Delegacioni i USHT-sė optimist pėr bashkpunim me Universitetin "Ilira"

Data 07-02-2007 8:46:13 | Tema: Lajme


Delegacioni i USHT-sė optimist pėr bashkpunim me Universitetin "Ilira" Prishtinė

PRISHTINĖ, 7 SHKURT- Njė Delegacion i Universitetit Shtetėror tė Tetovės (USHT) i udhėhequr nga dekani i Fakultetit Juridik prof. dr. Mersim Maksuti, si dhe kryetari i USSHM-sė Jetmir Sejfuli, morėn pjesė nė prezantimet virtuale tė studentėve tė Universitetit Mbretėror “Iliria”, qė u mbajt nė ambientet e hotelit “Grand” nė Prishtinė.

Nė kėtė prezantim u fol pėr format dhe mėnyrat e ngritjes sė cilėsisė sė procesit mėsimor me metoda tė avancuara. Delegacioni i USHT-sė bisedoi me profesorė tė shumtė, pėr praktikat amerikane qė ata kanė filluar t’i zbatojnė nė procesin edukativo-arsimor, si dhe morėn pjesė nė punimet qė kishin pėrgatitur studentėt bashkė me profesorėt e kėtij institucioni arsimor.


Nė kuadėr tė kėtij aktiviteti delegacioni i USHT-sė u takua me rektorin e Universitetit Mbretėror “Iliria”, prof. dr. Mixhait Reēin, ku u diskutua pėr mundėsitė e komunikimit mė tė mirė pėrmes projekteve konkrete nė mes kėtyre dy universiteteve.

U arrit pajtueshmėri qė nė njė tė ardhme tė afėrt tė nėnshkruhet njė marrėveshje bashkėpunimi nė mes USHT-sė dhe Universitetit Mbretėror “Iliria” tė Prishtinės.

Rektori Mixhait Reēi i bėri njė ftesė rektorit tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės prof. dr. Sadi Bexheti qė tė vizitojė kėtė universitet tė suksesshėm privat nė Prishtinė, ku edhe do tė nėnshkruhej edhe njė marrėveshje bashkėpunimi nė mes kėtyre dy universiteteve.
Ky artikull vjen nga Studentet.info
https://www.studentet.info

Origjinali i kėtij artikulli gjendet nė:
https://www.studentet.info/modules/news/article.php?storyid=1222