Studentet.info
RSS Feed
(1) 2 3 4 ... 21 »
Opinione : Shqiptarėt tė pambrojtur nga dhuna shtetėrore
Kyqur 08-12-2012 14:37:38 (1747 Lexime)


BAJRAM REXHA

Kohėve tė fundit, si edhe mė herėt, maqedonasit po shfaqin njė urrejtje tė pakontrolluar ndaj shqiptarėve. Shumė tifo grupe maqedonase bėjnė thirrje pėr unitet, pėr tė vepruar bashkėrisht. Edhe pse dihet pėrgjigjja, pėrsėri shtrohet pyetja se kundėr kujt ata do tė veprojnė bashkėrisht? A thua vallė pėrsėri viktimė e tyre do tė jenė shqiptarėt? Edhe pse kėto thirrje janė si shkak i nxitjes sė tensioneve ndėretnike,qeveria e Maqedonisė,vetė Ministria e Punėve tė Brendshme nuk merr asnjė hap,asnjė masė qė tė parandalojė njė gjė tė tillė.

Mė shumė...

Opinione : Dy rrugėt e Haradinajt
Kyqur 06-12-2012 7:36:55 (1453 Lexime)


Enver ROBELLI

Pas lirimit nga burgu Ramush Haradinaj para vetes i ka dy opsione. I pari ėshtė ky: tė distancohet bindshėm nga e kaluara e tij e pasluftės, tė mos pranojė njė koalicion joparimor me grupin aktual sundues tė PDK-sė, t’ia bėjė tė qartė bashkėsisė ndėrkombėtare se Kosova sė pari duhet tė ketė pushtet legjitim, pastaj tė zhvillojė bisedime me Serbinė – dhe tė punojė pėr tė fituar besimin e votuesve, para tė cilėve nuk ka dalė me vite. Opsioni i dytė ėshtė shumė i lehtė: Haradinaj mund tė bėhet patericė e regjimit pothuaj plotėsisht tė diskredituar tė Hashim Thaēit dhe tė partisė sė tij “pronto, pronto”!

Mė shumė...

Opinione :  “Atdhetarėt” e ditėve tona
Kyqur 02-12-2012 14:33:20 (1261 Lexime)


Bajram Rexha

Nga thellėsia e shekujve vijnė shumė ngjarje dhe shumė kėngė, tė cilat tregojnė njė tė vėrtetė tė madhe, se Shqipėria ka qenė vazhdimisht vendi i trimave dhe djepi i heronjve. Kėto ngjarje dhe protagonistė tė historisė sonė tė lavdishme kanė bėrė qė shqiptarėt tė marrin emėr dhe tė njihen si popull liridashės me virtyte tė theksuara atdhedashurie. Po tė mos ishte kjo ndjenjė atdhetarie pėrgjatė shekujve populli shqiptar nuk do tė kishte arritur nė ditėt e sotme dhe nuk do tė kishe mundėsi t’iu bėjė ballė tė gjitha atyre rrebesheve qė i vinin nga armiq shumė tė egėr, tė cilėt gjithmonė kanė dashur ta gjunjėzojnė dhe ta bėjnė popull tė paqenė nė histori. Populli thotė: “Shqipėria njė pėllėmbė, burra e gra i ka nė kėmbė”.

Mė shumė...

Opinione : SHEKULLI I RI I POLITIKĖS SHQIPTARE
Kyqur 30-11-2012 3:26:55 (2070 Lexime)Veton LATIFI

Politika shqiptare brenda kėtyre 100 viteve qė nga shpallja e pavarėsisė sė Shqipėrisė e deri mė sot duhet shikuar para sė gjithash si njė proces politik me tė gjitha fazat qė zakonisht i pėrmban njė proces. Nė fakt, tė kuptuarit e zhvillimeve politike dhe tė sistemit politik tė njė shteti apo kombi bazohet nė njohjen e fazave tė procesit politik.

Procesi politik

Tani kur shėnohet 100 vjetori i shpalljes sė pavarėsisė sė Shqipėrisė padyshim se edhe shqiptarėt sikur se ēdo civilizim tjetėr evropian bėjnė njė pėrmbledhje edhe tė arriturave, por edhe tė dėshtimeve tė njėqindvjeēarit tė kaluar.

Mė shumė...

Opinione : Prishėsit e festave
Kyqur 26-11-2012 6:43:57 (1200 Lexime)


Xhelal NEZIRI


Si rėndom, nė kulminacionin e festive mė tė mira ndodh diēka qė tė prish qejfin. Ėshtė njė klishe filmash holivudianė ku njė student, qė ėshtė protagonist kryesor i storjes, tė shfrytėzojė mungesėn e prindėrve dhe tė ftojė nė shtėpinė e tij tė gjithė miqtė e mikeshat nė njė festė tė shfrenuar. Por befas dhe papritur, nė kulminacionin e ahengut, futen prindėrit nė shtėpi tė nervozuar nga dėshtimi i planit pėr pushimin disaditor jashtė qytetit. Aty pėrfundon kėnaqėsia dhe fillojnė arsyetimet. Ose, shpesh ndodh qė nė natėn e ndėrrimit tė motmoteve, edhe atė pesė minuta para dymbėdhjetės, tė ndalet energjia elektrike dhe viti i ri tė pritet me qirinj tė ndezur.

Mė shumė...

Opinione : Berisha bashkon shqiptarėt, Ēejku i pėrēanė!
Kyqur 21-11-2012 14:15:21 (1400 Lexime)


Fejzi HAJDARI

Ka mjaftuar vetėm njė deklaratė e ambasadorit shqiptar nė Shkup, shkėlqesia e Tij Arben Ēejku me ē’rast njė grup intelektualėsh shqiptarė nė Shkup janė etiketuar si “pseudopatriotė” e “pseudointelektualė”, qė mediat e kėtushme kėtij zhvillimi t’i vė parashenjėn SKANDAL – DIPLOMATIK.

Mė shumė...

Opinione : ‘’Tė mėdhenjtė’’ e vegjėl
Kyqur 14-11-2012 16:04:15 (1112 Lexime)


Shenazi Salihu

Retorika arrogante e kohėve tė fundit e disa tė ashtuquajturve pushtetar shqiptarė ‘’tė mėdhenj’’ ka filluar pak si shpesh tė na i pėrlyej veshėt. Duke ndjerė veten si pjesė pėrbėrėse e njė populli me vlera tė larta morale e ndjeva si obligim qė tė mundohemi tė paraqesim disa argumente dhe fakte bindėse pėr tė treguar ‘’madhėsinė’’ e disa tė vegjėlve tė mjerė.

Mė shumė...

Opinione : Rejtingjet pas krizės qeveritare
Kyqur 12-10-2012 2:19:37 (1648 Lexime)


Robert NESIMI

Pas njė kohe mė tė gjatė dhe pas serisė sė momenteve tė rėndėsishme politike nė shtet, javėn e kaluar instituti “Pavel Shatev” doli me njė anketė, ku mes tjerash jep edhe pėrkrahjen e partive politike nė rast tė zgjedhjeve tė parakohshme. Natyrisht rezultatet e kėsaj ankete, ashtu si tė anketave tjera, duhet tė merren me rezervė tė madhe, posaēėrisht kur dihet se kemi tė bėjmė me institut tė themeluar nga partia nė pushtet. Por kjo nuk do tė thotė se anketa nuk mund tė analizohet. Gabimi, gjegjėsisht animi, i anketuesit mund tė matet pėrafėrsisht nėse krahasojmė rezultatet e zgjedhjeve tė 2011 me anketėn qė ka bėrė ky institut atėherė.

Mė shumė...

Opinione : Kush e ka radhėn?
Kyqur 05-10-2012 2:34:40 (1545 Lexime)


QASHIF BAKIU


Atėherė kur ēiftelitė nuk bėjnė zė, atėherė kur dielli ndriēon ftoht, atėherė kur edhe engjėjt lėshojnė mallkim..., dhe jetė shuhen. Edhe plisat e ēallamit bien nėn hijen e mortit. Dhe Fusheja vrapon tė hyp mbi varr pėr tė thurur vargjet e radhės mbi tragjedinė e tė tjerėve. Tė tjerėt tė strukur nėn gunat e tyre, me kokėn poshtė e me ego tė thyer, duke menduar: Kush e ka radhėn?!
Kjo pyetje na pėrshkoi tė gjithėve, troket ne plazmėn e ēdo familje shqiptare, edhe pse askush nuk dėshiron ta pranoj, edhe pse ēdo kush nė vetvete thotė “larg nesh o zot”.

Mė shumė...

Opinione : iGov dhe iVar
Kyqur 25-09-2012 1:38:46 (1412 Lexime)


XHELAL NEZIRI

Nxjerrja ne shitje e modelit mė tė ri tė iPhone nga ana e kompanisė Apple ka shkaktuar rrėmujė nėpėr pikat e shitjes anembanė botės sė zhvilluar. Rreshta tė gjatė tė njerėzve tė apasionuar pas kėsaj marke tė celularit nuk kanė hezituar tė presin tėrė natėn qė nė mėngjes tė jenė ndėr tė parėt qė do tė prekin modelin e ri tė kėtij aparati komunikues. Mediat raportojnė se blerėsit nė Australi, Japoni, SHBA, nė vendet e BE-sė, nė Hong-Kong apo Singapor janė regjistruar edhe nė Internet pėr ta marrė telefonin iPhone 5 nė kohėn e caktuar. Brenda kėsaj jave do tė fillojė shitja e kėtyre celularėve edhe nė 22 vende tjera, qė mė pastaj tė jetė i kapshėm pėr tė gjithė tė interesuarit anembanė botės.

Mė shumė...

(1) 2 3 4 ... 21 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio