Studentet.info
RSS Feed
« 1 ... 97 98 99 (100) 101 102 103 ... 191 »
Lajme : Pjesėtarėt e sigurimit profesional zėvendėsojnė rojtarėt e fakulteteve
Kyqur 17-11-2006 6:55:39 (1371 Lexime)


Kur edhe dekanėve u ndalohet hyrja

PRISHTINĖ, 17 NĖNTOR – Ēėshtja e sigurisė sė objekteve nė tė gjitha njėsitė akademike tė Universitetit tė Prishtinės ėshtė ngritur nė atė masė sa ka ndėrruar krejtėsisht mėnyrėn e pėrkujdesjes ndaj tyre. Shumė mė vėshtirė duket ta kenė tani hajdutėt, ndėr ta edhe mėsimdhėnės e studentė, qė jo rrallėherėnuk pėrtonin tė zhvatnin ēka mundnin nga UP-ja.

Shumė shpeshndodhte qė tė bėheshin demolime nėpėr fakultete, ndėrsa punonjėsit kujdestarė tregoheshin tė paaftė pėr tė vėnė kontroll nė tėrė objektin, qė kishin pėrgjegjėsi ta siguronin. Kjo ka ndikuar qė thuaja nė tė gjitha fakultetet tė bėhen vjedhje nga mė tė ndryshmet.

Mė shumė...

Lajme : Rektori Hasani themelon komisionin pėr vlerėsimin e gjendjes tė F. tė Mjjeksisė
Kyqur 16-11-2006 7:24:32 (1506 Lexime)


Do tė largohen 160 Profesor tė Fakultetit tė Mjekėsisė

PRISHTINĖ, 15 NĖNTOR – Kėtė muaj pritet situatė kaotike dhe zhvillime tė nxehta nė fakultetin, i cili numėron njė tė tretėn e gjithė mėsimdhėnėsve tė angazhuar nga Universiteti i Prishtinės. Tė paktėn, 160 ligjėruesve tė Fakultetit tė Mjekėsisė janė duke iu numėruar ditėt, sepse atyre do t’u hiqet statusi prej mėsimdhėnėsi tė rregullt.

Burime tė gazetės “Iliria Post” e kanė bėrė tė ditur kėtė numėr mėsimdhėnėsish, tė cilėt nuk posedojnė thirrje akademike adekuate qė t’u mbajnė leksione studentėve ose edhe tė organizojnė mėsimin praktik.

Disa prej tyre janė bėrė ligjėrues duke mos pėrfillur dispozitat statusore. “Deri tashti e dimė se si kanė shkuar punėt dhe e dimė gjithashtu se si janė lidhur kontratat pėr mėsimdhėnės tė rregullt me kėtė fakultet.

Mė shumė...

Lajme : Reagim i SHGSHM-sė
Kyqur 15-11-2006 6:46:28 (1359 Lexime)


Pse mediat shqipe injorohen nga shteti?

Shoqata e Gazetarėve Shqiptarė nė Maqedoni (SHGSHM) reagon ndaj praktikės sė instaluar, e cila njė kohė tė gjatė ėshtė bėrė edhe shprehi e bartėsve tė funksioneve publike nė shtet, siē janė kryetar i shtetit, kryeministritėr, ministra dhe tė tjerė, qė nė pėrbėrjen e delegacioneve tė tyre gjatė udhėtimeve jashtė shtetit tė mos ftojnė edhe gazetarė tė mediave nė gjuhėn shqipe.

Nė SHMGSH janė tė befasuar, andaj faktorėt shtetėror i pyesin dhe kėrkojnė nga ata pėrgjigje se pse gazetarėt shqiptarė nuk mund tė jenė pjesė e udhėtimeve tė tyre jashtė shtetit?

Mė shumė...

Lajme : Pritet tė ndryshoj Statuti i UEJL-sė
Kyqur 15-11-2006 6:20:28 (1526 Lexime)


Mandatit tė Rektorit Abazai po i afrohet fundi

TETOVĖ, 15 NĖNTOR- Ndryshimet statutore sė shpejti pritetet tė ndodhin nė Universitetin e Evropės Juglindore nė Tetovė. Me statutin e ri, qė pritet tė nxirret jo mė vonė se nga fund i kėtij viti, ndėr tė tjera pritet tė ndryshojė edhe neni 20 i Statutit actual qė hėpėrhė i siguron rektorit tė UEJL-sė mandate katėrvjeēar, me tė drejtė tė rizgjedhjes vetėm edhe njė herė.

Po ashtu, pritet tė ndryshojnė edhe predispozitat qė kanė tė bėjnė me zgjedhjen dhe kompetencat e kryetarit tė Senatiti, dekanėve dhe drejtorėve tė qendrave qė veprojnė nė UEJ.
Informacionet pėr ndryshimin e Statutit mė kush anonimiteti janė konfirmuar nga zyrtarė tė lartė tė UEJL-sė ndėrsa Adelina Marku, zėdhėnėsja e UEJL-sė nuk pranon tė japė sqarime.

Mė shumė...

Lajme : Studentet: Nese nuk i ktheni Profesoret do te vazhdojm protestat!
Kyqur 14-11-2006 15:55:52 (1935 Lexime)


Protesta tė studentėve tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės

TETOVĖ, 14 NĖNTOR- Para ndėrtesės sė rektoratit tė Universitetit shtetėror tė Tetovės, sot protestuan studentėt e pakėnaqur nga vendimi i rektoratit qė tė suspendohen ose shkarkohen profesorėt, tė cilėt e kanė rrahur Miftar Zyberin, i cili nė atė kohė ishte nė postin udhėheqės tė katedrės pėr edukatė fizike.

"Procedura ėshtė nė pajtim me ligjin pėr arsimin e lartė. Vullnet Ahmeti deri nė marrjen e vendimit gjyqėsor pėr incidentin ėshtė suspenduar pėrkohėsisht, ndėrsa Sali Emini dhe Ibrahim Deari janė shkarkuar, sepse kanė qenė tė punėsuar me kontratė nė vepėr", deklaroi u.d. rektori i USHT-sė, Sadi Bexheti.

Mė shumė...

Lajme : Detaje rreth incidentit tė rrahjes sė Myftar ZIberit nė USHT
Kyqur 14-11-2006 14:11:50 (2436 Lexime)


Lista e re e profesorėve,shkak pėr rrahjen

TETOVĖ, 14 NĖNTOR -Incidenti ende i pandriēuar nga organet e policisė, qė ndodhi nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės (USHT), kur nė zyrėn e Programit studimor tė Kulturės Fizike (PSKF) u rrah profesor Miftar Zyberi, vazhdon tė komentohet mbi variacionet e hipotezave dhe qėndrimeve tė kundėrta mes protagonistėve.

Profesorėt, pėr tė cilėt ėshtė ngritur aktpadi, insistojnė se "profesor Zyberi ka pasur problem me studentėt", kurse ky i fundit thotė se "incidenti ka qenė I pėrgatitur prej kolegėve, tė cilėt nuk e kanė parė veten nė listėn e profesorėve, qė planifikohej tė punojnė nė PSKF", pas ndryshimeve tė ndodhura nė USHT.

Nė listėn pėrfundimtare tė profesorėve, e cila siē thotė Zyberi "ėshtė hartuar bashkėrisht me rektorin Sadi Bexheti",mungojnė dy prej tė akuzuarve: Sali Emini dhe Ibrahim Dehari. Ndėrkaq, I akuzuari i tretė,Vullnet Ahmeti, qė ėshtė nė listė, nuk do tė kryente mė funksionin e zėvendėsit tė shefit tė fizkulturės.

Mė shumė...

Lajme : Universitarėt do tė pėrfitojnė viza falas dhe me afat mė tė gjatė
Kyqur 14-11-2006 14:11:10 (1439 Lexime)


Vizat, studentėt, pėrfituesit e mėdhenj

BRUKSEL, 14 NĖNTOR- Kėshilli i Ministrave i Bashkimit Evropian, i ka dhėnė mandatin politik Komisionit Evropian, qė tė nisė negociatat me vendet e Ballkanit Perėndimor, pėr lehtėsimin e vizave pėr qytetarėt e kėtij rajoni pėr tė hyrė nė 25 vendet e BE-sė. Pas vendimit tė djeshėm, tashmė komisioneri pėr Zgjerimin, Olli Rehn, dhe komisioneri i Drejtėsisė, Franko Fratini, do tė bėjnė gati draftin qė do tė jetė i detajuar pėr ēdo vend, ku do tė pėrfshihen "racioni" vjetor pėr Shqipėrinė, Maqedoninė, Serbinė, Malin e Zi dhe Bosnjė-Hercegovinėn.

I pari vend ballkanik qė do tė firmosė marrėveshjen e lehtėsimit tė vizave, do tė jetė Shqipėria, ku pritet qė dokumenti tė siglohet nė fund tė kėtij muaji. Sipas vendimit tė djeshėm tė organit vendimmarrės tė BE-sė, pesė vendet ballkanike do tė pėrfitojnė njė lehtėsim tė regjimit tė vizave, i cili nuk ėshtė aspak liberalizim, por njė lėshim peri nga ana e BE-sė pėr disa kategori tė caktuara: si pedagogėt, studentėt, biznesmenėt, vizat pėr aspekte shėndetėsore etj

Mė shumė...

Lajme : Mbyllen Universitet ne Irak
Kyqur 14-11-2006 9:28:02 (1326 Lexime)


Mbyllen tė gjitha universitetet irakiane pas rrėmbimit tė 150 tė punėsuarve

BAGDAD, 14 NĖNTOR- Tė gjitha universitetet nė Irak sot janė mbyllur pėr shkaqe sigurie, pas rrėmbimit masiv nė njė institut shtetėror nė Bagdad.

"Nuk dua tė vdesin ende profesorė. Kam vetėm njė fjalė, ta ndėrpres mėsimin nėpėr universitete", lajmėroi ministri irakian pėr Arsim Sipėror, Abed Tejab.

Ai shtoi se ka kėrkuar qė ushtria dhe policia t`i pėrforcojnė masat e sigurisė nėpėr universitetet dhe departamentet e Ministrisė sė Arsimit Sipėror.

Burime policore dhe dėshmitarė bėnė tė ditur se rreth 80 sulmues tė armatosur i kanė bllokuar rrugėt nė afėrsi tė Ministrisė, nė kuartin qendror Karada dhe nė aksionin qė ka zgjatur 20 minuta ka rrėmbyer rreth 150 njerėz, duke pėrfshirė edhe shkencėtarė dhe pėrfaqėsues tė Ministrisė sė Arsimit Sipėror.

Mė shumė...

Lajme : Heqja e tarifave shkakton probleme tė mėdha pėr tė ardhurat universitare
Kyqur 14-11-2006 9:20:09 (2747 Lexime)


Universitetet nė kolaps, nuk realizojnė dot tė ardhurat

TIRANĖ, 14 NĖNTOR- Ende pa nisur mirė viti akademik, universitetet nė vend janė nė ngėrē financiar. Aq sa, nėse nuk ndėrhyhet, nuk dihet se si do t’ia dalin nė krye. Vendimet e fundit, njėri i Ministrisė sė Arsimit pėr sistemin part-time dhe tjetri i qeverisė pėr heqjen e tarifave dytėsore pėr studentėt e viteve tė dyta e nė vijim, i ka futur nė njė rrugė pa krye.

“Qė nė kėtė moment, ne nuk mund tė realizojmė dot tė ardhurat e planifikuara pėr kėtė vit akademik dhe shifra e planifikuar nė projekt-buxhet ėshtė fiktive”,- tha dje rektori i Universitetit tė Tiranės, Shezai Rrokaj.

Mė shumė...

Lajme : Kapitalizohet dija qė prodhon UP-ja
Kyqur 14-11-2006 5:43:11 (1401 Lexime)


Kapitalizohet dija qė prodhon UP-ja

PRISHTINĖ, 14 NĖNTOR - Ministri I Transportit dhe i Postė-elekomunikacionit, Qemajl Ahmeti, ministri I Arsimit, i Shkencės dhe i Teknologjisė, Agim Veliu, rektori i Universitetit tė Prishtinės, Enver Hasani, dhe dekani i Fakultetit tė Inxhinierisė Mekanike, Ismail Gojani, nėnshkruan Marrėveshjen e Mirėkuptimit pėr atestimin e automjeteve nė kėtė fakultet.

Ky ėshtė akti i parė kur njė fakultet autorizohet pėr tė kryer njė veprimtari tė caktuar, e me kėtė rast, nė saje tė kėsaj pune, t’i rrisė tė ardhurat vetanake. Ministri Qemajl Ahmeti, qė ishte nikoqir i aktit tė nėnshkrimit tė kėtij memorandumi, tha se kjo marrėveshje ėshtė vetėm e para, e cila do ta ndihmonte bashkėpunimin mes ministrisė qė drejton dhe universitetit.

Mė shumė...

« 1 ... 97 98 99 (100) 101 102 103 ... 191 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio