Njė ditė pas pėrfundimit tė grevės nė UT

Data 17-01-2005 13:06:23 | Tema: Lajme


Studentėt i dorėzuan dosjet e tyre nė Ministrinė e Arsimit

TETOVĖ, 17 JANAR-Njė ditė pas ndėrprerjes sė grevės, studentėt e Fakultetit tė Mjekėisė dhe Stomatologjisė nė Univesritetin Shtetrorė tė Tetovės (USHT) i kanė dorėzuar dosjet e tyre te grupet puneuse pėr tė filluar procedurėn e transferimit nė universitetin e Prsihtinės, Tiranės dhe Shkupit.
Grupet punėuse tė Ministrisė sė Arsimit tė Maqedonisė kanė mbledhur dokumentacionin e duhur nga studentėt dhe prietet qė pas dy ditėve tė shpallet lista se cilėt student do tė transferohen nė Trianė, pėraktėsisht Prishtinė dhe Shkup. Antėrėt e ish Kėshillit grevsit u shprehėn tė kėnaqur nga puna e grupit punues dhe njoftuan se transferimi i studentėve mund tė fillojė nė fund tė kėsaj jave. "Nėse gjithēka shkon sipas planit transferimi do tė fillojė nė afatin e paraparė mė sė vonti deri nė fund tė kėsaj jave me qėllim qė studentėt tė fillojnė me kohė semestrin e dytė nė univesritet ku do tė transferohen" thanė ato.


Me pėrfudimin e grėves 60 ditėshe sot sėrisht janė hapur dyert e rektoratit tė Universitetit tė Tetovės, kurse punonjėsit e higjienės po punojnė pėr tė kthyer pamjen e mėparshme rektoratit. Pritet qė gjatė ditėve tė arėdhshme administrata e univrsitietit tė fillojė me punė nė godinėn universitare, kurse laboratoret dhe klasat ku deri mė tani kanė vijuar studimet studentėt e Fakultetit tė Mjekėisė dhe Stomatologjisė tė adaptohen pėr nevojat e fakulteteve tjera.
Ndryshe, greva dymujore e studentėve tė UT-sė pėrfundoi tė dielėn nė mbrėmėje pasi lideri i BDI-sė Ali Ahmeti nėnshkroi marėveshje me grevsitėt pėr transferim kolektiv tė tyre nė Univesritetin e Prishtinės, Tiranės dhe Shkupit.

Nga Xheavhir NEZIRI
Ky artikull vjen nga Studentet.info
https://www.studentet.info

Origjinali i kėtij artikulli gjendet nė:
https://www.studentet.info/modules/news/article.php?storyid=108