Studentet.info
RSS Feed
« 1 ... 12 13 14 (15) 16 17 18 ... 21 »
Opinione : KOMENT
Kyqur 28-02-2007 14:40:00 (2613 Lexime)

Plagjiat apo spastrim?

Nga: Arbėr Thaqi

Rektori i Universitetit tė Prishtinės shkarkoi dyprofesorė me pėrvojė mė se 30 vjeēare, Sylejman Rexhepin e Ejup Pllanėn dhe vuri barrierė mu tek kufiri shqiptaro-shqiptar pėr tė ndaluar dy profesorėt andej kufirit pėr dhėnė mėsim studentėve shqiptarė tė Kosovės.

A nuk u ndalua po nė kėtė mėnyrė profesori Rexhep Mejdani dhe shokėt e tij tė tjerė nė vitet 70-90. Atėherė arsyeja ishte tjetėr. Kėtė herė arsyeja ėshtė etiketa "plagjiaturė" nė Fakultetin e Mjekėsisė.

Mes atėherė dhe sotqėllimi mbeti i njėjtė - studentėt tė mėsojnė nga libra tė huaja dhe kuadrot shqiptare tė ulen poshtė e mė poshtė.

Mė shumė...

Opinione : ANALIZĖ
Kyqur 08-02-2007 10:30:00 (1687 Lexime)

Studentėt shqiptarė jashtė, potenciali e perspektiva e tyre komunitetkrijuese

Nga: Endri DELIU

Numri i tė larguarve nga Shqipėria gjatė viteve tė tranzicionit mendohet se arrin shifrėn prej rreth 1 milionėsh. Nė Kosovė kemi poashtu zhvillime tė pėrmasave tė ngjashme. Megjithėse emigrantet kanė njė ndikim tė rėndėsishėm nė ekonominė e Shqipėrise e asaj tė Kosovės pak dihet pėr strukturat sociale e format e komuniteteve qė ata kanė ngritur sė bashku gjatė qėndrimit tė tyre jashtė.

Nė mėnyrė tė veēantė dihet shumė pak mbi grupe tė caktuara sociale si intelektualėt apo profesionistėt ndėrmjet emigrantėve e mbi mėnyrat e tyre tė organizimit e tė bashkėveprimit. Sidomos nėn kėndveshtrimin e proēesit tė “rifitimit tė mendjes” format aktuale tė bashkėveprimit tė intelektualėve, profesionistėve e studentėve jashtė si dhe sidomos zhvillimi i tyre nė tė ardhmen mbartin njė rėndėsi tė vecantė.

Mė shumė...

Opinione : Liria akademike sfidon margjinalizimin e intelektualit
Kyqur 02-01-2007 7:40:28 (2213 Lexime)Kam vizon pėr studentėt dhe Universitetin e Tetovės


Nga: Sadi BEXHETI


I bindur se pėrpjekjet tuaja dhe tonat, identike pėr promovimin, konsolidimin dhe pėrparimin e pėrgjithshėm tė edukimit superior, janė gjithandej njė sfidė e pėrbashkėt me tė cilėn ballafaqohemi nė punėn tonė tė pėrditshme, dhe nė ē'drejtim kemi fokusuar tėrė energjitė tona intelektuale dhe akademike, dua qė fjalėn time ta nis nga premisa kryesore e punės sė njė intelektuali dhe njė njeriu qė synim jetik ka inkurajimin dhe zhvillimin e qytetėsisė akademike.


Ėshtė njė premisė, qė siē e dimė tė gjithė, sidomos nė kėtė pjesė tė kontinentit, ka qenė e kushtėzuar dhe asnjėherė e plotė: kjo ėshtė liria intelektuale, brenda saj liria akademike, qė nė kuptim tė lirisė sė pėrgjithshme ka qenė po aq njė nocion i ngushtuar sa dhe njė koncept, tė cilin intelektuali, nė kėtė pjesė tė botės, ėshtė pėrpjekur ta sjellė nė plotėsinė e tij.

Mė shumė...

Opinione : PĖR PUNĖT QĖ NUK BĖN TĖ HESHTEN
Kyqur 25-12-2006 7:35:40 (2360 Lexime)Shuni, mos fishkėlloni se po ju rreh Menduhi!


Nga: Emin AZEMI

Tani, a ka gjasa, guximin e tij, Menduhi ta paguajė me dėshtim politik. Pse? Sepse ky ėshtė njė tjetėr lloj guximi. Ėshtė guximi i politikanit shqiptar, qė e sfidon shqiptarin, qė e korit dhe nėnēmon shqiptarin para maqedonasit, qė e detyron shqiptarin me ēdo kusht dhe me ēdo ēmim tė “pėrqafojė” politikanin maqedonas, edhe atėherė kur ai bėhet xharrah i shqiponjės dykrenore. Ok. Nuk ėshtė askush kundėr politikanėve maqedonas, por mėnyra se si Menduhi po na i imponon ata, valla po na detyron jo me ju fishkėllu, por me ja u fut nga njė shkelm bythėve

Ēka paska pas me ndodh, e pyes veten, sikur atė natė, mozallah, nė Pallatin e Kulturės nė Tetovė, tė kishte fishkėlluar vetė Ali Ahmeti? As qė po guxoj ta imagjinoj dėnimin qė ka mundur ta marrė ai.

Mė shumė...

Opinione : Nata Studentore me ankthe dhe frigė
Kyqur 23-12-2006 15:39:09 (1787 Lexime)

Golden Gate – PROCESSI i dėshtuar i policisė ALFA

Pa kaluar njė javė e plotė nga demolimi i diskotekės PROCESS nė Shkup, prishėsit e ahengjeve shfaqen pėrsėri. Pa uniforma, pa legjitimacione, por fatmirsisht, edhe pa maska nė fytyrė.

Natėn midis 21 dhe 22 dhjetorit, aty nga ora 12.30 pas mesnate, tė armatosur me kallashnikovė, me rroba tė thjeshta civile, me jelekė antiplumb dhe pa kurfarė legjitimacioni (tė varur) nė qafė, mbi 100 pjesėtarė tė Forcave pėr Reagim tė Shpejtė (tė njohur si ALFA) hynė pėr bastisje (pa paralajmėrim) nė mes tė turmės, qė kishte ardhur tė dėgjonte kėngėtarin kosovar Sinan Vllasaliu, i cili performonte live nė kėtė diskotekė. 2500 studentėt, mysafirėt e ndodhur nė diskotekė si dhe personeli i Golden Gate iu nėnshtruan njė kontrolli tė rreptė policor i cili zgjati deri nė orėt e hershme tė mėngjesit.

Tė ngujuar brenda diskotekės, studentėt dhe si dhe antarė tė personelit nuk kishin tė drejtė as tė lėvizin e as tė pėrdorin toaletet pėr nevojat personale.

Mė shumė...

Opinione : Reagim
Kyqur 15-12-2006 8:34:51 (1472 Lexime)

"Profesor" nė shėrbim tė shovenizmit sllavomaqedonas

Nga: Mona Agrigoroaiei

Sipas gazetės LAJM te dates 14 dhjetor 2006, nė provimin e fundit nė lendėn e historisė nė Fakultetin Pedagogjik tė Universitetit tė Shkupit, profesori Aleks Trajnov, duke harruar normat elementare epistemologjike shkėncore tė asnjėanesisė dhe tė mos politizimit tė ngjarjeve historike, ka fyer rėndė popullin shqiptar, duke u parashtruar kėtė pyetje studentėve: "KUSH ISHIN TERRORISTET E VITIT 20O1 NE MAQEDONI?". Pyetja kishte tre alternativė pėrgjigjeje: "1. Shqiptarėt; 2. Maqedonet; 3. Turket."
Profesori caktoi si pėrgjigje "e duhur" variantėn e parė: Shqiptarėt... (!!!!)

Vetė ndėrtimi i "varianteve" tregon njė logjikė tė ngushtė. Nuk mund tė jetė terrorist asnjė popull nė tėrėsinė e tij. Tė pohosh kjo do tė thotė tė nxitėsh nė urrejtje ndaj njė populli tė tėrė dhe ėshtė e qartė se "profesori" nė fjalė mbėshtet haptazi fushatėn tė luftės psikologjike dhe tė shovinizmit antishqiptar.

Mė shumė...

Opinione : KOMENTE
Kyqur 14-12-2006 17:28:48 (1698 Lexime)

Universiteti “i pėrjashtuar” …dhe administrata publike

Nga: Romeo HANXHARI


Qė vėndet e zhvilluara tė vazhdojnė tė zhvillohen, atje ėshtė gjetur ēelėsi pėr njė Qeverisje tė zgjuar: ajo bazohet nė procesin qė quhet “good-knowledge based governance”, “qeverisja e bazuar tek dija e saktė”. Pra, dija ėshtė nė themel tė gjithēkaje dhe prej saj merr impulsin fillestar gjithēka.

Kjo do tė thotė qė ēdo veprim, ēdo hap, ēdo lėvizje qė pretendon tė gjenerojė zhvillim apo ndryshim, bazohet tek idetė e peshuara mirė, tė cilat kultivohen nė njė proces tė vazhdueshėm krijimi tė dijes. Dija ėshtė pilastri kryesor i kėtyre vendeve, sepse ajo shihet nė evolucion tė pandėrprerė, nė kultivim dhe krijim tė vazhdueshėm. Por, ē’ndodh nė Shqipėri?

Mund tė thuhet se, fatkeqėsisht, tek ne ka edhe “de facto” edhe “de jure” njė pėrjashtim pothuaj institucional tė “dijes” si udhėrrėfyese tė politikave. Le tė shohim dy aspekte krejt tė qarta tė kėsaj situate. Sė pari, sa dhe si (ē) nxitet administrata jonė publike tė rrisė dhe tė pėrditėsojė nivelin e vet tė kualifikimit, dhe sė dyti, sa dhe si (ē) integrohet Universiteti nė politikėbėrjen teknike.

Mė shumė...

Opinione : Reagim
Kyqur 15-11-2006 6:53:56 (1816 Lexime)

Ministri i Arsimit shpėtoi USHT-nė

Nga: Rametulla KUĒI

Ditėve tė fundit nė opinion temė aktuale ėshtė bėrė Universiteti Shtetėror i Tetovės temė e cila i prek tė gjithė shqiptarėt. Nė Maqedoni jemi mėsuar qė nė politikė tė futen njerėzit rastėsisht dhe kjo nuk mė habit sepse ne ende jemi nė transicion, por tė shkruash gjėra tė pavėrteta, tė bėsh shpifje nuk mund tė pajtohem. Kjo ndodh me Ermira Mehmetin.

Ėshtė e vėrtetė se shqiptarėt ministrin e Arsimit dhe Shkencės z. Sulejman Rushitin do ta mbajnė mend shumė mirė nga shkaku se e shpėtoi USHT-nė nga malverzimet dhe keqpėrdorimet e mėdha qė janė bėrė nė kėtė institucion gjatė viteve tė kaluara. Hapin qė e ndėrmori ministri i Arsimit dhe Shkencės z.Rushiti ishte i domosdoshėm dhe shpėtimtar sepse dita-ditės po degradohej ky institucion dhe po fundosej si Titanik.

Kėtė hap tė ministrit e pėrshėndetėn studentėt, profesorėt sepse u liruan nga zgjedha e quajtur BDI, ku nė peticionin nė mbėshtetje tė ministrit sė Arsimit u nėnshkrua edhe rektori i parė i UT-sė Fadil Sulejmani si dhe dekanėt e kėtij universiteti si: Petrit Pollozhani, Mersim Maksuti, Reshat Qahili, Zeqirja Idrizi etj. Shtrohet pyetja pse nėnshkruan vallė edhe kėta profesorė?

Mė shumė...

Opinione : Opinon
Kyqur 13-11-2006 6:25:25 (2826 Lexime)


Mbyllja e Universitetit tė Tetovės

Nga: Ermira MEHMETI

Sulejman Rushitin shqiptarėt do ta mbajnė mend shumė mirė! Ata asnjėherė nuk do ta harrojnė shqiptarin i cili bėri tė pamundurėn pėr t’ua mbyllur universitetin. Ata asnjėherė nuk do ta harrojnė shqiptarin i cili mobilizoi ēdo institucion maqedonas pėr ta diskredituar simbolin e gjakut dhe sakrificės, simbolin e solidarizimit mė tė madh tė shqiptarėve pėr tė themeluar vatrėn e tyre universitare. Mbase, Sulejman Rushiti do tė mbahet mend si regjisor i shkėlqyeshėm pėr dramėn “Mbyllja e Universitetit tė Tetovės.”

Raporti i Inspektoratit Arsimor, sipas tė cilit, “Universiteti Shtetėror i Tetovės nuk i plotėson kushtet pėr tė qenė universitet”, ėshtė vėrtetimi mė i mirė se Partia Demokratike Shqiptare ka vendosur qė me ēdo kusht ta mbyllė Universitetin Shtetėror tė Tetovės. Mjafton qė ta lexoni gazetėn “Veēer” apo t’i shikoni lajmet nė televizionin “Sitel”, dy organe partiake tė aleancės VMRO-DPMNE-PDSH, dhe do tė bindeni nė kėtė, nė rast se akoma keni ndonjė dilemė.

Mė shumė...

Opinione : Nėn llupė
Kyqur 24-10-2006 5:47:02 (1537 Lexime)


UP, zhgėnjim imi!

Nga: Besnik KRASNIQI

Jo rrallėherė mė ka ngjarė tė mė kaploj zhgėnjimi pse i takoj kėtij brezi, ndėrsa edhe tė pyes veten se cilės epokė tė zhvillimit intelektual i takoj. Mė ka ngjarė tė zhgėnjehem, sepse po i takoj atij brezi qė dita ditės po i kėputet shpresa pėr njė vend tė fortė, pėr njė tė ardhme mė tė begatė dhe qė po sheh njė shtet tė dobėt e tė varfėr nė ndėrtim, i cili nuk ka, dhe duket tė mos ketė, pėrgjigje pėr nevojat gjithmonė nė rritje.

Ndėrkaq, ia bėj atė pyetje vetes, sepse, sikur shumė studentė tė tjerė, po shkollohem nė atė mėnyrėn klasike, pa mos pasur kurrkund kushte tė krahasueshme me ato qė kolegėve tanė u ofrohen kudo nė universitetet pėrtej kufirit.

Mė shumė...

« 1 ... 12 13 14 (15) 16 17 18 ... 21 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio