Studentet.info
RSS Feed
« 1 2 (3) 4 5 6 ... 21 »
Opinione : BETEJAT E PADUKSHME ME PUSHTETIN
Kyqur 30-07-2012 6:08:25 (1286 Lexime)


Flakran Pustina

Qeveria aktuale nė Maqedoni e pėrberė nga partia nacionaliste maqedonase VMRO-DPMNE dhe partia shqiptare BDI, ka kohė qė po manifeston njė arrogancė tė padurueshme ndaj ēdo gjėje qė nuk pėrkon me ideologjinė e tyre totalitare.

Gjithēka nga kjo qeveri perceptohet nėpėrmjet kallėpit ideologjik dhe propagandistik, duke pėrjashtuar madje nė mėnyrė provokative ēdo gjė qė shėnon normalitet dhe qasje ndryshe, respektivisht qytetare ndaj ngjarjeve dhe zhvillimeve si nė nivelin lokal, poashtu edhe nė atė qendror.

Mė shumė...

Opinione : Rector Magnificus
Kyqur 23-07-2012 7:14:23 (1097 Lexime)


Agim VINCA

A do tė ketė, mė nė fund, Universiteti i Prishtinės njė rektor normal?

Universiteti i Prishtinės pas luftės nuk ka pasur fat me rektorėt. Nė krye tė institucionit deri vonė tė vetėm publik tė arsimit tė lartė nė Kosovė, Universitetit tė Prishtinės, kanė qenė njerėz pa kapital shkencor, pa kredibilitet moral dhe pa pėrgjegjėsinė e duhur profesionale. Pėr mė keq, postin e njeriut tė parė tė kėtij institucioni e kanė ushtruar, siē dihet, edhe individė tė cilėt gjatė mandatit tė tyre kanė bėrė veprime, qė s"pėrkojnė me normat elementare tė sjelljes njerėzore!

Mė shumė...

Opinione : Evropa, Ne dhe Gruevski!
Kyqur 09-07-2012 3:57:15 (1799 Lexime)Pajtim Thaēi

Edhe kėtė vit e organizuam udhėtimin tradicional nė Evropė me studentėt dhe bashkėmoshatarėt e mi nga universiteti i UEJL-sė. Ėshtė njė kėnaqėsi dhe pėrjetim i veēantė tė vizitosh qytete tė ndryshme tė Evropės. Kjo, kuptohet, ėshtė pjesa e mirė, ndėrsa pjesa e keqe ėshtė se shihet dallimi i madh nė mes vendbanimeve ku jetojnė shqiptarėt nė Maqedoni dhe kėtyre qyteteve evropiane. Kjo mė la shije tė keqe edhe pse u nisa me entuziazėm tė madh.

Kur u kthyem, komenti qė tė gjithė e bėnin ishte : Ku ishim, ku erdhėm!

Mė tmerron fakti se si kemi jetuar jo vetėm ne si brez i ri, por tė gjithė ne qė jetojmė nė kėto hapėsira.

Mė shumė...

Opinione : Universiteti pulitik i papolitizuar
Kyqur 29-05-2012 5:36:51 (1168 Lexime)


Avni Zogiani

Zgjedhjet studentore nė Universitetin e Prishtinės tradicionalisht kanė qenė njė proces formal pėr tė konfirmuar studentėt pėrfaqėsues tė partive politike nė forumet e Universitetit. Prandaj, kėto zgjedhje nuk kanė pasur asnjė relevancė pėr opinionin publik, e madje, madje, as pėr vetė studentėt e UP-sė. Kjo shihet edhe nė faktin qė studentėt pėr profesorėt vazhdojnė tė jenė klientė mė shumė sesa partnerė.

Mė shumė...

Opinione : “Monstri” i medias
Kyqur 03-05-2012 3:03:42 (1264 Lexime)


Xhelal NEZIRI

Njė ditė pas rangimit tė Maqedonisė nė vendin e fundit nė rajon pėr nga liria e medieve, ministrja e Punėve tė Brendshme Gordana Jakullovska u bėri recenzion atyre se si kanė raportuar gjatė aksionit “Monstėr” pėr arrestimin e tė dyshuarve pėr vrasjen e pesė tė rinjėve nė afėrsi tė liqenit nė Smilkovcė tė Shkupit. Sikur nuk ishte e kėnaqur me kėtė rangim qė e barazoi vendin me Ukrainėn, por se kishte pritur tė shoqėronte Rusinė, Bjelorusinė, Sirinė dhe vendet tjera me mungesė totale tė lirisė sė medias. Qė moti kjo qeveri ėshtė vėnė nė rolin e kryeredaktorit tė medieve, duke njollosur dhe mbyllur ato qė pėrpiqen tė shfaqin njė realitet ndryshe nga ai i projektuar nė kabinetet qeverisėse.

Mė shumė...

Opinione : Farsė sugjestive dhe provokative pėr vetveten dhe aktualitetin
Kyqur 15-04-2012 12:44:52 (2334 Lexime)


Hashim Baftiari

Komedia “ Dashuria, teatri dhe marrėzi tė tjera” me autor Salajdin Salihun dhe Refet Abazin, premiera tė cilės u dha 06.04.1012 kėnaqi dhe befasoi pėr tė mirė publikun artdashės nė Tetovė. Kjo komedi, solli nė Tetovė njė humor tė natyrshėm dhe me sens tė hollė qytetarie.

U pa qartė qė, autori thyen rregullat e ngurta tė teatrit tradicional, duke mos e trajtuar nė mėnyrė konsekuente linjėn kryesore tė syzheut tė pjesės. Subjekti i komedisė ėshtė i thjeshtė: Protagonisti i komedisė, Suloja, njė beqar njė ēikė i vonuar, bėn njė jetė prej njė Robinson Kruzoje tė shkretė e komik, edhe pse ėshtė tip i lidhur ngushtė me artin dhe jo vetėm me tė.

Mė shumė...

Opinione : Vox clamantis in deserto
Kyqur 28-03-2012 3:04:24 (1219 Lexime)


Nga Bardhyl ZAIMI

Nganjėherė, pėr shumė situata qė na rrethojnė me tepri cinizmi, duket se nuk arrijmė tė gjejmė njė formulim tė saktė, tė pakundėrshtueshėm, pėr ta pasqyruar deri nė fund morbiditetin e tyre. Gjithnjė nė kėsi rastesh ndjeshmėria dhe gjuha janė dy udhėtarė tė pėrhumbur qė se gjejnė njėri-tjetrin. E ndjejmė thellė pėrbrenda peshėn e papėrballueshme tė pamundėsisė dhe madhėshtinė e paprekur tė gjuhės, qė si njė grua tekanjze nuk tė lė t'i afrohesh. Ky ėshtė njė ēast tronditės i pamundėsisė qė na bėn tė vuajmė, na bėn histerik nė pėrpjekjen pėr tė artikuluar atė stivė paradoksesh qė qėndron para nesh si mal dėshpėrimesh.

Tė gjithė ata qė kanė shpirt kreativ tashmė e kanė provuar kėtė helm qė me delikatesėn mė tė madhe na ofron pamundėsia. Pesha e rėndė e realiteteve tė ngatėrruara pėrfundimsht duket e tėpėrt pėr "muskujt" e pastėrvitur tė gjuhės. Jemi gati tė dorėzohemi, t'i themi lamtumirėn e paqme pėrpjekjes sonė qė rend tė deshifrojė mbase rėnien tonė tė pėrjetshme...

Mė shumė...

Opinione : Njėmbėdhjetė vjet pa babain
Kyqur 22-03-2012 9:46:39 (1755 Lexime)


Nga Tahire Koraēi

Vitet po kalojnė, por malli pėr babain ēdo ditė e mė shumė shtohet… ky muaj dhe kjo datė (21.03.2001) ėshtė shumė e hidhur pėr mua.. Kthehemi 11 vite pas. Nė atė kohė unė isha vetėm 10 vjeēe, ndėrsa vėllai im 7 vjeē. Lagja ku jetojmė ėshtė lagje e dėshmorėve ku luftuan dhe dhanė jetėn pėr tė qenė sot tė lirė. Mė 14 mars tė vitit 2001 krisi pushka nė maje tė Sharrit. Edhe pse isha vetėm 10 vjeēe, ēdo gjė ka ngelur nė kujtesėn time. Plumbat vinin anė e mbanė. Unė dhe vėllau ishim nė oborrin e shtėpisė. Vėllau Lulzimi (Luli) shikonte si bėhej luftė dhe bėrtiste UĒK… UĒK…

Mė shumė...

Opinione : Pse z. Rektor Agron Reka punėsove kushėrirėn Fatmir Besimit?
Kyqur 02-03-2012 8:52:12 (2329 Lexime)


Mr.sc.Rezehana Hysa

Studente e vitit 1996 e Fakultetit Pedagogjik tė Universitetit tė Tetovės, pedagoge e diplomuar dhe asistente e Fakultetit Pedagogjik prej vitit 2002,ndėrsa me zyrtarizimin e saj, mė 2004 me marrėdhėnie tė rregullt pune nga komisioni amė pėr themelimin e Universitetit nė thirjen asistente e re,nė departamentin e pedagogjisė me kohė tė pacaktuar ndėrsa prej vitit 2007 magjistėr i shkencave pedagogjike nė Universitetin e Prishtinės.

Mė shumė...

Opinione : Etnocentrizmi dhe vetėnėnshtrimi
Kyqur 02-03-2012 8:34:28 (1758 Lexime)


Xhelal NEZIRI

Bashkėjetesa ėshtė vėnė nė njė sprovė tė vėrtetė pas vrasjes sė dy tė rinjėve shqiptarė nė Gostivar nga ana e policit maqedonas. Edhe pse vrasja ndodhi pas njė zėnke banale pėr vendparkim, megjithatė rrėnjėt e kėtij akti ēnjerėzor janė brenda pushtetit, ku paqe bėjnė etnocentrizmi maqedonas dhe vetnėnshtrimi shqiptar. Pa dashur tė politizoj kėtė rast tragjik, do tė mundohem tė shfaq mendimin tim lidhur me eksplodimin gjithnjė e mė tė theksuar tė kėtij etnocentrizmi qė tani mė ka filluar tė marrė jetėra njerėzish.

Mė shumė...

« 1 2 (3) 4 5 6 ... 21 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio