Studentet.info
RSS Feed
« 1 ... 6 7 8 (9) 10 11 12 ... 21 »
Opinione : RREGULLI I KAOSIT
Kyqur 20-07-2009 4:28:32 (1411 Lexime)


Nė qoftė se nuk jam pėr vetveten, kush do tė jetė pėr mua?

Nė qoftė se jam vetėm pėr veten, ēfarė jam unė?

Nė qoftė se jo tani-kur?METIN IZETI

Ka kohė qė kam menduar rreth teorisė sė drejtėsisė dhe kuptimit tė realitetit ekzistencial tė njeriut. Disaherė kam menduar se mos vallė kanė patur tė drejtė filozofėt bashkėkohorė kur janė munduar ta dhunojnė arsyen e tyre dhe ta shohin botėn si parafytyrim, ose lirinė si dėnim dhe vetėm nė atė mėnyrė tė arrijnė tė sqarojnė jonjerėzishmėrinė e njeriut. Ose fideistėt qė kėnaqen me konturat e vendosura nė aspekt tė paratrajtave vepruese tė njeriut vetėm e vetėm pėr t’iu shmangur pėrgjegjėsisė pėr kaosin.

Mė shumė...

Opinione : Mė dhemb kur hesht...
Kyqur 14-07-2009 14:12:21 (2088 Lexime)


Nga: Salajdin SALIHU

Mė sugjeroni heshtjen sepse "Reka na qenka i vendosur"; sepse tė del pėr hair nėse shtiresh, nuk flet, aktron shurdhin e qorrin.

Mė thoni tė ushtroj ketmanin, kėtė mjeshtri heshtjeje, shtirjeje, fshehjeje mendimesh dhe ngufatjeje tė ēdo reagimi tė brendshėm, sepse kam familje, fėmijė dhe nuk kam as votėr. Mė thoni tė mos yshtem nga sinjalet e fundqenies pėr tė shprehur mospajtimin ndaj kolonializmit klasik.

Mė thoni tė hesht sepse na qenka koha e tė fortėve tė mėhallėve, katundeve, qyteteve... e atyre qė duan tė na imponojnė njė ultima racio, njė mendjengushtėsi tė frikshme.

Mė shumė...

Opinione : SMS Rektori
Kyqur 13-07-2009 2:41:18 (1631 Lexime)

Nga Blerim Shala

Demokracia po pėrparon nė Kosovė. Pėrditė e mė shumė. Duke bėrė adaptimin, ose pėrshtatjen e saj, tė demokracisė pra, me mjetet bashkėkohore tė komunikimit.

Imazhi i rremė, ose imitimi i demokracisė dhe i vendimmarrjes ėshtė ky: Me votat e fshehta, instanca e mandatuar pėr kėtė gjė, Kėshilli Drejtues, javėn e kaluar, bėri pėrzgjedhjen e Rektorit tė ri tė Universitetit publik tė Prishtinės.

Gjendja reale, apo, vendimmarrja e mirėfilltė ėshtė kjo: Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, nė shoqėri tė disa ministrave, pa pasur kurrfarė tė drejte pėr t’u marrė me kėtė ēėshtje, nė njė ndejė joformale pra, u pėrcaktua pėr kandidatin e tij tė preferuar, i cili, pėr mė shumė, ėshtė anėtar i mekanizmit partiak tė PDK-sė.

Vendimi i tij, pastaj, iu komunikua atyre qė kinse me votėn e tyre zgjodhėn Rektorin e Universitetit publik tė Prishtinės, pėrmes SMS-it.

Mė shumė...

Opinione : Marifeti I BDI-sė nė USHT!
Kyqur 08-07-2009 15:51:29 (1851 Lexime)


Urim Hasipi

Ngjarjet e fundit nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės sheshuan edhe njė herė dobėsinė e partisė shqiptare nė pushtet, e cila tregoi se ka forcė vetėm pėr tė ndėrhyrė nė kurriz tė shqiptarėve dhe asgjė mė tepėr.Po kjo parti (BDI) shkurtazi ua bėri tė qartė shqiptarėve se –Skam asgjė pėr tė bėrė pėr tė mirėn tuaj- por mund vetėm tė ushtroj forcėn e shtetin kundėr jush., sepse ditėn e marifetit USHT-ja I ngjante kampit policor e jo njė universitreti.

Pjesėmarrja e kėsaj partie nė qeveri pak a shumė u bė e qartė se kėsaj radhe do tė ketė pushtet vetėm pėr tė ndruar funksionarė dhe emėruar tjetėr dhe asgjė mė tepėr. Nėse nuk gaboj BDI dhe ministrat e saj mė shumė se 9 muaj nuk kanė pėruar asnjė projekt kaptial nė viset shqiptare. Asnjė prerje shiriti, asnjė investim apo punėsim nuk kemi parė qė nėntė muaj.

Mė shumė...

Opinione : Studentėt e universiteteve private mes shpresės dhe frikės
Kyqur 24-06-2009 1:48:56 (1704 Lexime)

Abdullah Klinaku

Pluralizmi dhe demokratizimi i vendit u pėrcoll me disa parregullsi, me emocion, eufori, pasim dhe pėrqafim tė dukurive pa njė seleksionim tė duhur. Pėrveē qė u thye monizmi nė partitė politike, biznese, kompani, monizmi u thye edhe nė organizimin arsimor nė Kosovė.

Pas luftės filloj hapja e shumė universiteteve private, ku brenda tyre studiuan disa dhjetėra mijėra studentė. Hapja e universiteteve private u shndėrrua pothuajse nė dukuri, prandaj, nė problemet e tilla ku dėmtohen qytetarėt, duhet tė kemi qasje sa mė racionale, konstruktive dhe tė japim ide produktive.

Mė shumė...

Opinione : Zotėri Thaēi, bėjeni Enver Hasanin edhe njė herė Rektor tė UP-sė!
Kyqur 23-06-2009 3:08:04 (1386 Lexime)

Shkėlzen Gashi

Pas vendosjes sė profesor Enver Hasanit nė krye tė Rektoratit tė Universitetit tė Prishtinės (UP), Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, atėbotė Kryetar i PDK-sė, u pat takuar me profesor Hasanin pėr t’ia ‘uruar’ postin e rektorit. Pas takimit, Thaēi pat deklaruar para gazetarėve se zgjedhja e profesor Hasanit nė krye tė UP-sė ėshtė bėrė me konsesusin e tė gjitha forcave relevante politike. Ē’ėshtė e vėrteta, zgjedhja e profesor Hasanit nė krye tė UP-sė qe bėrė edhe pėrmes kėrcėnimeve dhe kėtė, sikur tė kishte guxim qytetar, do tė duhej ta thoshte publikisht dhe zėshėm njėri prej tė kėrcėnuarve, z. Basri Ēapriqi.

Mė shumė...

Opinione : Arsimi domosdoshmėri pėr zhvillim
Kyqur 12-06-2009 1:41:34 (1210 Lexime)

Nga Ilir KALEMAJ

Gazeta Libertas,

Nė njė shkrim influencial te prestigjiozja New York Times, analisti dhe intelektuali i mirėnjohur Nikolas Kristof, bėnte njė analizė tė statistikave qė nxirrnin hebrenjtė aziatikėt dhe afro-karaibeanėt amerikanė si grupet me pėrqindjen mė tė lartė tė viteve tė shkollimit dhe nivelin mė tė lartė tė edukimit nė pėrgjithėsi. Bazuar te libri i Ricard Nisbett, ‘Inteligjenca dhe sesi arrihet’, ku autori psikolog, pas testeve tė kryera arrin nė pėrfundimin se nuk ėshtė gjenetika qe pėrcakton shkallėn e inteligjencės, Kristofi nxjerr konkluzionin qė vecoria e grupeve tė sipėrpėrmendura konsiston nė faktin qė kėto grupe insistojnė dhe i japin mė tepėr rėndėsi dhe dedikim procesit edukues. Jo rastėsisht edhe rezultatet i kanė mė tė larta.

Mė shumė...

Opinione : Shkolla e Idrizovės dhe USHT-ja
Kyqur 20-05-2009 11:33:37 (1387 Lexime)


Arben RATKOCERI

Duke ndjekur seancėn e fundit tė Parlamentit tė Maqedonisė, ku debatohej pėr njėfarė informate tė inspektoratit rreth punės sė USHT-sė, u krijuan situate tė tilla, sa qė herė tė vinte tė qeshėsh e herė tė qashė. Tė qeshėsh, pėr shembull, kur dėgjoje hipokrizinė e deputetit tė BDI-sė, Safet Neziri, tė cilit vetėm zjarr nuk i dilte nga goja, duke mbrojtur gjoja USHT-nė nga keqpėrdorimet qė qenkan bėrė aty. Ky Safet Neziri ėshtė pikėrisht ai qė fėmijėt shqiptarė tė Idrizovės, si deputet i asaj zona qė ėshtė, i ka lėnė pa paralele nė gjuhėn shqipe, tė cilėn ua garanton jo vetėm ligji, por edhe Kushtetuta. Tė kota ishin protestat e prindėrve, fėmijėve, po edhe mediave shqipe, qė edhe ata tė jenė tė barabartė si gjithė fėmijėt e Maqedonisė.

Mė shumė...

Opinione : Universitetet tona “shėrim kompleksesh”
Kyqur 14-02-2009 8:33:15 (1564 Lexime)

Fakultetet tona, fatėkeqėsisht janė shėndruar nė “shtypėshkronja diplome”, e jo nė ēerdhe edukimi dhe profesionalizmi. Roli i pėrgatitjes profesionale dhe edukimit tė njė shoqėrie apo predikimit tė dijes nė Universitetet tona ka filluar tė humbet. Sot ato fatėkeqėsisht nuk jane predikuues tė dijes dhe tė edukimit akademik, pos rolit tė njė shtypėshkronje diplome”, qė nė formė serike japin diplomė, bile pa munguar numri rendor nga rregjistrimi deri te diplomimi. Shumė

Mė shumė...

Opinione : Akademia e Shkencave dhe Indeksi h
Kyqur 11-02-2009 14:16:55 (1619 Lexime)

Dr. Artan Boriēi

Vlerėsimi i veprimtarisė shkencore tė punonjėsve akademikė, ka qenė dhe mbetet njė objekt i rėndėsishėm pune pėr komisionet e pėrzgjedhjes sė kėtyre punonjėsve nė institucionet e arsimit tė lartė dhe tė shkencės anembanė botės.
Tradicionalisht, vlerėsimi mė i pėrhapur dhe dominues i njė kėrkuesi shkencor, ka qenė numri total i botimeve shkencore.

Me tė drejtė lind pyetja ne sė kėto botime, qofshin artikuj shkencorė apo libra e monografi, lėnė gjurmė nė jetėn shkencore tė bashkėsisė apo tė fushės shkencore ku bėn pjesė autori nė fjalė. Historikisht, pėrjashtuar rastet gjeniale dhe talenteve tė pėrkryera, vepra e tė cilėve kalon kufijtė akademikė, ndikimi, apo siē thuhet sot, impakti i shkencėtarėve ėshtė matur me reputacionin e tyre ndėrmjet tė njėjtėve, apo tek njerėz me influencė nė jetėn shoqėrore apo politike.


Mė shumė...

« 1 ... 6 7 8 (9) 10 11 12 ... 21 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio