Studentet.info
RSS Feed
Psikologji : SI MUND TĖ DINI NĖSE DIKUSH VĖRTET JU DO?
Kyqur 13-06-2005 2:09:08 (12135 Lexime)

SEKSUALITETI NUK ĖSHTĖ DASHURI!

Vetėm njė pėrqind e njerėzve dijnė diēka mė thellė. Poetėt, piktorėt, muzikantėt, vallėzuesit, kėngėtarėt kanė njė ndjenjshmėri, njė senzitvitet tė ndjejnė pėrtej trupit. Ata mund t'i ndjejnė bukuritė e mendjes, ndjeshmėrinė e zemrės, ngase edhe vet jetojnė nė atė pjesė tė realitetit, nė atė sferė...

Mė shumė...

Psikologji : Adoleshentėt, prindėrit dhe seksi:
Kyqur 25-11-2004 11:12:20 (8451 Lexime)


A duhet tė thyhen tabutė e seksit? A duhet tė flasin prindėrit me adoleshentėt rreth marrėdhėnieve seksuale?

Tė flasėsh pėr seksin me njė adoleshent nga pozita e prindit, nuk do tė thotė tė qetėsosh vetėm kuriozitetin e moshės por edhe tė plotėsosh mangėsitė e tij rreth edukatės seksuale, ta mbrosh nga humbjet qė ai mund tė ketė pėr shkak tė padijes. Pėr tė mbritur deri tek njė bisedė mbi seksin, duhet tė ndėrtohen disa ura komunikimi, njė klimė ku ai nuk do tė ndihet i paragjykuar. Adoleshentėt kanė shqisa tė mrehta: Ata janė nė gjendje tė dallojnė nėse prindėrit e konsiderojnė tabu seksin, e shohin adoleshentin si ende tė papjekur pėr tė folur rreth seksit ose nėse ata vetė janė tė painformuar. Por, adoleshenti nuk ka nevojė pėr njė prind qė tė jetė ekspert nė biologji. Ai ka nevojė pėr dikė qė mund tė japė atij disa njohuri bazė rreth marrėdhėnieve seksuale duke mos u mbėshtetur vetėm nė anėn teknike tė kėtyre marrėdhėnieve por edhe nė atė humane: emocionin dhe dashurinė. Ai ka nevojė pėr dikė qė t'i transmetojė mesazhin se seksi dhe dashuria duhet tė shkojnė paralelisht me njėra-tjetrėn.

Mė shumė...

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio