Studentet.info
RSS Feed
« 1 (2) 3 4 5 ... 21 »
Opinione : Njė ditė “Talati” foli dy ditė...
Kyqur 18-09-2012 1:36:46 (1843 Lexime)Ylber JAHIU

Njė ditė njėri nga deputetėt shqiptar nga radhėt e BDi-sė kishte vendosur tė flasė disa orė radhazi dhe kjo ngjante me dėshirėn e atyre qė i hynė “betejės” pėr rekordin guinness. Sa shumė e shumė foli ky deputet sa qė pėrnjėherė u shua sikur ta shkyēje nga furnizuesi me rymė nga ku e merrte furnizimin pėr maratonėn e tij disa orėshe. Sigurisht, jo vetėm unė, por shumė nga bashkėqytetarėt tanė nuk e dėgjonin se ēfarė flet, por sa do tė flasė… Shumė nga ne u bėmė kurioz tė degjonim lajmet e tė mėsonim nėse ėshtė lodhur i “shkreti” Talat!

Mė shumė...

Opinione : Ndėrkombėtarėt si alibi
Kyqur 14-09-2012 13:09:48 (1314 Lexime)


Xhelal NEZIRI

Partitė shqiptare pėrherė fshihen pas ndėrkombėtarėve kur gjenden nė situata tė vėshtira politike. Kur duhet tė marrin ndonjė vendim qė shkon nė favor tė tyre personal, pra nė drejtim tė zgjatjes sė ėndrrės nė pushtet por qė paraprakisht e dinė se do tė reflektohet negativisht nė rejtingun e tyre nė opinion, atėherė kėrkojnė takime me pėrfaqėsuesit ndėrkombėtar. I kėrkojnė kėto takime pėr t’u marrė mendim ndėrkombėtarėve se ēfarė duhet tė bėjnė, kah duhet tė lėvizin dhe si duhet tė veprojnė. Thuajse i paguajnė ndėrkombėtarėt qė tė jenė kėshilltarė tė tyre politik. Kush e di se sa tė mjerrė duken nė sytė e diplomatėve tė huaj kėta politikanė qė kanė gjoja parti politike serioze, por qė s’mund tė marrin as edhe njė hap tė guximshėm qė nė planin afatgjatė do tė ishte dobiprurėse si pėr subjektin politik poashtu edhe pėr elektoratin qė e pėrfaqėsojnė.

Mė shumė...

Opinione : ”Njė fėmijė qė flen rritet, e njė popull qė flen vdes “
Kyqur 11-09-2012 1:07:55 (1202 Lexime)


Drilon Shaqiri

Pėrderisa qytetarėt maqedonas qė jetojnė nė kėtė shtet dhe gėzojnė shumė privilegje nga ana e shtetit, pėr ēdo ndryshim qė shkon nė dėm tė tyre ngritet nė protestė, qytetarėt shqiptarė tė kėtij shteti sikur janė futur nė gjumin e thellė dimėror .

Organizohen protesta tė ndryshme, nga asociacione dhe organizata joqeveritare, nga student e pensionistė, nga bujq, blegtorė e tė papunė, organizohen edhe nga “ branitella “ ndėrkaq shqiptarėt sjanė asgjė kundi!!! Thua vallė aq nė terezi i kemi punėt?! Thua vallė neve nuk kemi asnjė problem?!

Mė shumė...

Opinione : Rinia shqiptare diskriminohet, pasiviteti vazhdon
Kyqur 22-08-2012 2:46:56 (1534 Lexime)


Tė ndodhur nė Muajin e Shenjtė tė Ramazanit ku aktivitetet fetare dhe shpirtėrore janė nė rritje, edhe skena politike shqiptare nė kėtė periudhė gjithashtu ėshtė mė aktive se kurdoherė mė parė, falė zgjedhjeve lokale qė i kemi shumė afėr. Si duket, vera e kėtij viti karakterizohet me njė dinamizėm tė theksuar tė aktiviteteve nė shumė sfera dhe nga shumė kategori shoqėrore. Shumėkush kėsaj vere ka pasur dhe ka bėrė diēka konkrete nė tė mirė tė vetvetes dhe rrethit ku jetojnė.

Mė shumė...

Opinione : Arsimi shqiptar nė Maqedoni-Degradimi si pasojė e partizimit tė skajshėm
Kyqur 15-08-2012 1:45:30 (1097 Lexime)


Xhelal Zejneli

Rezultatet e maturės shtetėrore nė Maqedoni nga lėnda e gjuhės shqipe dhe e letėrsisė, pėr shkak tė mėnyrės se si realizohet provimi, as prej sė largu nuk janė tregues objektivė dhe tė saktė tė cilėsisė sė arsimit shqiptar nė Maqedoni.

Mė shumė...

Opinione : Funksionari 2
Kyqur 10-08-2012 5:54:26 (1466 Lexime)


Xhelal NEZIRI

Eh sa dėshiroj ta shoh se cili funksionar i jonė, i koduar nga organet hetuese amerikane si "Funksionari 2" na ka vjedhė tėrė kohėn, bile edhe na ka kėrkuar votėn? A mė e keqja ėshtė se sėrish ja kemi dhėnė. E kemi votuar sėrish qė tė na vjedhė sėrish. E kur jemi te vjedhjet aktuale nėpėrmjet faturave, lind njė pyetje tjetėr: pse dy partitė nė pushtet (ajo maqedonase dhe shqiptare) mbrojnė monopolin e EVN-sė nė tregun energjetik tė vendit? A kanė marrė miliona euro nga EVN-ja edhe pėr kėtė "mision" tė rrjepjes sė qytetarėve?

Mė shumė...

Opinione : “Komandantėt e UĒK-sė prej sot quhen terrorist”
Kyqur 08-08-2012 1:32:03 (1269 Lexime)


Besim Jashari

“Komandant e UĒK-sė u bėnė terrorist, po, po terrorist, tė gjithė me radhė pa pėrjashtim, por edhe Ali Ahmeti tashmė u bė terrorist”. Me fjalė tė tjera tė mos keqkuptohemi ky nuk ėshtė konstatimi im dhe nėnvlerėsimin e kontributit tė komandantėve tė UĒK-sė nuk e bėj unė, e bėn Ministri Fatmir Besimi si rrjedhojė e pėrkuljes sė tij pėrpara vrasėsve dhe atyre qė bėnė gjenocid ndaj shqiptarėve tė malėsisė sė Karadakut, Haraqinės, Porojit e Lubotenit, nė konfliktin e vitit 2001-it, “Branitellat” e rėnė.

Mė shumė...

Opinione : Ikja nga parajsa e hajnisė
Kyqur 06-08-2012 6:36:38 (1189 Lexime)


XHELAL NEZIRI

Shumėkush i ka dhėnė kėtij vendi gjithēka, por nuk ka marrė asgjė. Ka shumė qė kanė shpresuar se njė ditė ky vend do t'i kthehet normalitetit, por janė zhgėnjyer. Ata kanė ikur gjithandej pėr tė gjetur njė vend normal ku jetojnė njerėz poashtu normal. Pjesa mė e madhe nuk dorėzohen – do tė shkojnė deri nė fund pėr tė kuptuar nėse atdheu vėrtetė ka nevojė pėr to. Dita ditės binden se atdheu i tyre tallet, nuk i pėrfill, i nėpėrkėmb, ua shkel dinjitetin njerėzor, ua cėnon lirinė dhe i barazon me kafshėt. Fundja dallimi midis qenies njerėzore dhe kafshėve ėshtė liria dhe dinjiteti.

Mė shumė...

Opinione : Realizohet skenari
Kyqur 31-07-2012 5:31:00 (1335 Lexime)


Nga Nexhmije Ahmeti

Ibrahim Gashi mori postin e Rektorit tė UP’sė, pak javė pasi u tėrhoq nga pozitat qeveritare dhe partiake. Nė kėtė mėnyrė PDK dhe AKR duket se mbyllėn edhe njė pazar tė koalicionit qė e nėnshkruan para njė viti e gjysmė. Pasardhėsi i Mujė Rugovės tha se nė krye tė Universitetit nuk e solli politika por vizioni i tij.

Mė shumė...

Opinione : A ka ndonjė njeri normal aty?!
Kyqur 31-07-2012 2:03:08 (1100 Lexime)


Besim Jashari

Teksa nė kėto ditė tė nxehta Ramazani nuk lėvizet shumė nėpėr qytet, gjeta kohė e nerva tė lexoj akuzat dhe kundėr-akuzat qė partitė politike shqiptare ia drejtojnė njėra-tjetrės. Mė habiti niveli i ulėt, vrulli dhe mllefi i madh qė ėshtė i pranishėm brenda BDI-sė e qė u demonstruan nėpėrmjet konferencave pėr shtyp!

Pyeta veten, ēka i mllefos kaq shumė kėta njerėz, krejt tė mirat i kanė nė pushtet, vetėm qė punėn qė duhet ta bėjnė nuk bėjnė, e tash gjetėn kohė qė tė merren edhe me opozitėn apo PDSH-nė!

Mė shumė...

« 1 (2) 3 4 5 ... 21 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio