Studentet.info
RSS Feed
Art Fokus : A flet shqip Ali Ahmeti?!
Kyqur 03-06-2011 5:41:20 (3700 Lexime)


Faton MURSELI

Nė fushatėn parazgjedhore tė zgjedhjeve parlamentare tė kėtij viti mė kanė bėrė pėrshtypje fjalimet e krerėve tė partive politike shqiptare. Si student i ciklit tė dytė - Master nė drejtimin e Marrėdhėnieve me Publikun, nga definimet qė kam mėsuar, mė zgjuan interes tė studioj fjalė pėr fjale fjalimin e kreut tė BDI-sė z. Ali Ahmeti nė konventėn parazgjedhore 2011. Pasi rrafshi i studimit tė kėtij fjalimi ngėrthen nė vete shume kontradikta, si i tillė mund tė ishte tejet diskutabil.

Po ta vėresh nė pėrgjithėsi fjalimet e kreut tė BDI-sė ngėrthejnė nė vete shumė premtime qė njė njeri i cili nuk njeh realitetin politik tė viteve tė fundit nė Maqedoni me tė drejtė mund tė mendojė se Ali Ahmeti po udhėheq njė parti opozitare. Pra, ai nuk flet pėr tė arriturat por gjithnjė ngre premtime tė reja tė cilat tė bėra nga njė njeri i ēmitizuar dhe tejet politik sot shumėkush i kupton me skepticizėm.

Mė shumė...

Art Fokus : DĖSHTIMET NUK MBULOHEN ME FIGURĖN E SKĖNDERBEUT
Kyqur 27-05-2011 8:57:19 (1857 Lexime)


RAMI MISLIMI

Sa mė shumė po intensifikohet fushata zgjedhore, aq mė shumė BDI-ja po shpėrndan mjegull te elektorati shqiptar. Nė mungesė tė argumenteve dhe punėve tė bėra nė qeverisjen mė tė fundit tre vjeēare, kjo parti politike si edhe herėve tė kaluara po e shtrembėron realitetin, duke u thirrur nė tė arritura qė aspak nuk kanė tė bėjnė me tė ardhmen e shqiptarėve tė Maqedonisė.

Debaklin politik nė mandatin e fundit, kjo parti pėrpiqet ta kompensojė me retorikė boshe dhe me paraqitje teatrale qė tashmė nuk thonė asgjė pėr shqiptarėt. BDI vazhdon tė pėrdor strategjinė qė dėshtimin nė qeverisje ta mbulojė me fraza folklorike dhe kjo ėshtė tepėr manipuluese. Nė mungesė tė projekteve tė realizuara nė tė mirė tė shqiptarėve dhe nė mungesė tė ofertės reale pėr zgjidhje tė problemeve qė tangojnė qytetarėt shqiptarė, kjo parti ka humbur busullėn dhe vendoset nė pozita qesharake dhe mashtruese deri nė paradokse absurd.

Mė shumė...

Art Fokus : A.A. u gėnjye. Gjynah…
Kyqur 01-05-2011 12:09:41 (1985 Lexime)


Elmir Sejfullahu

Nė bised me njė mik, para disa ditėve (njė ish anėtar i partisė nė pushtet), normalisht folėm pėr zgjdhjet, pėr partitė, liderėt. Duke folur per A.A., ai tha: “Shiko, A.A. nuk ėshtė i keq, ata rreth tij janė tė kėqinjė”. Unė qesha dhe ia ktheva: “Shiko, si thua ti, nga pala maqedone kush na shtyp neve tani”. Ai u pėrgjigj: “GRUEVSKI”. Thash: “Jo ore, ata rreth tij janė tė kėqinj, se ai i mirė ėshtė. Filloj tė qesh dhe nė zhargonin tetovar mė tha: “Ma lėshove”. Nejse, desha tė them se nė opinion lėshohet shpesh teza se tek partia shqiptare nė pushtet tė gjith janė tė kėqinj vetėm A.A. ėshtė i mirė. Ndoshta, vet anėtarėt e kėsaj partie dėshirojnė qė me ēdo kusht tė mbrojnė A.A. dhe t’ia rruajn imazhin e njė lideri tė pastėr. Por, kam pėrshtypjen se tentativat e tyre mė nuk “hanė buk” tek populli. As urtėsia e A.A. nuk hanė bukė tek populli. As fjalori i tij prej naratorit “A e lagu bishtin dhelpra, a se lagu bishtin dhelpra”, mė nuk kalojnė tek populli, e nė veēanti tek gjeneratat e reja.

Mė shumė...

Art Fokus : Sejdi Hoxha i UPSK-sė ia dorėzon detyrėn Gėzim Qerimit
Kyqur 14-08-2007 9:50:50 (3130 Lexime)

Gėzim Qerimi, zgjidhet Kryetar i Parlamentit tė Studentėve

PRISHTINĖ, 14 Gusht – gjashtėmbėdhjetė muaj ,pas zgjedhjeve studentore tė Universitetit tė Prishtinės (UP), pėr herė tė dytė janė bėrė ndėrrime nė udhėheqjen e organit mė tė lartė vendimmarrėse tė studentėve. Kėto ndėrrime janė bėrė nė bazė tė marrėveshjes se organizatave studentore, UPS-UPSK dhe Paqes Studentore .

Mė shumė...

Art Fokus : SHAMIA ESHTE NDER , POR EDHE BUKURI
Kyqur 11-12-2006 6:29:33 (1687 Lexime)
Art Fokus

SHAMIA ESHTE NDER , POR EDHE BUKURI

Soditėsi hudhet nė mendime dhe realizon qėllimin e tij , deshifrimin e thėnies se All-llahu ėshtė i bukur dhe e donė bukurinė.Stilisti pėrshkruan ndjenjėn nė dizajnin e ri tė jetės qė hudhet nė njė qoshe tė fletės sė historisė.Poeti vrapon pas tė bukurės , pėr t`i ngjyrosur vargjet e tij me hir....E femra , ku mbeti femra?
Dikur femra ishte njė mbretėresh nė mesin e mbretėrive dhe si e tillė luante rrolin e saj nė histori , edukimin e gjeneratave frymėmarrje pas frymėmarrje.Dikur jetoja i lirė se syri me lotonte pėr All-llahun tim , mė digjej zemra pėr Pejgamberin a.s. dhe Qaben e Bekuar.Endesha varrė cdo sfide tė homogjeneve qė pikturoheshin nė iterenarin tim.Krijoja njė imazh tė papėrshkruar me fjalė , cdo botė e tretur mė troket nė thellėsitė e qenies time.Deri nė atė moment kur fillova tė mendoj pėr Logjikėn Vetjake , atė harmoni mendimesh qė ia pash sherrin e 1000 moteve.Tani , tani jam i lirė dhe i robėruar , flas dhe heshtė , ndėgjoj dhe bėrtas , hudhem nė zjarrin e dynjas.E sa i mėshirshėm Krijuesi qė nuk mė lenė ta pėrjetoj zjarrin e xhehenemit, kėshtuqė problemet me vijnė njėra pas tjetrės nė botėn plot gėnjeshtėr.Gruaja e cila del nė rrugė dhe ndėgjohen taket e kėmbėve , nuk do ta ndėgjoj aromėn e xhenetit asnjėherė edhe pse aroma e xhenetit ndėgjohet nga njė largėsi shumė e madhe.
Njė ditė nėna ime mė tha:"Ah , mor biri im , cka kanė kėto femrat e sodit kėshtu qė ende veshin percet dhe shamitė , ah sa gėzim ka qenė ai moment kur TITA na hjeki percet, sa gėzim i madh nė mesin e grave...."Por mirė moj nėnė kush ėshtė ai i cili urdhėroi tė vendohet shamija a Tita a Zoti?Nėna uli kokėn posht heshti dhe kuptoi gabimin...
Nė njė fletore tė vjetėr tė profesorit tė biologjisė tė nderuarit Zijadin Rexhepit pash kėto fjalė:"Dikur femra ka qenė si margaritarė nė guacė , e ruajtur me xhelozi nė fund tė thellėsirave tė detit.Njeriu e ka paramenduar , pėr tė ka ėndėrruar , ka medituar....Sot , jo qė ka nevojė tė notojmė thellė nė detė dhe tė kėrkojmė guacėn , ta paramendojmė dhe tė meditojmė pėr tė , por as qė ka nevojė ta hapim pasiqė ajo ka hedhur cdo gjė nga vetja , gjoja se nė emėr tė lirisė dhe emancipimit ,duke mos kuptuar se ėshtė bėrė mall pėr tregėti."....All-llahu i dhashtė jetė ende kėtij profesori i cili kaq bukur ka pėrshkruar kėtė fenomen.
Shamia motėr e dashur ėshtė nder , sepse tė mbron nga cdo gjė e keqe rrugės sė jetės por edhe Pėrjetėsisė.Islami u kujdes qė kėtė qenie ta ngris lartė mbi qeniet e tjera duke kėrkuar prej saj mbajtjen e shamisė dhe ruajtjen e pjesėve tė turpshme dhe nderit.Nderi ėshtė i lidhur ngusht me dinin , ndėrmjet tyre nuk ka urė kaluese e as lidhėse , ato janė nė njė pėrbėrje.Pa nder nuk ka jetė , shoqėri , harmonizim , gjenerata , shtet , organizim.E nė fakt ditėve qė po frymojmė gjithēka shkon nė kundėrshtim me nderin , me jetėn me nostalgjinė me jetėn.Tė mbushet mendja se je nė njė mes i quajtur bordel prostitutash , tėrė rruzulli ka marrė fizionomi tė kėtillė.
Mos harro motėr e dashur se pėrmes shamisė t`i ruan vetveten direkt , por indirekt mė ruan edhe mua , ti je gjeneratori kryesor pėr zhvillimin e njerėzimit, por nė anėn tjetėr ti je shkaktari kryesor pėr shkatėrrimin e saj.Nė ty janė celėsat e gjitha thesareve tė botės , ti vendos....
Muhammedi a.s. ka thėnė nė njė hadith tė tij:"Nė turp qėndron bukuria..."Kjo ėshtė esenca e gjithė jetės sonė.Nuk na vlenė asgjė nis. kėtė parametėr nuk e rrespektojmė dhe cohemi kundėr saj.
Shamia ėshtė bukuri pasiqė femrėn e zbukuron dhe i mundėson beqarit tė dashurohet nė ty , normal nėse edhe ti ke njė status tė kėtillė se pėrndryshe kalon nė gjėra jotėhishme.
Institucionet e ndryshme nė ditėt tona ta cojnė mallin si shtėpi publike , bile ekzistojnė disa afera se disa goca kanė marrė fakultetin nė saje tė shėrbimeve seksuale dhėnė profesorėve tė ndryshėm.
Sot profesorėt djemtė as qė i shikojnė ndėrsa femrat prej te thembra e deri nė krye duke medituar dhe duke soditur mendjen e tij si njė majmun pas bananes sė celur.
Kur tentojnė qė gjėrat tė ndryshojnė dhe tė shkojnė ka e mira dhe prosportiteti , aty gjithēka ndalet , se ėshtė kundėr civilizimit dhe emancipimit.Jo o zotėrinjė jo ., femra muslimane nuk ėshtė kundėr emancipimit dhe cilivizimit , nė fakt ajo ėshtė e civilizuar dhe si e tillė ndikon nė atė mes pėr tu pėrhapė ky civilizim.Neve na vjen turp ta shprehim identitetin tonė fetar dhe kur i shohim se po sulmohen motrat tona nga idiotėt e modernizuar ne heshtim dhe ulim kokėn.Kėndej shesim trimėri , dinė , dituri , bile edhe fetfa dijmė tė japim.Femra ka tė drejtė ta bėjė atė , nuk ka tė drejtė kėtė , ka tė drejtė aty tė shkoj , s`ka tė drejtė kėtu , po mirė , ku mbeti zėri i femrės?Athua gabim ka patur Aisha r.d. e cila ka transmetuar numrin mė tė madh tė haditheve?Apo ndoshta Omeri r.d. gaboi kur ndėgjoi fjalėn e asaj gruaje e cila mbronte tė drejtat e saja?
Islami i dhuroi liri mendjes dhe si fe e tillė depėrtoi shumė shpejt nė rruzullin tokėsor.
Islami nga nėncmimi nė privilegj e ngriti gjininė femėrore dhe si e tillė ajo arriti ta njoh veten.E ne qė pretendojmė se njohim Islamin sa ndėgjojmė fjalėn e femrės e cila ėshtė e privilegjuar nė shumė rastė pikėrisht nga Islami?
Pėr nė fund njė mendimtar turk patė thėnė:"Rrespektoni femrat , pasiqė femrat janė nėna e njerėzimit..."

Hamdi Nuhiju , Kumanovė

http://hamdinuhiju.blogspot.com/2006/12/shamia-eshte-nder-por-edhe-bukuri.html


© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio