BASHKĖPUNIM I NGUSHTĖ UEJL – UNIVERSITETI I INDIANĖS

Data 21-01-2005 11:54:41 | Tema: Lajme

"Vazhdojnė donacionet e USAID pėr UEJL-nė"

TETOVĖ, 21 JANAR- Rektori I Universitetit tė Europės Juglindore nė Tetovė z. Alajdin Abazi ka shpallur brenda kėsaj jave Programin Ndėrlidhės tė Arsimit tė Lartė me Universitetin e Indianės. Shefi I zyrės pėr informim I kėtij institucioni tė lartė arsimorė Burim Sadiku I tha Faktit se Programi I ri ėshtė me vlerė prej 1.8 milion dollarė, tė cilat janė tė donuara nga Agjencia Amerikane pėr Zhvillim Ndėrkombėtarė, e cila ėshtė nėn-degė e Ambasadės Amerikane , agjenci kjo qė nė vazhdimėsi ka finansuar projekte tė ndryshme nė UEJL.
Programi I ri e mbėshtet Fakultetin e Administratės sė Biznesit dhe Fakultetin e Shkencave dhe Teknologjive tė Komunikimit.


Ky program sipas autoriteteve tė UEJL-sė kryesisht do tė pėrmbledhė sjelljen e ligjėruesve tė nivelit ndėrkombėtarė nga Universiteti I Indianės nė UEJL , do tė ndihmojė gjithashtu mėsimdhėnėsit e rinj tė UEJL-sė qė tė kryejnė magjistratura, do tė ndihmojnė nė zhvillimin e kurikulumit, dhe nė specializimin e kuadrit tė UEJL-sė nė shkathtėsitė pėr edukimin me distancė qė tė munden mė pas studentėt tė ndjekin mėsimet e tyre nga Universiteti I Indianės drejtėpėrsėdrejti.
Phil Butterfield ėshtė shef I programit ndėrlidhės, I cili do tė qėndrojė me zyrė nė Tetovė, ndėrsa Visar Ademi do tė jetė zėvendėsi I tij.
Pėrndryshe Universiteti I Indianės ka ndihmuar nė vazhdimėsi Universitetin e Europės Juglindore nė Tetovė qė nga viti 2001.

Nga:Urim SALIHU
Ky artikull vjen nga Studentet.info
https://www.studentet.info

Origjinali i kėtij artikulli gjendet nė:
https://www.studentet.info/modules/news/article.php?storyid=111