Studentet.info
RSS Feed
« 1 ... 7 8 9 (10) 11 12 13 ... 21 »
Opinione : Pėr grevėn e studentėve tė mi
Kyqur 01-02-2009 14:22:04 (1462 Lexime)

Edmond Tupja

E di, e dini, e dimė, qofshim pedagogė apo jo, se studentėt janė nė grevė. Me plot tė drejtė. A e ke, a e keni, a e kemi parė modelin e diplomės qė ėshtė vendosur t'u jepet studentėve pasi tė kenė mbaruar ciklin e parė pra, trevjeēar, tė studimeve tė larta nė pėrputhje me Kartėn apo Sistemin e Bolonjės? Nėse po, pra, nėse e ke, e keni, e kemi parė me sytė e ballit dhe jo tė asaj pjese tė trupit ku kurrizi mban njė emėr tjetėr qė me byrekun ka tė pėrbashkėt vetėm dy shkronjat e para, atėherė duhet ta pranosh, ta pranoni, ta pranojmė se kemi tė bėjmė me njė turp kombėtar pėr tėrė universitetet tona publike.

Mė shumė...

Opinione : Leter e hapur ndaj profesoreve tane!
Kyqur 23-01-2009 6:00:00 (1689 Lexime)


Te nderuar profesore dhe akademik, me ndergjegje studentore dhe qytetare, me ndergjegje per mos durueshmerine e gjendjes se varfur politike shqipetare, me ndergjegje dhe respekt ndaj ish ushtareve te UCK-se dhe familjeve te deshmoreve, ua dergojm kete leter te hapur ndaj pa pergjegjesise suaj dhe ndaj mos interesimit te juaj per poziten e mjerrueshme te popullsise shqipetare ne IRJM.

Eshte i pa arsyetuar pasiviteti i juaj ne mbrojtjen e mireqenies shqipetare ne IRJM. Kualifikimet e juaja si profesor dhe akademik dhe puna e juaj, pervec qe duhet te qendrojne si pasuri e popullsise shqipetare, ato duhet te qendroje edhe si rruge rrefyese per mbrojtje te mireqenies shqipetare ne IRJM.

Popullsia shqipetare ne IRJM, shkaku i politikes jo profesionale dhe destruktive, qendron ne buze te shkatrimit. Koha dhe deshtimet kane deshmue qarte se legjitimiteti i rejshem i partive politike shqipetare dhe emerimet personave te pa kualifikuar ne pozita kyce, jane mallkimet e popullsise shqipetare qe do n’a ndjekin deri ne pafundesi.

Mė shumė...

Opinione : Edhe studentėt po i kthen nė budallenj
Kyqur 14-01-2009 3:33:06 (1726 Lexime)

Nga: Bashkim Kopliku

Tė hėnėn mė 12.1.2009, asistuam nė kulmin e njė presioni mjeran qė kishte disa ditė qė ngrihej: studentė nga Tirana dhe Shkodra, tė pėrndjekur nga Shqipėria e Amerika, tė gjithė nė mėnyrėn mė prej budallai, i bėnin thirrje e peticione Presidentit Topi, qė tė firmoste ligjin e ndėrkallur nga kryeministri Sali Berisha, ligjin e tij gjoja kundėr komunizmit. Mirė ato gratė “e pėrndjekura”, qė mbase internimi i vuajtur nga partia komuniste, mund t’u ketė dėmtuar trurin, po studentėt, vajza e djem tė rinj, rreth tė 20-tave, qė firmosin pėr “ligjin e Berishės”, duke kėrcėnuar presidentin e vendit qė tė shkelė Kushtetutėn. Ata, fėmijėt tanė po na ngjajnė me Hitlerjugend (rininė hitleriane). Ja se ē’bėn propaganda berishiste e stilit komunist: tė budallalleps (tė kthen nė budalla).

Tashmė ėshtė e qartė dhe pėr mė budallain: kryeministri Sali Berisha do tė detyrojė Presidentin e vendit Bamir Topi tė firmosė ligjin e tij “pėr dosjet”, pavarėsisht se ky ligj shkel kushtetutėn e vendit, pavarėsisht se ky ligj mbron Sali Berishėn e ish-komunistėt ofiqarė tė tjerė. Berisha ėshtė ish-sekretari i partisė komuniste. Topi nuk ka qenė kurrė anėtar i partisė komuniste, bile thuhet se ėshtė me prejardhje ish-pronarėsh. Kujt i besojnė ata “anti-komunistėt” e budallallepsur?!

Mė shumė...

Opinione : Arsimi shqip, shumė shqetėsime dhe njė gėzim!
Kyqur 21-10-2008 6:43:48 (1831 Lexime)


SEVDAIL DEMIRI

Ne shqiptarėt e Maqedonisė, edhe nė kėtė kohė vazhdojmė tė jemi tė diskriminuar nė vija etnike, por rrallėkush kėtė ka guxim ta pranojė!...

Ne shqiptarėt e Maqedonisė edhe sot e kėsaj dite kemi probleme me arsimin fillor dhe tė mesėm, ani pse janė tė garantuar me Ligj dhe me Kushtetutė! Ne shqiptarėt e Maqedonisė, edhe sot e kėsaj dite jemi tė detyruar ta bojkotojmė mėsimin, pėr shkak se nuk mund tė mėsojmė nė kushte qė prekin kufij mizėrie! Ne shqiptarėt e Maqedonisė vazhdojmė tė mėsojmė nė klasa me nga 45 nxėnės, pa ngrohje qendrore dhe pa kabinete! Ne shqiptarėt e Maqedonisė vazhdojmė tė protestojmė para shkollave pėr shkak se dikujt i vjen tepėr siklet t’i gjej dy klasė pėr nxėnėsit shqiptarė! Profesorėt shqiptarė tė Maqedonisė, nė nivelin 70 pėr qind vazhdojnė tė punojnė me kontrata tė pėrkohshme pune, pa e ditur se si do t’i gjejė dita e nesėrme! Nxėnėsit shqiptarė tė Maqedonisė vazhdojnė tė mbajnė orė mėsimi vetėm nga 30 minuta, pėr shkak se shkollat tona duhet tė punojnė nė tre ndėrrime, meqė nuk ka klasė tė mjaftueshme!... Tė gjitha kėto, vazhdimisht janė pjesė e realitetit tonė objektiv, ani pse Ministrinė e Arsimit e kanė udhėhequr dhe vazhdojnė ta udhėheqin edhe ministra apo zėvendėsministra tė etnitetit shqiptar! Dhe, ėshtė fakt i pamohueshėm se asnjė nga problemet e mėsipėrme nuk i kanė shkollat me mėsim nė gjuhėn maqedonishte!

Mė shumė...

Opinione : Qeveria disiplinon Universitetin e Prishtinės
Kyqur 04-10-2008 15:33:54 (1466 Lexime)

Nga: Organizata ĒOHU!

Qeveria e Kosovės tė enjten ka finalizuar presionin e saj edhe ndaj njė institucioni tė pavarur me qėllim tė vendosjes sė kontrollit tė plotė, Universitetit tė Prishtinės. Pėr disa ditė me radhė nėpėr gazetat qė janė lojale ndaj Qeverisė ėshtė bėrė njė presion i jashtėzakonshėm ndaj UP-sė dhe tė enjten mbrėma ky presion u finalizua nė emisionin qendror tė lajmeve tė RTK-sė ku kryeministri Thaēi dhe ministri i arsimit Enver Hoxhaj praktikisht shantazhuan Universitetin e vetėm publik.

Mė shumė...

Opinione : Universiteti “Sali Berisha”
Kyqur 25-08-2008 6:03:44 (1500 Lexime)

Nga: Bashkim Kopliku

E gjithė masmedia i doli nė mbrojtje Ismail Qemalit, kur ishte e qartė se rektori Shaskaj i Universitetit tė Vlorės, nuk....kishte gjė me tė, kur propozoi qė universiteti i tij, tė quhet thjesht "Universiteti i Vlorės". Ne jemi pėr kompromisin: "Universiteti i Vlorės, Ismail Qemali". Pra, emri shkurt tė jetė "Universiteti i Vlorės", dhe vetėm gjatė, apo pasi tė hapet njė universitet i dytė nė Vlorė, t'i shtohet edhe emri i Ismail Qemalit. Tė njėjtėn gjė do tė thoshim pėr tė gjitha universitetet e tjera, si "Universiteti i Durrėsit, Aleksandėr Moisiu", "Universiteti i Shkodrės, Luigj Gurakuqi", "Universiteti i Gjirokastrės, Eqerem Ēabej" etj. Masmedia, pa e kuptuar, u keqpėrdorėn me mjeshtėri nga forcat okulte tė kryeministrit aktual, qė tė pėrgatitet mendja e shqiptarėve, pėr tė pritur ""Universitetin Sali Berisha".

Mė shumė...

Opinione : Pėr njė skemė tė re financimi pėr universitetet
Kyqur 22-07-2008 1:50:40 (1758 Lexime)

Nga: Romeo Gurakuqi

Reforma nė arsimin e lartė, filluar me ligjin mbi arsimin e lartė dhe aktet e tjera nėnligjore, nuk do tė mund tė konsiderohet e plotėsuar, nė stadin aktual, pa njė riorganizim tė ri tė sistemit tė mbėshtetjes financiare shtetėrore pėr kėtė sistem dhe pa reforma tė mėtejshme ndėrlidhėse nė sistemin parauniversitar. Kėto reforma duhet tė kryhen si nė aspektin organizativ, ashtu edhe nė atė financiar.Ndėrtimi i njė skeme tė re ėshtė njė nismė e rėndėsishme qė thėrret vėmendjen e tė gjithėve, pėr ndryshimin e gjendjes, pėr ndryshimin e sistemit tė financimit tė arsimit dhe pėrputhshmėrinė mė tė madhe tė burimeve tė akorduara shtetėrore, me realitetin dhe nevojat e reja.

Mė shumė...

Opinione : Kėshilli Britanik legjitimon monopolin nė fushėn e arsimit dhe politizimin e kėsaj sfere
Kyqur 19-07-2008 7:42:39 (1844 Lexime)

Nga: Mr.sc. Blerim Burjani

Kėshilli Britanik pėr Akreditim ka legjitimuar ne raportin e vet ekzistimin e njė sistemi monist tė arsimimit nė Kosovė. Edhe njėherė dominoi politika mbi arsimin - kėshtu mund tė thuhet shkurt pėr “raportin” sekuencat e tė cilit jozyrtarisht i publikuan disa nga mediat.

Mė shumė...

Opinione : Qeveria ka gisht
Kyqur 19-07-2008 7:40:29 (1631 Lexime)

Nga: Vehbi Kajtazi

Inspektimi i universiteteve, kolegjeve dhe shkollave private nga Kėshilli Britanik nuk ka sjellė asgjė tė re pėrveē konfirmimit se arsimi nė Kosovė ėshtė nė kolaps. Konstatimi se asnjė institucion privat nuk i plotėson kushtet e domosdoshme pėr tė vazhduar punėn akademike ka aktivizuar Qeverinė e Kosovės tė nxitojė me vendime joreale. Arsimi nė Kosovė qysh nga vitet e ’90-ta ka humbur nivelin akademik. Gjendja e asaj kohe po vazhdon edhe sot veēse nė kushte dhe rrethana tjera.

Mė shumė...

Opinione : Mirė se vini nė Universitetin e Pensionistėve
Kyqur 19-07-2008 7:39:30 (1563 Lexime)

Nga: Nazim Haliti

Qeveria i mori profesorėt e i bėri ministra, dhe tani na del qė nuk paskemi kuadro pėr arsimim privat universitar.

Raporti i shumėpritur me ethe i Kėshillit Britanik pėr Akreditim na doli. Tridhjetė institucione tė arsimit tė lartė nė Kosovė na qenkan, sipas raportit, pa nivel tė punės kėrkimore akademike, me planprogam jo bashkėkohor dhe me mungesė tė stafit akademik. Duke mos mohuar atė qė ėshtė thėnė nė debate pėr kėto nėntė vite se nė Kosovė u hapėn shumė kolegje, universitete e fakultete dhe se puna aty shihej me paragjykime dhe supozime pėr mungesė tė kualitetit, ngutja e Qeverisė pėr tė shpallur tė pavlera kėto shtėpi private tė edukimit, pas raportit britanik, na bėn tė dyshojmė nė prapavija krejt tjera dhe diēka qė mohon vetėn. Po ta kishte thėnė, imagjinativisht, Qeveria Britanike se nuk do t'i pranonte diplomat e kėtyre universiteteve do tė mund ta kuptoja disi, por tė thotė Qeveria e kėtij vendi se 30 universitete nuk paskan fare vlerė, ėshtė sikur tė dojė t'i mbyllė Isa Mustafa 30 qebaptore a gjellėtore nė oborr tė spitaleve kur i tėrė populli ha qebapė e pasul.

Mė shumė...

« 1 ... 7 8 9 (10) 11 12 13 ... 21 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio