Aktualitete nga Universiteti Shtetėror i Tetovės

Data 29-01-2007 8:40:00 | Tema: Lajme


GAZETA UNIVERSITARE NĖ DUART E LEXUESVE UNIVERSITAR

TETOVĖ, 29 JANAR - “Gazeta universitare”, me afėr 50 faqe, ku janė pėrfshirė materiale mjaft interesante, qė kanė tė bėjnė me aktivitetet qė po zhvillohen nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės (USHT), nė Rektorat, administratė, nėpėr fakultete dhe nė ambientet e studentėve.

Nė numrin e ri tė gazetės mund tė lexohen raportet pėr vizitat e drejtuesve tė kėtij institucioni tė arsimit tė lartė nė qendrat universitare evropiane e botėrore, pėr bashkėpunimin e ndėrsjellė qė po vendoset me universitetet mė prestigjioze, pėr projektet qė po zhvillohen brenda kampusit tė kėtij universiteti, pėr pėrparimin e procesit mėsimor-shkencor, pėr reformat qė po i realizon Rektorati, nė krye me rektorin prof. dr. Sadi Bexheti, pėr aktivitetet e Unionit tė Studentėve, pėr jetėn, punėn dhe procesin e studimeve tė studentėve nga tė gjitha trojet shqiptare e tė tjera, riaktivizimi i klubit letrar Jusuf Gėrvalla.


Nė mesin e temave tė tjera, janė edhe intervista ekskluzive me ligjėruesin anglez nė USHT, James Pettifer, pastaj me shkrimin “Edukimi si njė e drejtė themelore”, nga Rexhep Mejdani, “Tirana tė ndihmojė nė kualifikimin pasuniversitar me

profesorėt tė rinj”, shkruar nga rektori i Universitetit tė Tiranės, Shezai Rrokaj, “Akademik Rexhep Qosja- mėsimdhėnės nė USHT”, “Me UT-nė na lidhin shumė fije”, nga rektori i Universitetit tė Prishtinės, Enver Hasani, fjalimi i Rektorit tė USHT-sė, Sadi Bexheti nė konferencėn e tretė universitare nė Tiranė, atė tė Akademisė solemne me rastin e 12-vjetorit tė themelimit tė UT-sė, etj.

Nė kėtė numėr tė gazetės mund tė lexoni edhe informata tė tjera, qė tėrheqin vėmendjen e lexuesve.

Ky artikull vjen nga Studentet.info
https://www.studentet.info

Origjinali i kėtij artikulli gjendet nė:
https://www.studentet.info/modules/news/article.php?storyid=1204