Studentėt tė dėshpruar nė UEJL

Data 27-01-2005 10:32:38 | Tema: Lajme

Studentėt tė dėshpruar nga administrata

TETOVĖ, 27 JANAR- Shumė studentė kanė hasur gabime tė shumta nė transkriptat gjė qė ka shkaktuar nervozizėm veēanrisht tek ata qė janė nė pėrfundim tė studimeve. Tė pėrqendruar nė rregullimin e transkriptave, ata humbin mjaft kohė ndėrkohė qė nuk dinė ku duhet tė adresohen pėr kėtė ēėshtje.
Nė administratė studentėve u thonė se nuk janė nė dijeni dhe nuk mbajnė pėrgjegjėsi pėr situatėn. Pedagogėt nga ana e tyre ndėrhyjnė nė administratė pėr tė gjetur zgjidhje e qetėsuar studentėt. Nuk mungojnė rasttet kur provimi ėshtė nė fakultet, ēka I detyron studentėt ta ndjekin lėndėn edhe njė here. Por ndodh edhe qė lėnda nuk egziston mė nė planprogram.


Ardijan Alija studenti I shkencave tė Komunikimit thotė: “tė gjithė kreditėt dhe lėndėt e semestrit tė gjashtė mė mungonin nė transcript, gjė mė shtyu ti hap tė gjitha dyert e administratės dhe tė fakulteteve qė tė mė japin vėrtetimet e duhura. Mė premtuan qė pas tri javėsh do tė mė japin transktriptėn. Dhe kur mė nė fund arrita tė marr atė, hasa tė njetat gabime”. Ardiani ėshtė nė pritje me shpresėn se kjo situatė do tė ndryshojė dhe se ai do tė mund tė diplomohet me kohė.
Ndėrsa pėr shefin e koordinues tė administratės, z. Alejdin Demiri, kjo gjendje ėshtė pasojė e faktoėrve objektivė e subjective. Nė rradhė tė parė, numri I studentėve ėshtė rritur nga viti nė vit, gjė qė ka vėshtirsuar mė sė shumti komunikimin me fakultete e ndryshme. Veēanrisht, egzistojnė probleme me pedagogėt e angazhuar part time, tė cilėt konfirmimet e notave I sjellin me vones dhe pengojn punėn normale tė stafit. Problem tjeter objektiv paraqitet edhe afati. Pėrgaditja e transkriptave ėshtė e kufizuar nė kohė. Problem tjetėr objektiv ėshtė edhe ndryshimi I shpeshtė I planprogrameve mėsimore.
Kurse problem subjektiv ėshtė organizmi I brendshėm. Ka njė monopolizim tė punės nga disa nė emėr tė profesionalizimit, por kėto janė duke u eliminuar. Viti I kaluar, sipas Demirit, ka qenė plotė punė pėr pastrimin e dosjeve dhe lehtėsimin e procedurave.

Nga: Shpend Ismaili (Campus)
Ky artikull vjen nga Studentet.info
https://www.studentet.info

Origjinali i kėtij artikulli gjendet nė:
https://www.studentet.info/modules/news/article.php?storyid=113