SYSteM B’N’G

Data 23-08-2006 9:21:25 | Tema: Muzikė


SYSteM B’N’G

System BnG ėshtė formuar me 31 janar 2001,Kosovė nga: LL-Diplomati

System BnG dot thot; System eka kuptimin e bashkpunimit ndermejt LL-Diplomatit dhe te gjith reperave tjer qe kan qellime te mira rreth hip-hop kultures ne Kosove.
Kurse BnG dot thot: Big Night Gangsta (SHoqnia e neteve t’mdhaja).

Me dat 31 janar 2001 eshte realizue kenga e par ne studio Syrigana Prishtinė ku edhe eshte vendosur si data e fillimit te funksjonimit te BNG.pastai vazhdoi inqizimi I kengeve tjera po ne te njojten studio deri me perfundimin e albumit te par me dat 31 janar2003.

Gjate gjithe kesai kohe kemi kalue shum shum raste tė mira dhe tė kqija tė cilat kan hyr veq nė historin tonė tė kaluar.
System BnG:nė fillim kem kerkue nga tė xhith kompozitoret tė na perkrahin por s’kemi xhet pėrkrahje,deri te kompozitoret tė cilet s’kan qen tė pėrkryer pėr muziken hip-hop po vetėm qe kan pas deshir qe sistemi te ec pėrpara dhe kan qen tė bindur se njė dit dotė arrim sukses siq kem arrit ku ne I falenderojm shum shum Burim Krasniqin, Gzim Vocen, Dj.Black Bassel.

6.komponimet e para ika komponue Gzim voca ndėrsa 2.ika komponue dj Black kurse tė xhitha inqizimet jane realizue nė studion sdudio Syrigana Prishtinė.
S’pari kemi fillue me kėngen Dėshtim s’presim pastai Gangsta System,100vjet me ty, Boll-ke ma,Ata qe s’vdesin kurr,Gangsta colture.
Argetimi jonė,Gangsta ***** BnG, Albumi eshte titullar **GanGsta peAce Bng** I cili ėshtė edituar me datė;05 tetor 2003 nga pm. Bleri.
Pėr bashkpunim I falenderoi te xhith me ata qe kan bashkpunue me BNG e be veqanti Mirjeta Mustafen nga Tirana dhe Mr Cimen nga albumi I par s’kemi video klip.

Pėr her tė par jemi prezantue ne Vushtrri ku ka qen prezantimi I par I System BnG te impresjonuar tej mase ku u ndiem tė knaqur para publikut sesi na priten shum mir,po pastai e falenderojm edhe publikun e tė xhitha vendeve tjera si nė; Besiane, Prishtine, Pej, Gjilane, Ferizai, Mitrovic, Fush Kosove, Kastiort dhe shum vende tjera xhthashtu kemi pas prezantim edhe jashte Kosoves si ne; Tirane,Dures,Ulqin si dhe ne zvicerr ne Cyrih dhe Bassel.
Ne vitin 2002 sistemi filloi me nje emisjon ku ika kontribue muzikes hip-hop me emisjonin te perjavshum hip-hop me sYstem BnG ku juka dhan rastin shum reperave qe ta prezantojn veten,tė tregoj se kush jane dhe tema tė ndryshme.
Pastai nėper tv s’pari her jemi prezantue ne Rtk ne tele-bingo nė qytetin e Ferizait pastai ne Rtv21,nė emisjonet e vitit te ri,pastai kemi pasur prezantim edhe ne shijaktv top channel nga shqipėria,xhithashtu edhe nėper revista tė ndryshme vendore...
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Me 5tetor te vitit 2003 eshte edituar albumi I par nga SYSteM BnG-----------”GANGSTA PEACE BnG” nga P.M BLERI
Skemi pasur promovim hiq per shkak se me 26shtator kemi psaur aksident trafiku menzi kam dal I gjall e kujt ika ra ndermend per promovom...

Pastai xhithqka filloi perseri prej fillimit idejta per albumin e dyt me kon dot bashkpunon BnG ne cilen studio dot punon,video-klipi dhe shum sene tjera.

Shum shpejt I zgjidhum tė xhitha problemet vendosem ne cilen studio dot punojm albumin e dyt e xhetum iden cilen sen dota realizojm tė paren dhe menjėhere filluam ne studion e Toni-G e mbledhum materjalin iden per text per muzik veq e zgjidhum ku filluam ta shkruaj texitn te dyt dhe pasi qe filluam ta punojm instrumentalin u takuam me njė njeri nje talent mjaft I madh Faton Demollin te I cili xhetum mbeshtetje dhe disi si te diponuar filluam te flasim per kėngen te cilen dota realizom dhe me kėnaqsi e pranoi ftesen qe te kendoi refrenin e kėnges e cila titullohet Art-tinA flm FATON DEMOLLI
Pra e realizuam edhe inqizimin me sukses shum tė mir dhe lidhja jon mes veti veq vinte duke u shtuar,kėnga na duel shum e mir dhe erdh ideja per ta realizue edhe spotin mundsit financjare tonat ishin pak a shum te vogla per tė ber diqka te mir por shkuam te bisedojm me pronarin e caffiteris Qarli-B Naserin dhe qysh ne fillim e priti oferten dhe nau pėrxhixh pozitivisht per tė na ndihmue nė menyr financjare nė njė pjes tė spotit dhe kėshtu mbrenda nje kohe e realizuam kėngen,video klipin e par nga EX.production Pr. xhendet po ne ket web faqe...
I cili u editue me15maj kush ka pas rastin ta shikoi besoi qe ka pas qka shikon.
Xhithashtu pas kenges “Art-tinA’’pos Fatonit bashkpunimi kryesor filloi te funksjonoi ne Jeton Demollin ku realizuam kengen e 2 e cila quhet ‘’BnG Party”ku merr pjes edhe Toni-g.
System BnG eka te perfunduar ehe albumin e 2 PR-TR METROPOL i cili xhindet po ne ket web faqe... se nuk do e falum neper prodkusjone si te tjeret...
Albumi i permban 9keng dhe 2rmx
Albumi kryesisht eshte punuar ne studio”Toni-G…Pr dheSYSTEM RECORDS besian
Bashkpunimi me I ngusht eshte me Jeton Demollin ku tash eshte edhe pjes e BnG
Textet jan te shkruara te xhitha nga LL-Diplomati me frym pak me ndryshe
Idejat per muzik dhe aranzhmane te xhitha vin nga vet SysteM BnG
SYSTEM BNG nuk ben pjes ne estraden shqiptare sjem te interesuar per ket lloj estrade na pelqen thjesht hip-hop muzika dhe e bejm cdo sen per zemer dhe na pelqen te kendojm vetem ku eshte publika e gjall dhe live...

Per fund jem duke u pregadit per albumin e 3 ku gjithqka do te del nga SYSTEM.RECORDS pra 100% do te jet pun dhe prodhim nga vet SYSTEM BNG dhe qka dota karakterizoi albumin e 3 do te jet se do te kendohet vetem per llapjont...

me respekt System BnG
Ky artikull vjen nga Studentet.info
https://www.studentet.info

Origjinali i kėtij artikulli gjendet nė:
https://www.studentet.info/modules/news/article.php?storyid=1001