Universiteti i Harvardit pėr herė tė parė zgjodhi grua pėr kryetare tė tij

Data 13-02-2007 5:30:00 | Tema: Lajme


Dru Gilpin Fost kryetare nė Universitetin e Harvardit

Uashington, 12 SHKURT- Historianja Dru Gilpin Fost ėshtė zgjedhur pėr kryetare tė universitetit mė tė vjetėr dhe mė prestigjioz nė SHBA - Harvard.

Fost, e cila ėshtė eksperte e Luftės qytetare dhe jugut amerikan, ėshtė gruaja e parė kryetare e Universitetit tė Harvardit.

Fost ishte dekane e Institutit tė Harvardit pėr hulumtime avangarde "Radklif", ndėrsa mė 1 korrik edhe zyrtarisht do tė bėhet kryetarja e 28-tė e Universitetit tė Harvardit, i cili u themelua nė vitin 1636.

Fost vjen nė vendin e Lorens Samers, i cili ishte i detyruar tė paraqesė dorėheqje nė qershor tė vitit tė kaluar, pėr shkak tė deklaratės se pėr shkak tė aftėsive tė lindura, burrat arrijnė suksese mė tė mėdha nė shkencė dhe nė punėn intelektuale. Sipas Samers, ky ėshtė shkaku qė ka aq pak gra nė funksione tė larta akademike
Ky artikull vjen nga Studentet.info
https://www.studentet.info

Origjinali i kėtij artikulli gjendet nė:
https://www.studentet.info/modules/news/article.php?storyid=1230