė ėshtė arrestuar sot nga forcat e policisė sė Tiranės nėn akuzėn e mitmarrjes. Burime policiore bėjnė tė ditur se Violeta Hysenbegasi dhe bashkėshorti I saj janė prangosur nėn akuzėn e “korrupsionit aktiv dhe pasiv tė personave qė ushtrojnė funksione publike”.

Sipas burime, nė pranga me tė ka rėnė edhe shtetasi Ilir Poloska I cili ishte student nė vitin e tretė tė Fakultetit tė Infermerisė, por qė bėntė rolin e skserit mes studentėve tė tjerė dhe pedagoges, e cila kėrkontė 100 euro pėr provim.

Mė shumė...

Lajme : 
Kyqur 01-12-2006 13:12:20 (1577 Lexime)


Minisitri i Arsimit tė Maqedonisė kėrcėnohet me vdekje nga njė organizatė

SHKUP, 1 DHJETOR- Njė kėrcėnim me vdekje ka mbėrritur nė adresė tė Minisitrit tė Arsimit dhe Shkencės tė Maqedonisė Sylejman Rushiti. Vetė Rushiti ka thėnė sė ky kėrcėnim bėhet pėr shkak tė ndryshimeve tė fundit qė ka bėrė nė Universitetin e Tetovės duke shtuar se kėrcėnimi ėshtė bėrė nga "Ushtria pėr mbrojtjen e tė drejtave dhe tė lirive tė shqiptarėve nė Maqedoni".

"Nėse nuk e ndėrprisni kontrollin nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės dhe nuk i ktheni nė punė profesorėt e larguar, ju dhe familja e juaj do tė ballafaqoheni me masa tė rėnda dhe askush nuk do tė mund t'ju mbroj".

Mė shumė...

Lajme : 
Kyqur 01-12-2006 7:40:01 (1847 Lexime)


Profesorėt njėkohėsisht tė jenė edhe nxėnės


PRISHTINĖ, 1 DHJETOR - Si pjesė e mbėshtetjes sė zhvillimit tė njė sistemi tė qėndrueshėm dhe tė orientuar kah reformat nė Kosovė, Universiteti i Prishtinės, Fakulteti i Edukimit, Mbėshtetja Finlandeze pėr Zhvillim tė Sektorit tė Arsimit II, Projekti pėr Aftėsimin e Mėsimdhėnėsve nė Kosovė dhe Organizata pėr Siguri dhe Bashkėpunim nė Evropė organizuan tė enjten njė konferencė ndėrkombėtare dyditore me temė: “Zhvillimi profesional nė arsimin e lartė”.

Folėsit nė konferencė vlerėsuan se “Bolonja” pėr arsimin e lartė nė Evropė ėshtė sikur regjimi i vizės sė Shengenit pėr anėtarėt e vendeve candidate pėr Bashkimin Evropian. Tė paktėn kjo ėshtė thėnė si njė teori, e cila do tė krahasonte kalimin e lirė tė studentėve nga njė institucion i arsimit tė lartė nė njė tjetėr.

Nė hapje tė punimeve, zv/ministry i Ministrisė sė Arsimit, tė Shkencės e tė Teknologjisė (MASHT), Fevzi Berisha, theksoi se kjo konferencė
ėshtė e rėndėsisė sė veēantė, meqė ndikon nė ngritjen e cilėsisė sė arsimit tė lartė nė Kosovė, e sidomos nė Fakultetin e Edukimit, nė tė cilin tha tė ketė mangėsi nė mėsimdhėnie.

Mė shumė...

Lajme : 
Kyqur 29-11-2006 5:10:59 (2040 Lexime)


Enver Hasani shpif dhe fyen rėndė doktorėt e shkencave

PRISHTINĖ, 28 NĖNTOR – Nuk mbahet mend njė fyerje mė e madhe qė i ėshtė bėrė Universitetit tė Prishtinės, profesoratit dhe kosovarėve, qė kanė tituj doktorė shkence, se sa fyerja qė publikisht ka lansuar Enver Hasani, rektor i Universitetit tė Prishtinės, kur ka deklaruar se na qenka i vetmi qė ka bėrė studime tė rregullta tė doktoratės.

Kėtė qėndrim, nėpėrmjet njė e-maili, Hasani ia ka shprehur njė profesori dhe doktori tė shkencave mjekėsore nė Uashington, emri i tė cilit ėshtė i njohur pėr ueb-faqen “www.floart-press.blogspot.com”, dhe tė cilin e ka lutur qė ta shpėrndajė kėtė e-mail gjithandej.
Deklarata e tė parit tė UP-sė ka ardhur pas njė hulumtimi tė bėrė nga gazeta “Iliria Post”, ku ėshtė mėsuar se Enver Hasani nuk i ėshtė nėnshtruar fare procedures sė nostrifikimit tė titujve akademikė tė marrė jashtė vendit, e qė me njė udhėzim administrativ tė Ministrisė sė Arsimit, tė Shkencės e tė Teknologjisė obligohen t’i nėnshtrohen kėsaj procedure tė gjithė individėt qė kanė mbrojtur tituj akademikė jashtė Kosovės.

Mė shumė...

Lajme : 
Kyqur 25-11-2006 6:28:47 (2109 Lexime)

Studentėt, prodekani abuzoi me ne


PRISHTINĖ, 24 NĖNTOR – Studentėt gjilanas tė Fakultetit tė Edukimit akuzojnė prodekanin Bahtjar Kryeziu se ka abuzuar me ta, kur i ka obliguar afėr 1.000 studentė qė tė paguajnė nga 1.5 euro pėr t’u pajisur me karta identifikuese. Njė vendim i tillė I prodekanit Kryeziu kishte ardhur pak ditė pasi vetė ai kishte kundėrshtuar iniciativėn e studentėve pėr t’u pajisur me kėto karta. Studentėt thonė se ata janė detyruar qė tė shkojnė nė njė qoshk privat, dhe se secili qė ka dashur tė pajiset me tė tillė kartė ka mundur ta bėjė kėtė, madje pa qenė fare student i fakultetit tė Edukimit.

Lirie Hoxha, njėra prej anėtarėve tė Kėshillit lokal tė studentėve, tregon se si ky kėshill ka kėrkuar qė tė pajisen tė gjithė studentėt me kėtė kartė identifikimi, dhe se si kjo iniciativė ėshtė kundėrshtuar ashpėr pastaj nga prodekani Kryeziu, meqė thotė tė ketė konsideruar prodekani se i vetmi dokument identifikues pėr studentėt ėshtė indeksi.

“Ēuditėrisht, jo pak ditė pas kėrkesės sonė pamė njė vendim tė lėshuar nga prodekani, qė thoshte se secili student do tė duhej tė pajisej me kėtė dokument”, u shpreh ajo. Ndėrkaq, Xhevdet Dėrguti, sekretar i Parlamentit tė Studentėve shprehet tė jenė alarmuar me tė tillė veprim tė njė zyrtari tė fakultetit, tė cilit i jep “epitetin” e njeriut tė korruptuar.

Mė shumė...

« 1 ... 95 96 97 (98) 99 100 101 ... 191 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio