Studentet.info
RSS Feed
Dashuria : Gurthemeli Bustit tė Abdyselam Eminit
Kyqur 30-11-2006 7:37:51 (2165 Lexime)


Vėnja e Gurthemelit tė Bustit tė dėshmorit Abdyselam Eminit nė Tetovė

TETOVĖ, 30 NĖNTOR- Nė dymbėdhjet vjetorin e vrasjes sė Abdyselam Eminit , Unioni i Studentėve Shqiptar nė Maqedoni (USSHM), sotė me datė 30 Nėntor 2006 u vėndos gurthemelin nė lokacionet para fakultetit te arteve ne Recice te Vogel me crast do te inagurohet edhe emri i sheshit "ABDYLSELAM EMINI"

Tė pranishėm ishin figura tė larta politike, ish rektori i UT-sė Dr. Fadil Sulejmani, Rektori i USHT-sė Dr. Sadi Bexheti, profesorė tė Universitetit familjar tė Abdyselam Eminit, ish student, student si dhe shume atėdhedashės tė Arsimit Shqip .

Tubimii u hap nga kori i Universitetit Shtetėror tė Tetovės duke kėnduar himin Kombėtarė, ku si shenjė respekti tė gjithė tė pranishmit e respektuan mė njė minut heshtje Abdyselam Eminin.

Ndėrsa fjalėn e parė e mori Rektori i Universitetit Shtetėor tė Tetovės Dr.Sadi Bexheti ku e ngriti larte figuren e Abdylselam Eminit dhe duke i ngushėlluar familjarėt e tij duke thėnė se ky vend ku e vendosim bazamentin e nje busti qe most e harrohet kurr, se ne mbrojtje te Universitetit te Tetoves, ketu ra per ta mbrojtur Universitetin Abdylselam Emini, I cili e deshi aq shum kete vater te arsimit dhe dijes.

Mė shumė...

Dashuria : Egziston njė femėr qė tė ndryshon jetėn
Kyqur 13-06-2005 2:14:04 (2775 Lexime)

Mashkulli fjalė, femra fjalor...

"Nė jetėn e secilit mashkull ekziston njė femėr e cila ia ndryshin jetėn, ia bėnė mė tė suksesshėm apo ia shkatėrron ose e saboton. Poashtu kjo vlen edhe pėr jetėn e femrave. Shumė njerėz janė munduar ta kuptojnė botėn dhe makinerinė e sistemit mendor tė femrave, por shumica prej tyre heqėn dorė e na mbetėn fjalėt e ttyre, siē thotė njė fjalė popullore, se ato lindėn tre ditė para djallit.

Edhe te ne, shqiptarėt, pleqtė thonė se njė femėr ėshtė gjysmė djall, ndėrsa dy femra janė dhjetė djaj.
Duket se diēka duhet t'i kenė bėrė femrat meshkujve kur janė shkruar gjith ato reshta pėr natyrėn e tyre. Mjafton vetėm tė shikohet leksikoni i aforizmave, dhe vendin mė tė madh nė tė do ta zėnė femrat. C.D Grabe thotė se femrat shikojnė thellė, ndėrsa meshkujt larg.

Mė shumė...

Dashuria : Dashuria
Kyqur 10-06-2005 7:44:11 (1656 Lexime)

Dashuri nė zyrė me shefin, ja si t’i japėsh fund ?

Ka nisur gjithcka si njė lojė, por tashmė situata qė po kalon po bėhet edhe mė e rrezikshme. Kėrkon t’i japėsh fund, kėsaj lidhjeje, por nuk mundėsh. Nuk ėshtė aspak e lehtė qė t’i japėsh duart njė lidhjeje me kolegun ose shefin e zyrės, aq mė tepėr kur ky raport, ka arritur nė njė pikė, ku shantazhet mund tė shfaqen nga momenti nė moment. Nėse pretendon t’i japėsh fund lidhjes nė mėnyrėn tradicionale, rrezikon vendin e punės dhe mbi tė gjitha imazhin tėnd. Psikologu kėshillon qė fillimisht zgjidhja tė orientohet drejt njė sensi pozitiv, pa ofendime, lojra ose praparaskena qė mund tė minojnė mjedisin ku punoni. Mos harro shumė prej kolegėve tuaj, tani mendojnė se lidhja juaj nuk ka qenė vetėm pėr shkak tė njė tėrheqjeje interash ose njė shtrėngesa, qė e ka zanafillėn tek nevoja jote pėr tė pasur njė punė.

Mė shumė...

Dashuria : Dua tė dashuroj pa zgjedhur
Kyqur 28-11-2004 9:23:38 (3421 Lexime)


Dua tė dashuroj pa zgjedhur

Njėrin pėr afeksion, tjetrin pėr seks. Njėri sepse tė bėn tė ndihesh e dashuruar, tjetri sepse tė bėn tė ndihesh e dėshiruar. Dy, sepse nuk di tė heqėsh dorė nga njėri. Ėshtė matematika e ēuditshme e kujt do vetėm njė…

Ata, burrat, e shprehin, ne e bėjmė. Ata, pas disa kohėsh, heqin dorė, ndėrsa ne jemi tė afta tė mbajmė kėmbėn nė dy kėpucė njėkohėsisht dhe pėr tė gjithė jetėn. Bėhet fjalė pėr jobesnikėri, por tė njė tipi krejt tė veēantė: jo njė flirt i rastėsishėm, aventurė e konsumuar brenda njė nate, por dashuri qė shtrihen paralelisht pėr njė kohė tė gjatė. Bėhet fjalė pėr njė grua qė nuk mund tė zgjedhė mes burrit dhe dashnorit, mes dy tė fejuarėve, madje dhe mes dy dashnorėve.

Raste tė rralla dhe tė veēanta? Jo tamam. Nga njė studim i bėrė nga Instituti i Psikologjisė Transdisiplinore nė Romė rezulton se jeta e dyfishtė sentimentale ėshtė njė situatė tepėr e rrėmujshme. Nga 100 “tradhtarė nė kohė tė gjatė”, rreth 56 pėr qind janė gra. Shumica.

Tė parat nė listė janė gratė menaxhere, por edhe shtėpiaket e mbajnė denjėsisht vendin e dytė: historia paralele “shijohet” nga 4 nė 10 prej tyre. “Gratė e pjekura e pėrjetojnė tradhtinė nė mėnyra tė ndryshme: partneri i qėndrueshėm nuk i ndalon tė kenė njė lidhje fikse dhe mbase edhe me njė person shumė mė tė ri. Te njėri ato gjejnė sigurinė, familjen, te tjetri trasgresionin dhe kėnaqėsinė.”

Mė shumė...

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio