Studentet.info
RSS Feed
« 1 ... 5 6 7 (8) 9 10 11 ... 21 »
Opinione : UNIVERSITETI I GJAKOVES (UGJ) ETJE HISTORIKE DHE NEVOJE AKTUALE E KOHES: KRYEMINISTRI THAQI PUBLIKOI VENDIMIN PER HAPJEN E TIJ
Kyqur 27-10-2009 6:14:50 (4279 Lexime)

Prof. Dr. Jahja Kokaj


Trolli i Kosves ka historine e gjate te zhvillimit te tij ku arsimimi, kultura, vetedija kombetare ka qene e lidhur me lokalitetet e saja. Ne kete rrjete kulturore historike Gjakova ka patur nje rol te saj historik, jo vetem me pishtaret e arsimit qe linden aty por edhe pernga startegjia gjeografike e Gjakoves qe ka lidhe dy pjeset e kombit tone te cilat armiku u mundua ti ndaje me shekuj.

Jane te njohura qarkullimet e mallrave ekonomik nga Gjakova ne pjeset veriore te Shqiperise dhe me thelle, por jane te paharrueshme levizjet e pishtareve te arsimit qe nga Gjakova shkonin ne Shqiperi apo ne drejtim te kundert ne Kosove, edhe ne kohen kur ”Muri i Berlinit”aty ishte i hekurt.

Mė shumė...

Opinione : Kujdes arsimin, atė profesional
Kyqur 22-10-2009 5:34:14 (1576 Lexime)

Edlira Gjoni

Qeveria zvicerane ka investuar qė nga viti 1994 e deri sot 13.2 milionė euro pėr Arsimin Profesional. Dje, nė hapjen e fazės sė re tė projekteve pėr kėtė fushė tė arsimit qė zviceranėt zbatojnė nė Shqipėri pėrmes Swisscontact-it, u pėrmend se tė tjera investime do tė bėhen nė shkollat shqiptare me kėtė profil edhe nė dy vitet e ardhshme.Pėrse? Sepse zviceranėt vijnė nga njė sistem dhe eksperiencė e gjatė sistemi dual nė Arsimin dhe Formimin Profesional, qė ėshtė shumė i lidhur me nevojat e tregut tė punės. Sigurisht qė ėshtė edhe reflektues i pėrsosur i cilėsisė nė kėtė arsim dhe nė shėrbimet qė ai ofron. Po kjo fushė arsimore nė Zvicėr, ashtu si edhe nė shumė vende ku sistemi dual dirigjon arsimin dhe ekonominė, arsimi profesional ėshtė i lidhur shumė ngushtė me partneritetin social, bashkėpunimin me biznesin, autonominė e shkollave, multi-funksionimin e tyre, me decentralizmin dhe me ndarjen e qartė tė pushteteve, ku biznesi thotė fjalėn e vet nė emėr tė cilėsisė.

Mė shumė...

Opinione : Mjaftė doktoruam, le tė mėsojmė pak
Kyqur 21-10-2009 3:36:55 (1841 Lexime)


Kim MEHMETI

Njeriu i paarsimuar sheh qartė dhe njeh vetėm vetvete dhe gjerat rreth tij, gjysmė i arsimuari nuk e sheh vetėm atė qė shikon por edhe hijet qė i duken se ecin pranė tij, ndėrsa i arsimuari i mirėfilltė nuk e lodh shikimin me gjėrat qė ka pranė vetes, por donė t’i sheh largėsitė, jeton me bindjen se gjithmonė do mbetet vetėm njė nxėnės qė duhet tė mėsojė. Por, mes kėtyre tri kategorive, ekziston edhe njė grup tjetėr i tė arsimuarve, njė lloj i ri i tyre qė e pollėn dy dekadat e demokracisė, e numri i tė cilėve u rritė nė pėrmasa tė turpshme mes shqiptarėve tė Maqedonisė: shkencėtarėt me tituj doktorėsh e magjistrash e qė kėto tituj i morėn duke mbrojtur temat shkencore nė vendkalimin kufitar tė Qafė - Thanės.

Mė shumė...

Opinione : Universiteti i Prizrenit, paradigmė e fushatave zgjedhore tė partive politike
Kyqur 15-10-2009 4:35:41 (2265 Lexime)

Arbėr A. Rexhaj

Pas njė heshtje tė gjatė institucionale, nė qytetin e Prizrenit u bė e domosdoshme themelimi i njė zėri qytetarė pėr tė kėrkuar tė drejtėn tonė legjitime dhe institucionale tė fushėn e arsimit, atė tė themelimit tė Universitetit Publik tė Prizrenit.

Kjo heshtje ka tė bėj kryesisht pėr shkak se nė qytetin e Prizrenit nuk ėshtė punuar asgjė sa i pėrket themelimit tė Universitetit tė Prizrenit, sepse kjo ēėshtje iu ėshtė lėnė “politikave ditore” dhe rastėsisė politike.

Mė shumė...

Opinione : Prizreni - qyteti i “dy” universiteteve publike
Kyqur 15-10-2009 4:34:50 (1579 Lexime)

Adnan Abrashi

“Universitetet nuk themelohen me vendime, por me ligj” (Enver Hoxhaj, ministėr aktual i Arsimit)

Vendimi i fundit i Qeverisė sė Hashim Thaēit pėr formimin e Universitetit tė Prizrenit, sa ka qenė sihariq i mirėpritur dhe i mirėseardhur pėr qytetarė e tij, aq i ka bėrė edhe skeptik ata. Sepse, sikur ėshtė bėrė zakon nė dy zgjedhjet e fundit, pėr ta fituar sa mė shumė besimin e elektoratit tė kėtij qyteti, gjatė ēdo fushate parazgjedhore, partitė politike nė pushtet, gjithmonė si karrem e pėrdornin kėtė truk tė mashtrimit politik.

Mė shumė...

Opinione : Mjaft mė
Kyqur 13-10-2009 4:41:18 (1316 Lexime)Dr. Selver JASHARI

Ishte njė herė koha kur shqiptarėt sakrifikonin ēdo gjė pėr njė tė ardhme mė tė mirė pėr gjeneratat e reja nė vijim. Njė ndėr sakrificat e mėdha ishte edhe mundi i madh i mijėra patriotėve tanė nė tė kaluarėn pėr avancimin e shkollimit nė gjuhėn shqipe. Siē e dimė, e gjithė kjo nuk ishte e lehtė fare. U nevojit shumė mund, shumė gjak, shumė tortura nėpėr stacione policore dhe burgje sllave dhe shumė e shumė vuajtje tė pashembullta. Kisha fatin dhe nderin qė edhe unė, si i ri, me shumė shokė tė jemi pjesė e njė lėvizje tė madhe qė tė kontribuojmė sadopak nė realizimin e kėrkesave legjitime tė popullit tonė nė kėto ane. Si i ri vėrejta se shumė bashkėqytetarė tė mi nė Kumanovė bėnė shumė pėr hapjen dhe financimin e njė Universiteti nė gjuhėn shqipe. Nuk ishte me rėndėsi se kush dhe sa po kontribuon, sa ishte me rėndėsi se njerėzit (edhe pse rrezikoheshin nga UDB-ja), punonin tej mase nė tė gjitha aspektet qė nevojitej.

Mė shumė...

Opinione : Zėri i studentėve, njė lajm i mirė
Kyqur 07-10-2009 4:38:36 (1491 Lexime)


Nga: Shkėlzen HALIMI

Ėshtė hera e parė nė Maqedoni qė studentėt shqiptarė fillojnė tė mendojnė dhe tė vendosin pėr fatin e tyre. Ata kanė ngritur zėrin kundėr parregullsive, abuzimeve, por edhe kėrkojnė kualitet tė mirėfilltė nė procesin edukativo-mėsimor.

E gjithė kjo padyshim se duhet tė trajtohet si njė lajm i mirė, si njė shenjė se megjithatė, askush mė nga profesorėt, sidomos ata qė kanė vlera tė dyshimta, nuk mund tė tallen me brezin e ri, i cili tashmė e ka kuptuar tė vėrtetėn se nė tė investon dikush dhe se ky investim jo vetėm qė duhet tė arsyetohet, por edhe tė materializohet nė tė ardhmen e tyre qė edhe ashtu ėshtė mė shumė pikėpyetje.

Mė shumė...

Opinione : Letėr e hapur Ali Ahmetit: Populli shqiptar nuk meriton tallje
Kyqur 07-10-2009 4:12:45 (2209 Lexime)

I nderuari Kryetar i BDI-se z. Ali Ahmeti, fillimisht shfrytezoj rastin fju pergezoj per perpjekjet fisnike te bera ne interes te kauzes kombetare, e njekohesisht ua bej me dije se permes kesaj shkrese, nuk kam per gel¬lirn qe punet apo problemet individuale t'i rangoj me eta te pergjithshmet qe e preokupojne popullaten, por une ndjej per obligim moral dhe intelektual t' ju perkujtoj se na si etnikum (de facto) jashteinstitucional nuk kemi asnje mundesi tjeter, por vetem te bejme nga nje paraqitje, apo komunikate te kohe pas koheshrne te ngjajshme si kjo, qe sado pak te perkujtojme, se edhe problemet individuale ne menyre indirekte gradualisht reflektohen, pasi qe individet e bejne teresine kombetare, per te cilen jemi te obliguar te implikohemi te gjithe na, me apo pa dashje, andaj aktiviteti juaj kujtoj se nuk duhet te limitohet apo redukohet edhe me tutje, ngase na rruge dhe vend tjeter nuk kemi per te shprehur brengat apo plasuar te njejtat qe na preokupojne.

Mė shumė...

Opinione : Rektori i Vlorės dhe aleanca e mediokėrve
Kyqur 06-10-2009 13:53:01 (1342 Lexime)

Nga Fitim Zekthi

Mediokrit gjithherė kanė jetuar nė njė aleancė tė thellė mes tyre, pavarėsisht mungesės sė respektit ndaj njėri-tjetrit. Ėshtė tipar i karakterit, dhe nė ēastin mė tė parė qė shfaqet dikush qė mendon mė lart, mė me kthjelltėsi, apo bėn diēka mė tė ēmuar, atėherė ndaj tij nisin sulmet.

Shkencat sociale kanė shpjeguar shumėēka mbi kėto sjellje, duke dhėnė edhe shkaqet. Universiteti i Vlorės ėshtė shndėrruar kėto ditė nė njė prej dėshmive mė tė qashtėrta tė kėtyre tė kėtyre gjakimeve. Njė grup prej 800 tė rinjsh kanė fituar tė drejtėn tė nisin studimet nė kėtė universitet, por ata nuk janė lejuar tė regjistrohen nga autoritetet e universitetit pėr shkak tė notės sė tyre mesatare tė shkollės sė mesme.

Mė shumė...

Opinione : Kur e liga ėshtė mė e fuqishme se sa e mira
Kyqur 28-07-2009 0:59:05 (1932 Lexime)


Nga Abdylnaser Sinani

Mendjelehtėsia dhe pandershmėria janė dy nga shtatė tė ligat mė tė mėdha tė cilat seriozisht e rėndojnė shoqėrinė moderne, tėrheqin vėmendjen rezultatet e hulumtimi mbi normat vlerat dhe mirėsjelljen, rishtas tė publikuara nga fondacioni "Xhozef Rauntri" nė shtypin ditor. Erozioni i vlerave morale dhe tė institucioneve, nė radhė tė parė, tė sistemit arsimor, po ashtu e shkatėrron jetėn e njerėzve.

Edhe sistemi i vlerave tona, ėshtė nė krizė, po aq edhe kriza nė arsim, janė rrezikuar vlerat dhe traditat tona kombėtare, kanunore dhe fetare.
Kur bėhet fjalė pėr punėt tona, pėr raportet brenda shqiptare nė Maqedoni, duket se ekziston njė ēėshtje njėkohėsisht edhe tepėr delicate edhe mjaftė me interes, dhe po aq e kontestuar, e cila buron nga pėrditshmėria jonė.

Mė shumė...

« 1 ... 5 6 7 (8) 9 10 11 ... 21 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio