Menduh Thaēi zbut debatin nė Parlament

Data 06-12-2006 3:38:56 | Tema: Lajme


Universietet me nepotizėm dhe korrupsion

SHKUP, 6 DHJETOR- Kanė vazhduar kritikat midis deputetėve tė Partisė demokratike Shqiptare (PDSH) dhe deputetėve tė koalicionit BDI-PPD nė tė ditėn e tretė tė interpelancės kundėr ministrit tė Arsimit Sylejman Rushiti.
Deputeti i PPD-sė, Safet Neziri, e akuzoi ministrin Rushiti se nė shkollėn fillore tė Zhelinės pa asnjė procedurė ligjore e ka shkarkuar Drejtorin e kėsaj shkolle.

Duke e lavdėruar parting e tij, Neziri ka thėnė se Universiteti Shtetėror i Tetovės ėshtė themeluar nė selinė e PPD-sė dhe kjo parti kėtė instuticion tė lartė arsimorė e ka mbėshtetur prej fillimit.

“Pėr tė qenė Drejtor, duhet tė kesh tė kryer arsim tė lartė sipėror dhe duhet tė posedosh licencė pėr postin nė fjalė. Nėse kėtu ėshtė thyer ligji, atėherė pse nuk reagon komuna. Kur ishte partia juaj nė Qeveri, keni dashur ta mbyllni UT-ėn keni rrahur, keqtrajtuar dhe keni vrarė Abdyselam Eminin” ėshtė pėrgjigjur nė reagimet e deputetit NEziri ministri i Arsimit Sylejman Rushiti.

Nė kėtė rastė, ka reaguar edhe ish iministri i Arsimit, Aziz Pollozhani, i cili ka theksuar se “ministry shkarkoi rektorin dhe pastaj ka dėrguar inspektoriatin e arsimit me ēka edhe ėshtė shkelur autonomia e USHT-sė.

Tė gjitha kėto intonacione tė kritikave i uli zėvėnėskryetari i PDSH-sė, Menduh Thaēi i cili deklaroin se nė shoqėrinė shqiptare tanimė sistemi i vlerave ka rėnė.
“realisht, nė shoqėrinė shqiptare sistemi i vlerave ėshtė rrėzuar dhe personalisht nuk kam tė drejtė morale qė t’ju akuzojė se ēka ka ndodhur nė USHT. Nėse e doni menimin tim tė sinqert, hiē nė nurė byj ėsgrė oyba bė Universiettin e Evropės Juglindore. Nepotizmi vlon, korrupsioni nė pėrmasa mė tė vogla nga a ii USHT-sė kurse Universiteti nė Shkup “Shėn Kirili dhe Metodi:, mund tė jetė edhe mė keq” u shpreh Menduh Thaēi.

“Ndėrhyrjen e Ministrit nė USHT ju e quani joligjore apo shkelje tė procedurės megjithatė kjo ėshtė njė qasje serioze pėr ta shėruar atė instuticion. Ju, Aziz Pollozhani pėrmendi se inspekoriati senatin e shpalli tė pa qenė, por nuk e pėrmendi edhe njė fakt, se i njėti senat e votoi rektorin e ri.
Interpelanca ėshtė e drejt demokratike dhe nė rregull, por faktet tregojnė se ndėrhyrja ka qenė e domosdoshme” ka thėnė Thaēi

Nga: Afrim TANALLARI
Ky artikull vjen nga Studentet.info
https://www.studentet.info

Origjinali i kėtij artikulli gjendet nė:
https://www.studentet.info/modules/news/article.php?storyid=1117