Studentet.info
RSS Feed
« 1 ... 16 17 18 (19) 20 21 »
Opinione : VĖSHTRIM
Kyqur 12-12-2005 6:43:44 (1546 Lexime)


Universiteti i ‘depolitizuar’, vatėr e grevave tė shkaktuara nga Qeveria

Nga: Besnik KRASNIQI


Pas ‘depolitizimit’ tė Universitetit tė Prishtinės, tė cilin e bėri Qeveria me ndėrhyrjen e sajė, nė universitetin e ‘depolitizuar’, pos shumė problemeve qė po e rėndojnė atė, ka ardhur nė modė edhe greva, si mjet pėr realizimin e kėrkesave qoftė tė kuadrit akademik por edhe tė vetė studentėve. Dikasteret e Qeverisė dhe njerėzit qė ka nė universitet ajo, po arrijnė tė krijojnė probleme, tė cilat po reflektohen nė mėnyrėn mė negative tė mundshme, dhe si rezultat po kanė jo vetėm grevat por edhe po shkaktojnė pengesa evidente nė mbarėvajtjen e procesit akademik dhe shkencor nė universitet.

Mė shumė...

Opinione : Koment
Kyqur 28-11-2005 4:56:29 (1589 Lexime)


UT-ja dhe studentėt e sakrificės

Nga: Eshref AMETI


Universiteti I Tetovės edhe pas zyrtarizimit vazhdon tė pėrballet me probleme tė shumta. Mallkimi qė ndjek studentėt e kėtij institucini tanimė zyrtarė vazhdon tė mbaj si pėr dreq, duke bėrė jetėn e tyre edhe mė tė rėndė pikėrishtė nė ditė feste si ėshtė kjo e sotmja e Ditės sė Flamurit.
Studentėt e UT-sė sėrish mbeten si jetim pa plang e pa shtėpi duke bredhur rrugėve pėr tė gjetur njė lokal tė ri ku tė mėsojnė. Monopolli me bllokadėn e puntorėve tė sigurimit dhe me ndėrhyrjen e policisė nė kėtė objekt ėshtė bėrė mollė e ndaluar pėr studentėt mė keq se molla e kuqe e Evės.

Mė shumė...

Opinione : ARSIMI FILLOR PĖRBALLĖ KRITEREVE TĖ CAKTUARA
Kyqur 11-11-2005 6:48:20 (2269 Lexime)

Kriteret pozitive, por shumė pak zbatohen

Nga:Safet HYSEINI


Pėrpara dy vjetėsh janė sjellė kriteret e reja pėr avancimin e arsimit fillor, ndėrsa nė praktikė po vėrehet njė plogėshti nė drejtim tė zbatimit tė tyre. Se kush ėshtė fajtor apo pėrse nuk janė nė zbatim kėto rregulla, ėshtė vėshtirė tė thuhet ngase pengesat janė sa objektive po aq edhe subjektive. Kur jemi te pengesat objektive, kėtu patjetėr duhet pėrmendur hapėsirėn nė tė cilėn zhvillohet procesi edukativo-arsimor. Nė shumė shkolla fillore kushtet janė tė vėshtira dhe kjo nuk u pėrgjigjet normave pedagogjike dhe kritereve. Ėshtė shumė vėshtirė qė kriteret tė gjejnė zbatimin e duhur edhe kur do tė ketė vullnet. Pastaj mungojnė edhe mjetet mė elementare qė do tė ketė njė shkollė pėr lėndėt kabinetike. Ndėrsa pėr hapėsirėn tjetėr tė mėsimit praktik as qė bėhet fjalė.

Mė shumė...

Opinione : KOMENT
Kyqur 30-10-2005 5:45:39 (1463 Lexime)

Mitmarrja dhe miti i shkollave

Nga:Agim BAĒI


Shkarkimi i disa mėsuesve pėr shkak tė faktimit pėr mitmarrjes pėrmes filmimeve, si dhe disa peticione studentėsh pėr pedagogėt qė marrin para apo abuzojnė me autoritetin e tyre pėr t’i shitur libra, ka vėnė nė njė dilemė tė madhe krejt sistemin arsimor. Jo se kjo ishte hera e parė qė qytetari shqiptar vihej nė dijeni pėr kėtė fenomen. As pėr faktin se paratė janė marrė ndonjėherė edhe sheshit. Por ky sistem arsimor ėshtė vėnė nė pikėpyetje pėr shkak tė asaj lėkundjeje qė po pėson figura e mėsimdhėnėsit.
Nė tė dy rastet, si shkarkimet e firmosura prej Pollos, ashtu edhe dėgjimi i studentėve nga ana e rektorit, janė bėrė hapa pozitivė pėr tė nxjerrė nė pah tė vėrtetėn. Por nė fakt a ėshtė kjo zgjidhja? A do tė pėrbėnte kjo mėnyrėn mė tė mirė pėr tė kthyer autoritetin nė auditore?

Mė shumė...

Opinione : KOMENT
Kyqur 28-10-2005 7:05:40 (1589 Lexime)


Pse nuk protestohet kundėr pseudopedagogėve?

Nga:Emin AZEMI


Kur do tė ndodhė qė studentėt tė protestojnė pėr kualitet mė tė lartė nė studime dhe pėr njė nivel mė tė konsoliduar tė politikės kadrovike nėpėr universitete? Kjo pyetje ka domethėnie tė plotė nėse ia hedhim njė vėshtrim panoramik, gjendjes sė studimeve nė universitet, me theks tė posaēėm nė gjuhėn shqipe.
Ėshtė fakt i pamohueshėm se shqiptarėt kanė bėrė disa hapa progres nė tejkalimin e mungesės sė arsimit universitar nė gjuhėn shqipe. Tash e disa vite, tė rinjtė shqiptarė nuk kanė qenė tė detyruar tė shkojnė larg vendlindjeve tė tyre, nė Prishtinė, nė Tiranė, nė Beograd, nė Zagreb, qė tė shkollohen, por kėtė tė drejtė e kanė realizuar nė Tetovė. Tani, madje kemi dy universitete dhe kėrkesat e tė rinjve tanė po hasin nė njė terren mjaft tė favorshėm. Tė rinjtė tanė dhe prindėrit e tyre, kanė shkurtuar shumėfish shpenzimet, peripecitė dhe kilometrat pėr tė ardhur deri te diploma dhe dija.

Mė shumė...

Opinione : KOMENT
Kyqur 10-10-2005 11:55:47 (1370 Lexime)

Arsimi pa korrupsion

Nga: Bashkim KOPILIKU


Qe njė spektakėl televiziv shumė mbresėlėnės, ai i ministrit tė arsimit, Genc Pollo, ku tha se “as mis bukurisė sė Shqipėrisė, nuk i jepte dot njė tė drejtė studimi pėr nė juridik”, sepse ligji dhe rregulli nuk e lejonin. Edhe nė se do tė kishte shtesa, ato do tė bėheshin duke marrė vetėm nga radha e fituesve tė konkursit, e jo nga lista miqsh tė ministrit, dhe as nga lista miqsh tė kryeministrit. Ministri, kishte vendosur qė tė zbatojė parimin qė arsimi tė jetė sektori mė pak i korruptuar i Shqipėrisė. Realiteti i korrupsionit nė arsim ėshtė me vite drite larg asaj qė do tė arrijė ministri i ri. Ne e admirojmė pėr qėllimin e tij tė mirė, por njėkohėsisht merakosemi pėr jetėgjatėsinė nė post tė njė ministri kaq principial dhe tė ndershėm.

Mė shumė...

Opinione : KOMENT
Kyqur 23-09-2005 15:21:04 (1628 Lexime)


Profesori

Nga: Skėnder LIMANITė gjithė e dimė se institucionet kosovare pėrkatėsisht shoqėria kosovare, pra, ne, po kalojmė nėpėr faza tė tranzicionit. Nėse pėrcaktohemi pėr ndonjė vėshtrim/qasje mė pėrshkruese/praktike pėr tė definuar mė mirė se ēka i bjen “faza e tranzicionit” kjo pėrafėrsisht i bjen kėshtu: kalimi nėpėr pėrvoja tė caktuara, pra, mėsimi nga pėrvoja vetanake, nė mėnyrė qė tė zgjidhen ēėshtje, probleme ose situata tė ndryshme ekonomike, shoqėrore, politike, etj. etj.

Bashkėsia ndėrkombėtare, si duket nuk ėshtė mė shumė sesa njė term/shprehje mediale. Sido qė tė jetė, kjo po shkakton mjaft konfuzion dhe kokėqarje sepse nuk ekziston diēka si “bashkėsi” ndėrkombėtare.

Sė paku, ende jo natyrisht, shtete tė ndryshme bėjnė mjaft pėrpjekje pėr tė vėnė kėtė shprehje nė realitet, nė praktikė, psh. pėrmes Kushetutės Evropiane, por deri mė tash, viti 2005, asgjė nuk garanton qė kjo “bashkėsi” do tė jetė edhe bashkėsi nė realitet.

Gjithsesi shkaktar i kėsaj janė interesat e ndryshme kombėtare tė shteteve qė janė pjesė e kėsaj “bashkėsie”. Askush nuk dėshiron qė tė flijoj asgjė pėr askė/asgjė. Tė gjithė dėshirojnė tė jenė “tė mėdhenjė”. Shtete tė ndryshme luftojnė pėr pozicione sa mė tė mira nė aspektin ndėrkombėtar dhe kombėtar.

Mė shumė...

Opinione : KOMENT
Kyqur 06-09-2005 5:29:01 (1764 Lexime)

Universitet apo kioskė universitare?!

Nga:Yzedin HIMA


Nė Berat kanė filluar regjistrimet nė atė qė njė pllakė me mermer tė lirė varrezash nė ngjyrė gri e emėrton si Universiteti i Beratit. Pa dyshim hapja e njė universiteti ėshtė njė ngjarje e shėnuar pėr ēdo qytet. Universiteti i jep qytetit ku ēelet njė dimesion tė ri. Pėr Beratin, si emblema e qytetrimit shqiptar, ēelja e universitetit ėshtė njė mrekulli. Po nga erdhi kjo mrekulli nė kėtė fundvere? As Partia Socialiste qė po ikėn nga pushteti, as Partia Demokratike me aleatėt qė po vjen nė pushtet nuk e premtuan nė asnjė rast njė universitet pėr Beratin. Zoti Berisha ka premtuar nė njė takim elektoral nė qytetin e Durrėsit njė universitet pėr Durrėsin gjatė 4 viteve qeverisje, pa specifikuar se sapo tė ulej nė kolltukun e kryeministrit do tė ēelte kėtė universitet. Si shpjegohet nxitimi i qeverisė qė po ikėn pėr hapjen e tre universiteteve nė Berat, Fier dhe Durrės?

Mė shumė...

Opinione : Koment
Kyqur 28-08-2005 12:46:16 (1300 Lexime)


WC

Nga:Edmond TUPJA


Sigurisht qė rektorėt e universiteteve tė Shqipėrisė do tė mblidheshin pėr tė diskutuar lidhur me tė fundit marrėzi madhėshtore (le tė shpresojmė qė ėshtė vėrtet e fundit) tė endeqeverisė Nano: liberalizimin e pranimeve nė universitetet nė fjalė pa mbajtur parasysh mundėsitė e tyre materiale, mėsimore, pedagogjike e kėrkimore. Sigurisht qė ata nuk do t’i pranonin dhe s’kishin sesi t’i pranonin kuotat kot mė kot, tejet aventureske, tė propozuara prej endeqeverisė Nano lidhur me numrin e kandidatėve qė mund tė regjistrohen. Sigurisht qė ata kanė tė drejtė tė shqetėsohen e tė ngrenė zėrin e tyre lidhur me lajthitjet e atij qė, endekryeministėr kėrkon tė lodrojė cinikthi me fatet e mijėra tė rinjve nė kėrkim tė njė tė ardhmeje mė tė mirė.
Ky shqetėsim madhor, gjithsesi, duket se i ka penguar ata tė merren edhe me njė tjetėr problem shqetėsues, qė, nė disa fakultete tė universiteteve jo vetėm nė Tiranė, por edhe nė rrethe, mė ngacmon prej vitesh. Po shpjegohem.

Mė shumė...

Opinione : KOMENT
Kyqur 25-08-2005 3:53:16 (1510 Lexime)


Shkollimi universitar - privilegj ekskluzivisht i tė pasurve

Nga:Sevdail DEMIRI


Dikur kisha njė shok nė gjimnaz, me tė cilin asnjė nxėnės nga e tėrė gjenerata ime nuk ia dilte dot tė shtyhej. Matematika dhe shkencat e tjera ekzakte pėr te ishin gjėja mė e lehtė, pėr tė cilat edhepse nuk harxhonte kushedi se sa kohė, e kishte fare lehtė t’i kuptonte dhe manovronte me to si ėshtė mė sė miri.
Fatkeqėsisht, asokohe pak nxėnės kishte qė ia kishin lakmi, pėr shkak se shumica e tyre ishin dhėnė pas gjėrave tė kota, dhe nuk ua hante fort palla pėr mėsim. Mbaruam shkollėn e mesme dhe secili filloi tė kėrkojė fatin e tij tė mėtejmė, dikush nė fakultet, dikush nė punė tjera, dikush nė kafene e dikush nė shtėpi.

Mė shumė...

« 1 ... 16 17 18 (19) 20 21 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio