Studentet.info
RSS Feed
« 1 ... 18 19 20 (21)
Opinione : Koment
Kyqur 11-04-2005 4:07:29 (1590 Lexime)


“Kėnga e pakėndueme” e studentėve tetovarė

Tetova dhe kultura janė dy gjėra qė prej vitesh duket se e kanė tė vėshtirė tė ecin bashkė. Nėse pėr vitet e mėparėshme egzistonin arsyet pėr kėtė, tani nuk mund tė thuhet njė gjė e tillė.
Nė Tetovė funksionojnė dy Universitet dhe njė Pallat Kulture, por jeta kulturore nė kėtė qytet mbetet aty ku ishte pa arritur tė bėj njė hap para. Faji pėr kėtė nuk mund tė hidhet andej-kendej pasi qė ėshtė I tė gjithė tetovarėve. Por, pjesėn mė tė madhe tė pėrgjegjėsisė s’do mend se duhet ta mbajnė intelektualėt dhe rinia studentore.
Restorantet dhe kafeteritė e Tetovės gumėzhijnė nė ēdo kohė tė ditės dhe tė natės. Ata janė plotė me tė rinjė qė pijnė kafe e duhan, nė ambiente tė mbytura nė tym, ku humbin fillin edhe idetė dhe iniciativat e tė rinjėve.

Mė shumė...

Opinione : Universitete Fetare
Kyqur 19-03-2005 7:35:07 (2025 Lexime)


Universitetet fetare dhe siguria kombėtare

Premtimi ishte shumė i pėrgjithshėm dhe nuk linte vend pėr tė kuptuar nėse qeveria do tė nxiste, do tė mbėshteste apo nuk do tė pengonte hapjen e Universitetit. Pra duket se Nano ka folur politikisht dhe i nxitur nga njė format i kahershėm i sjelljes sė politikės shqiptare, ai i ruajtjes sė balancave midis tre besimeve kryesore fetare. Panvarsisht kuotave frigoriferike tė vlerėsimit tė Nanos kur flitet pėr punė premtimesh, ky prononcim ėshtė mirėpritur tek Komuniteti Mysliman Shqiptar. Kėshtu, i pyetur lidhur me kėtė ēėshtje kryetari i Komunitetit Mysliman Shqipėtar, z. Selim Muca duke pėrmendur disa citate kuranore pėr respektimin e tė parėve (kupto zyrtarėt e lartė shtetėrorė), nuk kishte dėshirė tė vinte nė diskutim sinqeritetin e Nanos. Pėr mė tepėr, zyrtarėt e lartė tė komunitetit, nisur nga nevojat e tyre, e paraqesin si tė domosdoshme hapjen dhe funksionimin e Universitetit Mysliman.

Mė shumė...

Opinione : Universiteti i Tetovės
Kyqur 07-03-2005 5:04:44 (2719 Lexime)


Ringjallja e “foshnjės sė vdekur”

Universiteti i Tetovės mė nė fund mbylli njė kapitull tė lavdishėm tė historisė sė arsimit shqip nė Maqedoni, me vetė aktin solemn tė ndarjes sė 60 diplomave tė para. 10 vjet pėrballė sfidave tė ndryshme me themele tė mbrojtura me gjakun dhe djerėsn e atyre qė i qėndruan gjithnjė pranė, UT-ja mė nė fund fitoi atė qė meritonte. shqiptarėt e Maqedonisė fituan njė instuticion legal qė pritet tė jetė shtylla kryesore mbi tė cilėn do tė mbėshtet e ardhmja, qė duhet tė jetė mė e ndritur dhe mė me prespektivė.
Edhe pėrkundėr lėshimeve tė solemnitetit qė karakterizoi legalizimin e Universitetit tė Tetovės, ky eveniment s’do mend se ishte njė e arritur kolosale pėr shqiptarėt e Maqedonisė. Sidomos pėr faktin se deri mė sot ishim mėsuar tė dėgjonim pėr tė:”foshnjė e vdekur”, “universitet i egėr”, “ ashtuquajtur”. e ēka jo tjetėr.

Mė shumė...

Opinione : Qėllimi tė qenurit student
Kyqur 25-02-2005 10:09:59 (2065 Lexime)


Tё qёnurit student

Pas katёr vjetёsh studimi dhe i frikёsuar disi se do vijė dita qė do mė mungojnė bankat dhe stolat, dёrrasat dhe shkumbёsat, fletoret dhe lapsat. I frikėsuar nga dita kur sarkazma e profesorit/eshės sidhe, kryesorja, shakatё e shokut ose shoqes qё ulet pranё ose mbrapa meje do jenё diēka e kaluar pёr mua, thashё tё lёj edhe unё njё “testament” tё vogёl. Nuk dua t’ju tregoj sesa e bukur dhe e vlefshme ёshtё jeta studentore. Ēdo dukuri ne kёtё botё, sidhe ēdo aspekt i jetёs, e fiton bukurinё dhe vlerёn e vet nё sajё tё dashurisё dhe rёndёsisё qё i pёrkushtojmё. Nuk ёshtё qёllimi im gjithashtu qё t’ju kujtoj problemet qё pёrballon studenti shqiptar sot, brenda ose jashtё kufinjёve shqiptarё. Problemet i jeton vet studenti shqiptar ēdo ditё dhe sigurisht e bёjnё atё mё tё vendosur dhe mё luftarak

Mė shumė...

Opinione : EDI RAMA pėr studentėt
Kyqur 18-02-2005 17:10:19 (1795 Lexime)


“Ky atdhe i dobėt s’ka pėrgjigje pėr kėrkesat tuaja”

Tė dashur miq, Pėr hir tė sė vėrtetės do tė kisha parapėlqyer tė mos e merrja ftesėn tuaj pėr tė pėrshėndetur kėtė konventė rinore. Nderi qė mė bėni ėshtė natyrisht i madh, kėnaqėsia e tė qenit mes tė zgjedhurve nga ju pėr tė marrė fjalėn po ashtu ėshtė shumė e madhe, por detyra pėr tė folur pėrpara jush mė dukej mjaft e vėshtirė.
Nė fakt, kam pėrshtypjen se kjo ėshtė njė detyrė qė vėshtirėsohet pėrditė pėr cilindo pėrfaqėsues tė shtetit apo njeri tė politikės qė duhet tė flasė me ju e pėr ju. Sepse ju rriteni shumė mė shpejt sesa shteti dhe ndryshoni shumė mė shpejt sesa politika dhe sepse shteti e politika janė pėrditė e mė larg jush, pėrditė e mė larg nga ėndrrat, mendimet, sakrificat dhe jeta juaj e pėrditshme.

Mė shumė...

« 1 ... 18 19 20 (21)

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio