Ditė informative kombėtare Tempus

Data 24-10-2006 15:21:51 | Tema: Lajme


Nė Universitetin e Shkupit - Ditė informative kombėtare Tempus

SHKUP, 24 TETOR - Nė Universitetin e Shkupit sot u mbajt Ditė informative kombėtare Tempus - programi i sė cilės dhjetė vite e pėrkrah ristruktuimin e sistemit tė lartė arsimor nė hapėsirėn e pėrbashkėt evropiane tė arsimit tė lartė.

Pjesa mė e madhe e programit-Tempus nė nivel kombėtar u realizua nė Universitetin e Shkupit, nė bashkėpunim nė mbi 80 projekte tė pėrbashkėta evropiane. Pėrkrahjen financiare tė Komisionit Evropian pėr programin-Tempus pėr Republikėn e Maqedonisė aarin 24 milionė euro. Janė ndarė rreth 350 grante pėr mobilitet tė kuadrit akademik dhe administrativ.

"Programi Tempus ėshtė instrumenti mė i fortė pėr pėrkrahjen e institucioneve tė larta arsimore dhe pėrmes tij ata tė marrin pjesė nė krijimin e hapėsirės evropiane tė arsimit tė lartė nė pajtim me arsimin e lartė tė deklaratės sė Bolonjės si dokument themelor dhe strategji e Universitetit Shėn Cirili dhe Metodi nė Shkup", deklaroi rektori i Universitetit tė Shkupit Gjorgji Martinovski.

Ministri i Arsimit dhe Shkencės Sulejman Rushiti theksoi se detyrė pėr periudhėn e ardhshme ėshtė zbatimin e parimeve tė Bolonjės nė procesin e arsimit dhe se MASH-nė punon nė modernizimin e kornizės ligjore qė tė krijojė parakushte juridike pėr reforma tė mėtejshme.
Ditė informative kombėtare Tempus u organizua nė bashkėpunim me Drejtorinė e Pėrgjithshme pėr arsim dhe kulturė tė Komisionit Evropian nė Bruksel dhe Fondacioni Evropian pėr stėrvitje nga Torino, Itali(MIA)
Ky artikull vjen nga Studentet.info
https://www.studentet.info

Origjinali i kėtij artikulli gjendet nė:
https://www.studentet.info/modules/news/article.php?storyid=1058