Studentet.info
RSS Feed
« 1 ... 14 15 16 (17) 18 19 20 21 »
Opinione : KOMENT
Kyqur 27-04-2006 10:52:15 (1332 Lexime)

UNIVERSITETI NĖ KAOS

QANI MEHMEDI


Ka vite qė Universiteti i Prishtinės ėshtė pėrfshirė nė njė kaos, ku mė nuk dihet as kush ēka punon, as kush sa punon, as kush sa paguan. Njė Udhėzim Administrativ i Ministrisė sė Arsimit, qė proklamon zgjedhjet e pėrgjithshme nė Universitetin e Prishtinės, nė dukje tė parė lė tė kuptohet se udhėzuesi dėshiron ta nxjerrė Universitetin nga kaosi nė rend, mirėpo kjo ėshtė vetėm nė dukje tė parė.
Njė ministėr, deri dje mėsues katundi, pak ėshtė pėr tė besuar se ka dijen dhe fuqinė qė Universitetin e Prishtinės mund ta nxjerrė nga katandisja e plotė.
Mirėpo, po kėshtu njė apo mė shumė persona qė kanė marrė shkopin e dirigjentit nė Universitetin e Prishtinės me tituj tė pėrēudshėm, ashtu siē janė tė pėrēudshme dofarė masash, qė u thonė tė pėrkohshme e qė nė tė vėrtetė janė tė dhunshme, vetėm sa paralajmėrojnė se Universiteti ėshtė duke pėsuar rėnien nga e zeza nė skėterrė.

Mė shumė...

Opinione : KOMENT
Kyqur 26-04-2006 14:00:53 (1555 Lexime)


Kush duhet tė jetė kompetent pėr ministrin, Po(a)pov(i)ci?

BESNIK KRASNIQI

Vendimi i mbrapsht

Qeveria e vendit sot mori njė vendim me tė cilin i dha tė njejtėn tė drejtė ministrit Veliu me atė qė e kishte Papoviēi nė vitin 1991, pėr tė bėrė ēfarė tė dojė me Universitetin. Ai mund tė shkarkojė nė Universitet kė tė dojė dhe mund tė ngarkojė nė detyrė kė tė dojė.
Nė fakt, ky vendim mi kthej kujtimet nė ato vitet kur mė veē fillova tė belbėzoja. Me kthej nė atė kohen kur dėgjoja prindėrit tek flisnin pėr Universitetin dhe studentėt. Tek brengoseshin pėr fatin qė e pėrcillte Universitetin, dhe pėr qizmen e fėlliqur qė shkilte nė tė. Atėbotė nuk mund tė kuptoja se ēka ju dashka tė ‘mėdhenjve’ ta merrnin nėn kontrollė shkollėn, por mė kujtohet se isha lenduar sė tepėrmi me tė mėsuar se studentėt mė nuk lejoheshin tė vijonin shkollimin nė ato objektet universitare, themelet e tė cilave ishin ndėrtuar me djersė e me gjakun e qytetarit.

Mė shumė...

Opinione : KOMENT
Kyqur 22-04-2006 7:33:31 (1836 Lexime)

Bolonja, garė shpejtėsie apo cilėsie?


Prof. As. Dr. Klara LAGJI


Tė gjitha hallkat e universiteteve shqiptare, duke filluar nga seksionet dhe departamentet, janė pėrfshirė nė njė varg reformash pėr tė pėrshtatur dhe afruar sistemin tonė universitar me atė evropian, mbi bazėn e Deklaratės sė Bolonjės. Synimi kryesor i kėsaj reforme ėshtė integrimi i sistemit tė arsimit tė lartė shqiptar nė hapėsirėn evropiane. Dhe kjo ėshtė njė sfidė, e cila na jep mundėsinė pėr tė rishikuar nė mėnyrė kritike atė ēka kemi arritur dhe pėr tė pėrshtatur jo thjesht formalisht, por kryesisht nėpėrmjet ndryshimeve cilėsore, programet tona mėsimore, pėr t'i bėrė diplomat tona sa mė konkurruese nė tregun e sotėm tė punės. Kjo kėrkon domosdoshmėrisht njė analizė dhe studim tė gjendjes, pėr tė parė se cilat janė drejtimet ku duhet ndėrhyrė. Pa njė analizė tė thellė dhe njė diskutimi tė hapur dhe tė lirė, nuk mund tė jepen zgjidhjet e duhura dhe cilėsore.

Mė shumė...

Opinione : Nė Tetovė po vdes kultura shqiptare
Kyqur 12-04-2006 5:17:45 (1570 Lexime)


Nėn thundrėn e paskrupullt tė politikės ditore

Eshref AMETI


Pėr Tetovėn tanimė disa vjet flitet si pėr njė qytet qė po ndryshon me rritme tė shpejta por jo nė tė gjitha aspektet. Nė Tetovėn e “dy Universiteteve” term qė ėshtė stėrpėrdorur vitet e fundit mungon njė jetė e mirėfilltė kulturore tė cilėn nuk mund ta kthejnė nė binarėt e duhur as ata mijėra student tė koncentruar nė kėtė qytet.
Studentėt e Tetovės nuk po e gjejnė vetveten gati se aksund dhe as qė tentojnė tė marrin ndonjė iniciativė pėr tė rringjallur kėtė qytet qė dita ditės po degjeneron duke pėrqafuar elemente tė njė kulture negative perendimore, nė vend tė pėrqafimit tė vlerave tė vėrteta tė kulturės perendimore apo edhe kultivimin e vlerave tė kulturės sonė qė ėshtė mjaftė e pasur.
Nė njė qytet qė pushteti gjithnjė e ka lėnė nė margjina s’do mend se do tė kishte probleme tė kėsaj natyre, por kjo nuk mund tė thuhet edhe pėr ditėt e sotme kur iniciativa pėr ndryshime ėshtė nė dorėn e vet shqiptarėve, privilegj qė se kan patur mė herėt. Megjithatė, duket se problemi qėndron paksa larg studentėve dhe mė saktėsishtė nė politikėn ditore tė shqiptarėve tė cilėt nuk mund tė bėhen bashkė as edhe pėr njė aktivitet kulturor.

Mė shumė...

Opinione : KOMENT
Kyqur 07-04-2006 12:22:20 (1526 Lexime)


UPSUP & UPSK grusht MASHT-it!


Besnik KRASNIQI


Lajmi se ėshtė arritur kualicion nė mes organizatave mė tė mėdha studentore, UPSUP-sė dhe UPSK-sė, tė cilat do ta bėjnė mazhorancėn nė Parlamentin Studentor tė Universitetit tė Prishtinės, ėshtė njė befasi pėr tė mirė pėr pjesėn mė tė madhe tė komunitetit studentor, por njėkohėsisht edhe njė dush i ftohtė pėr MAShT-in dhe Qeverinė nė tėrėsi.
E thash kėtė tė fundit meqė ka dėshtuar asociimi qė mund ta ketė bėrė Qeveria se pas zgjedhjeve studentore nė Senatin e UP-sė tė mund tė dėrgohen shtatė studentė senatorė lojal tė pushtetit, dhe me kėtė edhe votat e tyre tė shkojnė nė adresė tė kandidatit pėr rektor, i cili do tė vije nga klanet qeveritare.

Mė shumė...

Opinione : KOMENT
Kyqur 28-03-2006 2:30:19 (1476 Lexime)


Rritja e tarifės sė studimit alternativė apo jo?

DRITAN NELAJ


Pak ditė mė parė Ministri i Arsimit dhe Shkencės pėrgjatė njė konference nė kuadėr tė reformimit tė Arsimit tė Lartė Publik artikuloi njė inisiativė e cila fokusohej nė rritjen e tarifės sė studimit pėr vitin e ardhshėm akademik. Gjatė prezantimit z. Pollo sqaroi qė kjo rritje do tė ishte e diferencuar sipas rėndėsisė sė fakulteteve nė raport me kėrkesat e kandidatėve pėr student gjė qė e zbut disi impaktin e mundshėm tė kėsaj inisiative.
Duke ndjekur me vėmendje kėtė prononcim mė lindi nevoja pėr tė komunikuar disa pikėpyetje por edhe argumente pėrkundrejt konceptimit tė kėsaj alternative dhe impaktit qė ajo mund tė ketė nė target grupin kryesor, studentėt. Si fillim, gjithmonė kam patur kureshtjen se cilat janė konkretisht nevojat themelore tė Arsimit tė Lartė Publik dhe po konkretisht sa para duhet pėr tė vėnė nė lėvizje mekanizmat qė do tė pėrmbushnin kėto nevoja.

Mė shumė...

Opinione : KOMENT
Kyqur 23-03-2006 13:09:48 (1408 Lexime)


Universitetit, joligjshmėria dhe rreziku nga izolimi

Besnik KRASNIQI


Universiteti i Prishtinės duket tė shkoi drejt njė izolimi tė plotė ndėrkombėtarė. Kjo, pasi drejtuesit e universitetit tė vetėm publik nė vend po e kundėrshtojnė mundėsinė pėr mbajtje tė zgjedhjeve tė pėrgjithshme nėpėr fakultete para se tė shpallet konkursi pėr zgjedhjen e rektorit, gjė tė cilėn e kanė sugjeruar institucionet mė tė larta tė Arsimit Sipėror evropian, dhe e cila gjė ėshtė parė si domosdoshmėri pėr tė siguruar qeverisje tė ligjshme dhe rektor tė zgjedhur nė mėnyrė tė rregullt.
Tė pėrkujtoj se alarmi pėr kėtė izolim ndėrkombėtarė ėshtė lansuar nga dy institucionet mė tė fuēishme tė arsimit evropian, Asociacioni i Universiteteve tė Evropės dhe nga Resori i Arsimit i Kėshillit Evropian. E tėra ka ardhur pas zgjedhjeve studentore tė 8 marsit. Fillimisht nga kėto institucione janė vlerėsuar pozitivisht zgjedhjet, e mė pas ėshtė dhėnė sinjali qė njė praktikė e tillė tė aplikohet edhe nėpėr fakultete.

Mė shumė...

Opinione : VĖSHTRIM
Kyqur 09-03-2006 8:52:06 (1682 Lexime)

Revista “Bota e Re” tė jetė organ gjithėpėrfshirės i Universitetit tė Prishtinės

Nga: Rafet ĒITAKU


Bota e Re ka qenė dhe do tė jetė njė revistė e pavarur e studentėve e cila nuk guxon tė lokalizohet.
Kjo revistė ka zanafillen qe nga vitet e para, tė themelimit tė Universitetit tė Prishtinės, dhe gjithėherė ka paraqitur realitetin, duke vėnė nė pah potencialin ekonomiko-social, lirinė e kurzuar nga cenzura e asaj kohe, dhe ēdo herė ka treguar progreset e arritura nė Universitetin e Prishtinės, duke paraqitur kuadrot dhe materiet e ndryshme shkencore.
“Bota e Re” e paraluftės ka kaluar njė periudhė tė tranzicionit, tė krizės ekonomike e sociale tė sfides e mos tolerancės ndaj okupatorit. Nė atė kohė “Bota e Re”, edhe pse nuk ishte botimi i lirė nga cenzura e regjimit serb, ajo prap bėnte revolucion duke i paraqitur realitetet aktuale tė asaj kohe. Nė pėrjashtim tė saj, ishte njė revistė serioze e cila gjatė gjithė kohės paraqiti njė vizion pėr njė tė ardhme tė lirė. Ajo si organ informativ ndikoi edhe nė zgjimin e rinisė duke i dhėnė kurajo pėr shkencė, art e kulturė, e mbi tė gjitha ngritjen e njė zėri pėr njė tė ardhme tė lirė, duke i kėrkuar nė atė kohė tė drejtat e barabarta tė cilat i mungonin.

Mė shumė...

Opinione : KOMENT
Kyqur 07-03-2006 15:26:32 (1874 Lexime)


Qė ti adresohemi thelbit tė problemit tek Shkencat Politike

Nga: Dritan NELAJ


Ka disa ditė qė studentė tė disiplinės sė Shkencave Politike janė duke adresuar kėrkesėn e transformimit tė Seksionit tė Shkencave Politike nė Departament. Njė rrebelim i tillė ėshtė mėse i justifikueshėm duke ditur se niveli akademik qė ofrohet nė fakultetet tona nuk ėshtė ai i pritshmi dhe se gjithashtu komuniteti studentor ende nuk ka mbėrritur tė krijojė marrdhėnie konstante dhe institucionale me autoritetet e Arsimit tė Lartė nė vendin tonė. Druhem se ky shkrim nė sfondin e nje situate tė tensionuar midis palėve mund tė krijojė keqkuptime apo deformime nė interpretim por gjithėsesi po marr pėrsipėr qė ta pėrfundoj sė shkruari.

Mė shumė...

Opinione : VĖSHTRIM
Kyqur 07-03-2006 10:06:30 (1516 Lexime)


Zot, zgjate fushatėn parazgjedhore tė organizatave studentore!

Nga: Besnik KRASNIQI


Mė nė fund erdhi radha qė pas njė loje tė madhe me datat, qoftė tė Kėshillit Drejtues tė Universitetit tė Prishtinės, qoftė tė Ministrisė sė Arsimit, Shkencės e Teknologjisė, apo edhe tė OSBE-sė, tė mbahen zgjedhjet studentore, pas tė cilave do tė bėhemi me njė krijesė tė re nė universitet, Parlamentin Studentor.
Edhe pse nė disa raste tė paarsyeshme shtyerjet e kėtyre zgjedhjeve, e nė disa ndoshta edhe tė arsyeshme, ato bartin me vete edhe dėmet pėr universitetin, pėr faktin se pa realizimin e tyre nuk do tė kemi rektor, ndėrsa njė institucion aq mė peshė pa drejtues, i cili mungon afėr njė vit, tregon mė sė miri pėr gjendjen nė tė cilėn ndodhet universiteti i vetėm publik i vendit.
Kujtoj qė nga kėto shtyerje ka vetėm njė tė mirė, meqė nė prag tė zgjedhjeve organizatat studentore janė zgjuar dhe bėjnė aktivitete nga mė tė ndryshmet, besa edhe aso qė nuk janė parė nė sfond.

Mė shumė...

« 1 ... 14 15 16 (17) 18 19 20 21 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio