Studentet.info
RSS Feed
« 1 2 3 (4) 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 »
Opinione : Politika po ēmendet
Kyqur 28-02-2012 16:28:27 (1156 Lexime)


Venhar RAMADANI

Politika ka dy fytyra: konfliktin dhe bashkėpunimin. Luftėrat, revolucionet, terrorizmi, atentatet dhe konfliktet etnike janė tė gjitha pjesė e proceseve politike. Nga kjo shumė mirė kuptojmė se politika ėshtė shumė e rrezikshme pėr njerzimin pasi kemi tė bėjmė me njė situatė ku kėndi i superioritetit dhe kėndi i rėnimit janė tė puthitura dhe mjafton vetėm njė lėkundje dhe tė prishet harmonia mes kėtyre dy kufijve ekstrem.

Mė shumė...

Opinione : Degradim i kualitetit dhe menaxhimit nė USHT
Kyqur 22-02-2012 2:13:23 (1556 Lexime)


RAMI MISLIMI

Rangimi mė i fundit i universiteteve nė Maqedoni tregon edhe njėherė se arsimi i lartė vuan nga anomali tė shumta dhe nga sėmundje kronike tė pashėrueshme.

Shumė fakte dhe parametra nga ky rangim tregojnė pėr degradimin e vazhdueshėm tė sistemit arsimor tė shqiptarėve qė vjen si pasoj e ndėrhyrjeve tė shumta tė politikės dhe tė njerėzve qė nuk ia duan tė mirėn avancimit tė arsimit shqip.

Ky rangim duket se shpalon krejt turbulencat qė manifestohen brenda sistemit arsimor, i cili nė vend qė tė shkoj pėrpara vazhdon tė lėngojė dhe tė jap njė pasqyrė tė keqe pėr gjithė shoqėrinė.

Mė shumė...

Opinione : Rinia reformatori i shoqerisė
Kyqur 09-02-2012 7:40:37 (1485 Lexime)


Agon IBRAIMI

Nė shekullin 21 kur jeta ndėrtohet mbi vlerat dhe personalitetin e njeriut tė devotshem,dhe tė gjithė ne i kemi sytė drejtuar nga kėto njerėz duke pritur ndonjė tė re senzacionale e cila do te na i bėnte mė tė lehta zgjidhjet e problemeve,ne pėrballemi me sendet esenciale apo nėse duam mė thjeshtė tė shpjegojmė,jetojmė nė kohėn e valės sė migracioneve Italiane nė Shtetet e Bashkuara te Amerikės gjatė viteve 1945/1955 kur u formuan edhe Kapot dhe prej tyre mė vone varej fati i cdo njeriu te kyqur nė biznes ose ne institucionet e shtetit.

Eshtė njė paralele e tėrhequr e cila mė gjason shumė me kohėn e sodit ne ku jetojmė dhe besoj se cdokėnd e ka prekur tek ne.

Mė shumė...

Opinione : Zgjedhjet si rrėnim i universiteteve
Kyqur 25-01-2012 8:41:41 (1144 Lexime)

Universitetet shqiptare janė universitetet mė tipike qė demonstrojnė paradoksin se si zbatimi i njė standardi demokratik, nė vend qė tė prodhojė zhvillim apo progres, prodhon tė kundėrtėn, pra prodhon rrėnim.

Zbatimi i zgjedhjeve tė autoriteteve dhe strukturave nė universitetet shqiptare e demonstron kėtė gjė. Universitetet nuk janė terreni i vetėm institucional ku ndodh kėshtu. Pėr shkak tė statusit si institucione autonome, universitetet vetėm se e vėnė mė shumė nė dukje kėtė paradoks.

Mė shumė...

Opinione :  Njė universitet elitar nė Shkup
Kyqur 23-01-2012 10:21:38 (1827 Lexime)


TAHIR ZAJAZI


Shkenca nё funksion tё tejkalimit tё tranzicionit

Nga pozita qё e ka Shqipёria dhe Kosova, pёrjashtuar vullnetin e ndёrgjegjshёm tё politikёs shtetёrore atje, realizimi i kёtij projekti ёshtё shumё afёr gjasёs reale. Pёr ne shqiptarёt e Maqedonisё arritja nё realizimin e kёtij projekti ka mё shumё pengesa, por ai nuk ėshtė i paarritshėm.

Dekada e fundit e shekullit XX shёnoi njё ngjarje tё rёndёsishme historike. Ndodhi rёnia e regjimit komunist me prirje pėr kalim nё regjimin kapitalist. Pasojat e trashёguara tё regjimit monist demonstrojnё barrierė serioze nё tejkalimin e krizave midis dy regjimeve.

Mė shumė...

Opinione : Mashtrim i madh nė dėm tė popullit
Kyqur 16-01-2012 7:55:15 (1891 Lexime)


Duke u manipuluar me ndjenjat kombėtare tė shqiptarėve se po fillon lufta nė IJRM pėr ēlirimin e tokave shqiptare si dhe paraqitja publike e disa komunikatave se gjoja shqiptarėt do tė ēlirohen nga okupimi maqedonas si dhe do tė jenė zot nė vend tė tyre nxiti thellė ndjenjėn pėr liri tė shqiptarėve

Ylber Jahiu

Duke e rikthyer kujtesėn plot dhjetė vite mbrapa, qė mė asocon pikėrisht luftėn e 2001-shit dhe qėllimet e kėsaj lufte qė jo vetėm unė por edhe shumė qytetarė tė tjerė pyesin veten ēka me 2001 dhe pas tij? Tė vetėdijshėm qė kėtė pyetje s’munden ta bėjnė aty ku duhet nga represioni, hakmarja dhe shantazhimi ata heshtin.

Mė shumė...

Opinione : Inspirojmė studentėt pėr suksese globale
Kyqur 16-11-2011 5:09:17 (1140 Lexime)

.
Unė i inkurajoj studentėt e interesuar dhe prindėrit e tyre qė tė vizitojnė njėrin nga Kėndet tona amerikane – nė Shkup, Manastir, Shtip, Strugė apo Tetovė, pėr tė biseduar me ekipin tonė profesionistė pėr atė se si tė mėsojnė mė tepėr pėr shkollimin nė Shtetet e Bashkuara. Arsimi ushqen trurin tonė; ndėrsa arsimi ndėrkombėtar na i hap horizontet. U bėj thirrje tė gjithėve tė shqyrtoni mundėsinė pėr tė vazhduar shkollimin nė Shtetet e Bashkuara.

Paul D. WOHLERS

Kjo javė - nga 14 deri mė 18 nėntor - shėnon dymbėdhjetė vjetorin e Javės ndėrkombėtare tė arsimit. Java ndėrkombėtare e arsimit paraqet iniciativė tė pėrbashkėt tė Stejt Departamentit dhe Departamentit pėr arsim, qė pėr herė tė parė u shėnua nė vitin 2000, ndėrsa sot kremtohet nė mė tepėr se 100 vende tė botės

Mė shumė...

Opinione : Kuvendi Historik i Universitetit tė Prishtinės
Kyqur 10-11-2011 4:00:00 (3831 Lexime)


Prof.Dr. Dali Emėrllahu

Prof.Dr.Ejup Statovci: “ 26 Nėntori s`ka si tė mos jetė njė nga ato ditėt e shėnuara dhe historike pėr Universitetin e popullin tonė. Kjo do tė hyjė nė histori si njė nga ditėt e shėnuara, kur Kuvendi i atėhershėm i Universitetit tė Prishtinės vendosi qė Universiteti tė vazhdojė punėn si Universitet i pavarur, i lire dhe ndėrtues,nėn okupimin klasik shkatėrrues,nėpėr shtėpi private…26 Nėntori, nuk ėshtė vetėm datė e Universitetit tė Republikės sė Kosovės,por edhe ditė e shkėputjes me njė periudhė kohore moniste,dhe ditė pėr ta mundur okupimin klasik”.


Pėr hirė tė historisė,pėrkatėsisht tė preēizitetit historik ,konsideroj se ėshtė e domosdoshme tė sqarohėn e preēizohėn disa ēėshtje pėrkitazi me (rrethanat specifike shoqėrore-politike tė masave tė dhunshme e veprimeve gjenocidale tė pushtetit tė atėhershėm serb,jo vetėm ndaj UP-sė) vendimet historike tė

Mė shumė...

Opinione : MBUROJA
Kyqur 15-10-2011 12:16:09 (1382 Lexime)


Metin IZETI

Historia njerėzore ka filluar me "rėnien" e tij nė kėtė dimension tė ekzistencės, do tė thotė Erich Frommi, dhe mė nuk ka kthim prapa. Ai ėshtė i pėrballuar me dy anė ekzistenciale pėr shkak se i pėrket natyrės, por njėkohėsisht ėshtė edhe transhedent me vetėdijen pėr veten dhe zgjedhjen e tij. Kėtė ka mundėsi ta shėrojė vetėm me ecjen pėrpara dhe arritjen nė bashkimin e karakterit tė tij me natyrshmėrinė e krijimit tė tij.

Mė shumė...

Opinione : SI U KRIJUA UNIONI I PAVARUR I STUDENTĖVE TĖ UNIVERSITETIT TĖ PRISHTINĖS
Kyqur 26-07-2011 9:04:18 (2520 Lexime)

Prof. Dr. Dali Emėrllahu

Duke patur parasysh katrahurėn nėpėr tė cilėn kaloj UPS i UP-sė (madje, edhe pas Luftės nė Kosovė 1998-1999, veēmas kah mesi i dhjetėvjetshit tė parė tė kėtij mijėvjeēari tė ri, kur UPS tė UP-sė, pjesėrisht u politizua dhe sė fundi de facto e de jure u parcializua dhe dukshėm u defaktorizua ¹, deri mė konstituimin pluralist si Parlament Studentor ), edhe anashkalimin e kėtij subjekti nė Monografinė e UP-sė 1970-2005 (veēmas tė kontributit tė UPS tė UP-sė nė vitet 1989-1992), e shohė tė arsyeshme pėr t’i njoftuar gjeneratat e reja (pėrkatėsisht pėr t’i rishkujtuar gjeneratat e mėhershme) me kohėt dhe rrethanat tejet tė vėshtira kur u krijua dhe u ēėrtifikua zyrtarisht ky subjekt i studentėve tė Universitetit tė Prishtinės, me emėrtimin UPS i UP-sė.

Rexhimi i atėhershėm represiv-gjenocidial serb, nėpėrmjet mekanizmave tė nduar-nduarshėm (1989,1990), pėrveē tjerash, me dhunė i largoi studentėt shqiptarė nga lokalet (zyret) e tyre nė tė gjitha nivelet e UP-sė, edhe pse UPS shqiptarė me aktivitetin dhe veprimtarinė e tyre (me peticione, greva, protesta e demonstrata) iu imponuan fuqishėm faktorit vendor dhe atij ndėrkombėtar.

Mė shumė...

« 1 2 3 (4) 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio