Sadi Bexheti tani Rektor nė USHT

Data 08-10-2006 12:29:34 | Tema: Lajme


Nderrohet rektori i USHT-se Nexhbedin Beadini, ne ulsen e tij SADI BEXHETI


TETOVĖ, 7 TETOR- Rektori i Fakultetit shteteror te Tetoves Nexhbedin Beadini mbrem ka qene i ndruar nga funksioni per shkaqe te mallverzimeve financiarea ne vendin e tij Ministri per Arsim Sylejman Rushiti e ka emertu Sadi Bexhetin, profesor ne Universitetin dhe antar i PDSH-se e kuptuam jo zyrtarisht.

Deputeti i BDI-se Xhevat Ademi ne fjalimin e qeverise fajsoi se grupi i armatosur i udhehequr nga antaret e PDSH-se e kan ndruar Rektorin kurse PDSH demanton dhe lajmeron shpekulime per paraqitje.
Ne universitet nuk pranuan qe ti komentojn ndodhinat por burimet konstatuan se Rektori Beadini ka qene i ndruar por pa incidente te armatosura.

Ne MPB thuajn se pas paraqitjes se njerezve ekipi i tyre ka dalur ne teren por kan vertetuar se informacioni per pa regullsi nuk eshte i sakte.

Dje pas dite ne universitet kan qene perfaqsuesit e OSBE-se ,BE dhe kryetari i komunes se Tetoves Hazbi Lika.

Grupa e armatosur e kane udhehequr direktorin e Drejtoris Civile dhe ajrore Ernat Fejzullahu dhe antari i PDSH-se Sadi Bexheti. Ato me force kan hy ne universitet me kercnim dhe arme kan kerkuar qe Beadini te nenshkruaj doreheqje- ka deklaruar per gazeten maqedone “Dnevnik” Xhevat Ademi.

Fejzullahu i demanton fajsimet me arsyetim se tere diten ka qene ne takim me udheheqsine.

Deri ne oret e vona nuk kishte vertetime se a eshte i ligjshem veprimi per ndrimin e rektorioit Beadini. Ndajshkrimet thuajn se senati i universitetit e emertojne dhe e zgjedhin rektorin. Nese vertetohen manipulime financiare dhe nese ka akuz ndaj rektorit,a i mund te ndrohet para kohe.

Derisa drejtoria e rektoratit nuk propozon kandidat te ri per rektor Minstria per Arsim e emerton .

Ndersa ne Ministrin e Arsimit per rastin e nderimit te Rektorit nuk dhane informacione. (М.Т. - Љ.Г)
Ky artikull vjen nga Studentet.info
https://www.studentet.info

Origjinali i kėtij artikulli gjendet nė:
https://www.studentet.info/modules/news/article.php?storyid=1035