Studentet.info
RSS Feed
« 1 ... 10 11 12 (13) 14 15 16 ... 21 »
Opinione : Reforma nė arsim dhe privatėt si UET
Kyqur 10-10-2007 4:20:34 (2690 Lexime)

Reforma nė arsim dhe privatėt si UET

Mentor Kikia
Reforma nė arsimin shqiptar dhe nė veēanti arsimi privat i ēfarėdo niveli, ėshtė njė ēėshtje qė ia vlen tė debatohet gjatė, brenda dhe jashtė grupeve tė interesit. Njė ditė mė parė, nė gazetėn "Shqip", bashkėthemeluesi i njė universiteti privat nė Tiranė komentonte, paēka se me tone nervozizmi tė pakontrolluara, shqetėsimin e ngritur njė ditė mė parė nė tė njėjtėn gazetė, lidhur me nivelin akademik nė universitetet private dhe rolin e kontrollorit qė duhet tė luajė shteti nė kėtė sipėrmarrje. Me pak fjalė, unė kėrkoja qė Ministria e Arsimit tė forcojė kriteret e licencimit tė universiteteve private dhe shkollave private nė pėrgjithėsi, pasi ato rrezikojnė tė dalin jashtė kontrollit, tė shndėrrohen nė biznese mirėfilli dhe tė prodhojnė kuadro tė rremė. Me pak fjalė, kėrkohej eliminimi nga tregu i tregtarėve tė diplomave dhe mbetja e universiteteve tė vėrteta, qė do tė shėrbejnė si shtyllė serioze e arsimit shqiptar.

Mė shumė...

Opinione : Mė ka zėnė belaja me studentėt
Kyqur 09-10-2007 3:22:10 (1792 Lexime)

Mė ka zėnė belaja me studentėt

Adri Nurellari


Njė ndėr gjėrat qė duhet vėnė nė dukje pėr tranzicionin nė Shqipėri ėshtė fakti qė ėshtė njė ndėr tranzicionet mė tė koklavitur tė botės ish-komuniste edhe pėr faktin qė regjimi ynė komunist ishtė nė vetvete tmerrėsisht ndryshe nga pjesa tjetėr e bllokut komunist. Mjafton tė pėrmendet fakti qė ne ishim njė autarki e vertetė, domethėnė njė vend tėrėsisht i izoluar nga pjesa tjetėr e botės dhe se ne ishim i pari vend qė u deklaruam zyrtarisht si vend ateist pėr tė kuptuar se ēfarė do tė vijonte mė pas me rrėnimin e totalitarizmit do tė kishte disa nuanca qė nuk hasen nė vendet e tjera.

Mė shumė...

Opinione : Brezi qė po shkon dėm
Kyqur 26-09-2007 4:35:09 (2724 Lexime)


Brezi qė po shkon dėm

Mentor Kikia

Duke qenė pjesėtar i njė brezi, i cili nė rininė e tij tė pasurit e njė pale pantallonash xhins apo kadife e kishte luks ta madh, ndjej kėnaqėsi kur shikoj se si gjimnazistėt dhe studentėt e sotėm kanė tė gjitha mundėsinė dhe hapėsirėn pėr ta shijuar ndryshe kėtė fazė tė jetės. Por pikėrisht, mėnyra e tė shijuarit tė jetės nga rinia sot, ka ngrėnė shumė herė diskutim. Ėshtė kjo njė mėnyrė moderne, pra normale pėr kohėn qė jetojmė, ėshtė shumė ekstravagante (jo nė kuptimin e shfaqjeve tė huaja tė periudhės sė para viteve ‘90), ėshtė e tepruar, apo edhe mė keq, e degjeneruar dhe e degraduar? Pėr pasojė mund edhe tė pyesim nėse brezi i sotėm ėshtė njė rini normale, ėshtė mjaftueshėm i shkolluar e i edukuar pėr tė qenė i gatshėm tė marrė nė dorėzim Shqipėrinė e sė nesėrmes dhe i aftė pėr ta dėrguar mė pėrpara e pėr ta bėrė mė tė begatė se etėrit e tyre vendin e tyre? Kėto pyetje hanė shumė diskutime dhe shumėkush mund tė ndajė opinione tė ndryshme e kontradiktore. Personalisht do t‘i bashkohesha grupit tė njerėzve qė ndjehen tė shqetėsuar pėr brezin e ri, pėr cilėsinė e shkollimit, pėr nivelin kulturor, pėr nivelin e edukatės dhe mirėsjelljes dhe pėr pasojė edhe pėr tė ardhmen e tij.

Mė shumė...

Opinione : VARRTARĖT PSEUDODEMOKRATĖ TĖ LIRIRSĖ SĖ NJERIUT
Kyqur 25-09-2007 5:28:47 (1622 Lexime)

VARRTARĖT PSEUDODEMOKRATĖ TĖ LIRIRSĖ SĖ NJERIUT

Mr.Bashkim Aliu


Lindja e shtetit mė tė rij nė Ballkan- Kosovės ndiqet nga njė varg anomalish dhe pengesash, duke u nisur nga ato mė thelbėsore qė rrezikojnė tė ardhmen e tij, si qė ėshtė rasti me politikėn ruse qė orvatet ta kthen ndikimin e saj nė politikėn botėrore dhe marrjen e vendimeve nė llogari tė fatit tė njė populli tė shtypur dhe terrorizuar nga forca mė e errėt e Ballkanit dhe e historisė mė tė re tė njerėzimit Sėrbisė, e duke vazhduar, qė do tė thotė se ende nuk kanė vazhduar, me ato primitive tė tipit tė kufizimit tė tė drejtave dhe lirive tė njeriut tė karakterit fetar, me pretekstin naiv se mos mendojė Evropa se ne jemi “muxhahedin’” apo se duam tė ndėrtojmė shtet islam nė Kosovė.
Qeveria e Kosovės, kėtė Ramazan, ua dha muslimanėve dhe opinionit pėrparimtar demokratik brenda dhe jashtė Kosovės, mesazhin mė tė keq dhe dhuratėn mė tė idhėt pėr iftar, atė tė ndalimit tė ushtrimit tė njė tė drejte tė garantuar nga tė gjitha aktet ndėrkombėtare dhe Evropiane tė tė drejtave tė njeriut, gjegjėsisht ndalimit tė mbajtjes sė mbulesės pėr vajzat muslimane nė shkolla.

Mė shumė...

Opinione : Institucionet nuk kanė rrota partiake
Kyqur 21-09-2007 8:45:23 (1742 Lexime)

Institucionet nuk kanė rrota partiake

Ylber LILI

Tė shkruash dhe sidomos tė analizosh tė bėrat dhe tė pabėrat e politikės ditore ėshtė katėrcipėrisht e pamundur t'u bishtosh objekteve, subjekteve, shkaqeve, pasojave, logjikės, alogjikės, racionalitetit, irracionalitetit e kėshtu mė radhė. Megjithatė, nuk do tė thotė se mbetesh peng i kėtij vargu tė gjatė kundėrthėniesh. Mjafton tė provojmė qė pėrmes fakteve tė vijmė deri tek tė vėrtetat ose tė pavėrtetat. Kur ndodh pėrplasja e kėtyre dy nocioneve, kur shteron rrahja e mendimeve, apo debateve, shpifja bėhet vegėl e tė pavėrtetave, ndėrkaq e vėrteta nuk ka nevojė pėr avokaturė.
Kush janė tė vėrtetat dhe e anasjellta e kėtij nocioni? Sigurisht pėrgjigja nė kėtė rast i ngjan njė pemė me shumė degėzime. Ta ilustrojmė; sherri pėr ndėrtimin e Bibliotekės sė Tetovės qė ka gjeneruar banalitete pėrplas dy nocionet e lartpėrmendura. E vėrteta ėshtė se nė kuadėr tė ministrisė sė Kulturės nga buxheti i qeverisė janė aneksuar shuma parash qė kanė kaluar nė bankėn e ndėrtimit tė bibliotekės universitare nė Tetovė. Nė kėtė pikė oponenca politike(BDI-ja) nuk gjen asnjė presje pėr ta mohuar kėtė tė vėrtetė. Por, dardha e ka bishtin prapa!

Mė shumė...

Opinione : Welcome to Myzeqeja University!
Kyqur 15-09-2007 7:39:21 (1584 Lexime)

Welcome to Myzeqeja University!

Nga: Drini Imami

Ėshtė e dhimbshme tė ndjekėsh nga afėr zhvillimet dhe "produktet" e tranzicionit tė gjatė dhe kaotik nė arsimin shqiptar, tė tė gjitha niveleve. Universitetet duhet tė ishin paraprijėse tė zhvillimit dhe progresit, por pėr fat tė keq janė shndėrruar nė vatra korrupsioni dhe shterpėsie intelektuale, shkencore dhe shoqėrore. Nė vend qė ato tė luanin rol deciziv nė reformė dhe pėrparim, moralisht dhe profesionalisht, ato janė tė zhytura nė kapsllėk inovacioni dhe diare paudhėsish dhe dembelizmi. Dukuritė e mitėmarrjes dhe formave tė tjera tė shėmtuara tė abuzimit pranohen gjerėsisht si normalitete karakterizuese tė jetės universitare, ndėrsa fjala shkencė tingėllon e huaj.

Mė shumė...

Opinione : TRAGJIKA E NJĖ ELITE INTELEKTUALE
Kyqur 11-09-2007 4:50:24 (1936 Lexime)


TRAGJIKA E NJĖ ELITE INTELEKTUALE

Arben LLALLA


Nuk kam dashur asnjėherė tė merrem me problemet e shoqėrisė shqiptare nė Maqedoni sepse kėtu ka shumė intelektualė dhe mėndje tė ndritura qė fare mirė mund tė japin mendimet e tyre, tė reagojnė pėr poshtėrimet qė u bėhen zhvillimeve tė arsimit dhe kulturės shqiptare. Por vitet e fundit vihet re njė heshtje e madhe e kėtyre intelektualėve pėrballė fenomeneve poshtėruese nė punėsimet nė arsimin nė gjuhėn shqipe dhe nė veēanti nė Tetovė.
Jemi mėsuar tė dėgjojmė slogane: Tetova me dy Universitete, Tetova kryeqytet i arsimit dhe kulturės shqiptar nė Maqedoni, etj. Por pas vitit 2002 arsimi shqiptar nė Maqedoni dhe nė veēanti nė Tetovė pas kėtij viti kishte njė fat krejt tė kundėrt nga vlerat historike dhe zhvillimet e saja. Partive politike shqiptare tė pas 2002 u faturohet nga historia humbja e vlerave tė vėrteta tė arsimit kombėtar dhe fajtorėt mė tė mėdhenj janė intelektualėt tetovar, qė pėrndryshe nuk janė dhe tė pakėt nė numėr. Shumė prej tyre pėrfshihen nė listėn e emrave mė tė shndritshėm, qė i kanė dhėnė dhe i japin lavdi kulturės shqiptare.

Mė shumė...

Opinione : Fasada nuk mund ta mbulojė “dijen” zhgėnjyese
Kyqur 10-09-2007 2:41:09 (1915 Lexime)


Fasada nuk mund ta mbulojė “dijen” zhgėnjyese

Rami MISLIMI


Dilemat e maturantėve se nė cilin universitet ėshtė mė mirė tė studiohet, shpeshherė janė tė thella dhe pėrcillen me njė milion pyetje mbi pėrparėsitė e njėrit apo tė tjetrit universitet. Disa nga kėta studentė tė ardhshėm lodhen aq shumė duke hulumtuar kushtet dhe favoret, tė cilat mund t’i ofrojė universiteti publik, apo njė tjetėr privat. Ky interesim, nganjėherė, tė vė nė siklet nė pėrgjigjet qė mund t’ia japėsh, ngase informacioni qė ke pėr tė mund tė jetė zhgėnjyes dhe mund t’ia prishė idilėn qė ai ka nė kokė mbi imazhin e ndonjė universiteti.

Universiteti privat shumė herė ėshtė tėrheqės pėr maturantėt me sloganet mbresėlėnėse dhe mė gjelbėrimet rreth objekteve, ku ata do tė ulen pėr tė studiuar.
Njė grumbull letrash me ngjyra reklamimesh ku fshihen zbukurimet e universiteteve private shpeshherė e mjegullojnė ėndrrėn e maturantėve, duke i joshur dhe duke menduar se edhe kualiteti ėshtė i pranishėm bashkė me reklamimet.

Mė shumė...

Opinione : Opinion
Kyqur 14-06-2007 6:54:27 (1721 Lexime)


Tė dashur kolegė, lexues dhe drejtues tė QAS-it

Nga: Enver HASANI - Rektor i UP-sė

Meqė keni kėrkuar sqarim publik nga unė, po ua jap nė orėt e vona tė kėsaj nate para ikjes sime pėr Amerikė. Me vjen shumė keq qė ndiheni tė shqetėsuar pėr njė problem tė cilin unė e kam trashėguar deh tė cilin ju mė mirė se unė e dini. Fjala ėshtė pėr departamentet e Fakultetit tė Mjekėsisė (FM), nė tė cilat propozohet mosregjsitrimi i studentėve pėr kėtė vit.

Arsyeja ėshtė fare e thjeshtė: ka mungesė kronike dhe drastike tė kuadrit mėsimdhėnės. Aty ka profesorė tė cilėt japin mėsim dhe i kanė vėnė notėn vetes, kurse nė njė rast tjetėr ėshtė konstatuar se profesori ka tė gjithė titujt shkencor fals, dhe tani ka ikur nė Kanada e unė duhet t’i anuloj notat atyre qė tanimė punojnė diku me diplomėn e UP-sė e cila formalisht ėshtė valide. Kėtė e dini tė gjithė dhe luajnė rolin e makushit. Flitet pėr drejtimet qė nuk kanė asnjė profesor tė lėmit (shikoni emrat e ligjėruesve aty), ose kur ka njė ose dy, sė bashku mbajnė krejt lėndėt e drejtimit dhe kjo ėshtė absurd i llojit tė vet.

Mė shumė...

Opinione : OPINION
Kyqur 07-06-2007 9:07:00 (1818 Lexime)

Arsimi nė udhėkryq dhe nevoja e reformės

Nga: Ilir KALEMAJ

Prej disa kohėsh, debati pėr reformėn nė arsim ka kohė qė ka pushtuar faqet e mediave dhe pėr mė tepėr, ėshtė kthyer nė njė shqetėsim real pėr mijėra tė rinj qė hasen nė pėrfundim tė studimeve tė tyre me njė treg sa tė pasigurtė, aq edhe diskriminues. Sikur tė ishte vetėm kjo, atėherė do ishte gjysma e sė keqes, por duhet mbajtur nė mendje se nė ‘lojė’ janė edhe prindėrit e kėtyre tė rinjve qė kanė investuar kohė, para dhe energji pėr tė bėrė tė mundur marrjen me sukses tė kėtyre diplomave nga fėmijėt e tyre.

Paradokset shqiptare s`kanė tė rreshtur, por njė nga fenomenet qė mė ka bėrė mė tepėr pėrshtypje ėshtė se nga njėra anė trumbetohet se paskemi njė ndėr pėrqindjet mė tė vogla nė Europė pėr numėr studentėsh, ku mesatarja e pėrgjithshme e viteve tė shkollės nuk e kalon atė tė 8.6-shit, ndėrsa nga ana tjetėr kemi njė inflacion diplomash, sidomos nė degė tė caktuara, qė prodhojnė njė ushtri tė papunėsh.

Mė shumė...

« 1 ... 10 11 12 (13) 14 15 16 ... 21 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio