Studentet.info
RSS Feed
« 1 ... 15 16 17 (18) 19 20 21 »
Opinione : KOMENT
Kyqur 18-02-2006 16:22:49 (1559 Lexime)


Parlamenti Studentor tė mos ketė ambasadorė tė politikanėve!

Nga: Besnik KRASNIQI


Liderėt e organizatave studentore, tė cilėt po bėjnė garė pėr tė zėnė sa mė shumė vende nė Parlamentin e Studentėve tė Universitetit tėPrishtinės, nuk po munden t’i ikin konceptit tė zhvillimit tė fushatės parazgjedore tė cilėn e kanė aplikuar partitė politike. Ata pos qė shkėmbejnė akuza tė ndėrsjella ndaj njėri-tjetrit, po harrojnė tė kaluaren e aktivitetit tė tyre dhe po japin premtime tė mėdha pėr studentėt, madje edhe aso qė nuk janė nė kompetencė tė tyre pėr t’i realizuar. Domosdoshmėria qė politika tė gjendet sa mė larg, jo vetėm fushatės por edhe vetė krijesen e re tė Universitetit, Parlamentit tė Studentėve, ėshtė mėse e domosdoshme. Kjo, nga fakti se pas konstituimit tė Parlamentit sfidat do tė jenė aq tė shumėta pėr liderėt studentė, pėr tė cilat, ndoshta, edhe nuk janė tė vetėdijshėm dhe se obligimet qė arijnė nga jashtė do t’i ngarkonin pa masė liderėt studentė, qė do tė bėnte tė harronin qėllimin pėr tė cilin janė votuar nga studentėt.

Mė shumė...

Opinione : KOMENT
Kyqur 17-02-2006 8:49:17 (1797 Lexime)

Studenti kushton mė shumė se rroga mesatare nė Maqedoni

Nga: Safet HYSEINIStudenti nė Tetovė harxhon prej 150 deri nė 200 nė muaj, nė Tiranė harxhon prej 200 deri nė 250, nė Prishtinė nga 230 deri nė 300 euro, ndėrsa nė Manastir deri nė 100 euro.

Akoma ėshtė koha e transicionit dhe kuptohet qė nė kėtė kohė pėrfitues dalin tė pasurit, pa marrė parasysh nivelin e ngritjes profesionale. Nė kohė transicionesh shiten e blihen diploma nga mė tė ndryshme, shitet morali pėr antivlera, ndėrsa askush nuk ka mundėsi qė ta verifikojė kualifikimin. Nė kohėn kur ēdo gjė matet me para, tė varfrit, pavarėsisht dėshirės, aftėsisė, dhuntisė apo talentit mbeten tė paarsimuar dhe rregullisht do t’iu shėrbejnė atyre qė kualifikimin e arrijnė me njė hap. Kjo nuk ėshtė e dhimbshme nga aspekti moral, sepse dihet qė nė shoqėritė e pėrparuara studiojnė ata qė kanė mundėsi, por kėtu ėshtė e dhimbshme se invazion kanė bėrė antivlerat ku nė ēdo lėmi kemi kualifikime tė dyshimta. Shumė nxėnės qė ishin tė talentuar, sot u shėrbejnė moshatarėve tė tyre qė nė shkollė kanė qenė tė dobėt, por qė nė studime kanė ecur shumė shpejt. Tani kur shkollimi ėshtė bėrė me pagesė, diploma ėshtė bėrė privilegj i tė pasurve.

Mė shumė...

Opinione : KOMENT
Kyqur 16-02-2006 14:49:09 (1370 Lexime)


30%, drejtpėrdrejt!

Nga: Besjan PESHA


Debatit mbi reformėn nė universit, edhe pse tanimė ka pėrfshirė shumė aktorė si tė vendimmarrjes ashtu dhe tė shoqėrisė civile, i mungon protagonisti kryesor, studenti. Nė njė vend demokratik ku shoqėria dhe tė gjithė elementėt e vendimmarrjes funksionojnė sipas normave demokratike, ky debat nuk do tė vinte aspak nga zyrat e Kryeministrisė pėr t’u kapitalizuar me pas nė media e institucione mendimtarėsh. Ky debat duhet tė fillonte tė rrihej nga studentėt e pedagogėt e universiteteve shqiptare e me pas duke pėrcjellė ndjesitė, risitė e kritikat e tyre tė merrte formė nė media, me qėllim ndikimin sa mė tė madh nė vendimmarrje tė kėtyre aktorėve shumė tė rėndėsishėm.

Mė shumė...

Opinione : KOMENT
Kyqur 12-02-2006 15:42:15 (1374 Lexime)


Imperializmi mafio-universitar

Nga:Edmond TUPJA


Dihet tashmė e pranohet nga tė gjithė qė korrupsioni ėshtė kthyer nė njė gangrenė tė mbarė shoqėrisė shqiptare nė tėrė nivelet e saj. Kjo mė duket tė jetė njė aksiomė dhe, si e tillė, nuk ka nevojė pėr vėrtetim. Rrjedhimisht, i bie qė edhe nė arsimin e lartė tė ekzistojė kjo gangrenė, e cila, qė nga viti 2000 e kėtej, ėshtė institucionalizuar paturpėsisht. Dėshmitė nė kėtė drejtim janė tė shumta, si, pėr shembull, pėrfitimet materiale nga tenderat, nga shitja e tezave tė konkurseve, nga marrja e parave nėn dorė pėr tė kaluar studentėt shumė tė dobėt nė provime tė niveleve tė ndryshme, pa harruar favoret e nderet “jomateriale” si emėrimet, gradat e titujt e pamerituar etj., etj. Mos vallė kjo do tė thotė se gjithė pedagogėt dhe personeli tekniko-administrativ i universiteteve tė Shqipėrisė ėshtė i korruptuar? Jo, nė asnjė mėnyrė, por peshku gjithmonė qelbet nga koka dhe qelbja e tij gangrenoze ka prirje tė shtrihet sa mė gjerė e mė thellė tė jetė e mundur. Kėshtu, pėr tė mbijetuar e mbretėruar sa mė gjatė nė postet e tyre fitimprurėse, drejtues tė korruptuar, qofshin shefa seksionesh, departamentesh apo dekanosaurė, ndoshta edhe ndonjė rektorosaur, pėrpiqen tė komprometojnė vartėsit, d.m.th. pedagogėt e thjeshtė.

Mė shumė...

Opinione : KOMENT
Kyqur 12-02-2006 5:49:35 (1409 Lexime)

Autonomia e shkollave tė larta

Nga:Prof. Petrit MALAJ


Universitetet e kanė merituar autonominė. Nga universitetet filloi zhvillimi demokratik. Nga universitetet filloi mendimi i lirė. Megjithatė, autonomia nuk ėshtė njė shpėrblim pėr atė rol tė merituar tė studentėve dhe pedagogėve. Ajo ėshtė njė kusht pėr funksionimin e shkollave tė larta si institucione tė formimit qytetar. Akti normativ qė kanė pėrgatitur autoritetet shkatėrron pėrfundimisht mekanizmin e daljes sė drejtuesve dhe funksionarėve. Sipas kėtij mekanizmi, qė akoma nuk ka hyrė nė fuqi, procesi pėr tė konkluduar pėr njė dekan kalon tė tri katėr, kurse pėr rektorėt nė pesė faza

Mė shumė...

Opinione : KOMENT
Kyqur 10-02-2006 13:25:44 (1568 Lexime)


Profesorė tė pushtetshėm, mė tė mėshirshėm me studentėt!

Nga: Besnik KRASNIQI


Perceptimi i ēoroditur se ‘profesorėt duhet tė jenė tė pushtetshėm ndaj studentėve’ ka bėrė qė kuadri akademik universitar tė ndjejė nė vetvete privilegje tė mėdha, e mė kėtė tė abuzojė nė forma nga mė tė ndryshmet me studentėt. Abuzimi, kjo formė e shmangies nga normat dhe rregullat e universitetit, po e rėndon tej mase pozitėn e studentit kosovar, dhe po e ulė sė tepėrmi autoritetin e tij. Me studentin sot abuzon profesori, punonjėsi i administratės dhe nėpunės tė tjerė universitar, nė forma nga mė tė ndryshmet dhe shumė tė vrazhda.

Mė shumė...

Opinione : KOMENT
Kyqur 07-02-2006 14:11:20 (1442 Lexime)


Pėr njė reformė universitare balancuese

Nga: Dritan NELAJ


Ky shkrim merr shkas nga intervista e fundit e Kėshilltarit tė Kryeministrit pėr Arsimin e Lartė, z.Myqerem Tafaj nė gazetėn Standard. Pjesa kryesore e intervistės ishte fokusuar tek njė nga hapat e reformės qė synohet tė aplikohet nė sferėn universitare publike. Gjatė kėsaj interviste, u trajtua formula zgjedhore rreth organeve drejtuese tė universitetit dhe rolit tė Bordit tė Besimit, njė koncept i ri pėr realitetin e arsimit tonė tė lartė.

Vlerėsoj se z.Tafaj pėrfaqėson njė linjė tė matur dhe tė arsyeshme tė konceptimit tė reformės nė Arsimin e Lartė publik por nga ana tjetėr mendoj se ėshtė mėse e nevojshme qė ēdo ndėrrmarje e rėndėsishme tė shoqėrohet nga njė debat i gjerė duke pėrfshirė natyrshėm grupet e interesit. Nė kėndvėshtrimin tim reforma ėshtė njė mekanizėm i cili priret tė krijojė njė realitet qė favorizon veprimtarinė e natyrshme tė aktorėve tė sferės sė cilės, kjo reformė i drejtohet.

Mė shumė...

Opinione : KOMENT
Kyqur 30-01-2006 11:45:59 (1521 Lexime)


Universiteti midis Efiēencės dhe Demokracisė

Nga: Dritan NELAJ


Titulli i shkrimit thėrret njė debat i cili nuk ėshtė koherent vetėm pėr hapsirėn universitare publike por edhe pėr sfera tė tjera tė shoqėrisė tonė tė lidhura sidomos me politikėn, qeverisjen dhe institucione tė veēanta publike.
Shkrimi qė propozoj ėshtė i drejtuar specifikisht tek universitetet publike tė cilat kanė mbartur vazhdimisht kėtė dilemė. Mendoj se shumė shpejt do tė hapet njė debat mbi ēėshtjen e efikasitetit tė kėtij institucioni dhe nga ana tjetėr ruajtjes apo zhvillimit tė demokracisė, gjithmonė nė kuadėr tė pėrmirėsimit tė cilėsisė dhe tė rolit tė universitetit.

Mė shumė...

Opinione : KOMENT
Kyqur 25-01-2006 4:14:50 (1732 Lexime)


Reforma Universitare jo vetėm Ekspertizė

Nga: Dritan NELAJ


Ka disa ditė qė vėrehen dallueshėm pėrpjekje tė autoriteteve qėndrore tė arsimit tė lartė kundrejt dhėnies sė njė impulsi tė ri tė reformės nė kėtė hapsirė. Duke mos dashur tė penetroj ne kategoritė kryesore tė kėtyre pėrpjekjeve dhe propabilitetit tė shndėrrimit tė tyre nė mekanizma tė suksesshėm, do tė pėrpiqem tė trajtoj me anė tė kėtij shkrimi atė ēka duhet tė marrė nė konsideratė kjo pėrpjekje nė raport me nevojat e komunitetit studentor. Ky shkrim do tė shtrihet vetėm nė njė pjesė tė vogėl tė nevojės sė fryrė studentore, e cila ka vite qė akumulohet pėrballė paftėsisė sė universitetit pėr ta kėnaqur atė.

Mė shumė...

Opinione : KOMENT
Kyqur 30-12-2005 9:55:56 (1270 Lexime)

Bashkim pėr shkaqe pragmatike, e jo politike

Nga: Sevdail DEMIRI


“Fakti” ditė mė parė njoftoi opinionin shqiptar tė Maqedonisė dhe mė gjerė, pėr fillimin e bisedimeve mes strukturave udhėheqėse akademike tė UEJL-sė dhe USHT-sė, rreth mundėsisė sė bashkimit tė atyre fakulteteve, tė cilat aktualisht ekzistojnė nė tė dyja universitetet. Ky lajm qė “mori dhenė” u komentua nė forma tė ndryshme, dhe rėndomė kėto vlerėsime vinin nga taborret politike, tė cilat edhe mė tej dėshirojnė qė vetes t’ua mveshin meritat e themelimit tė njėrit apo tjetrit universitet.

Mė shumė...

« 1 ... 15 16 17 (18) 19 20 21 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio