Reēica dhe Poroj kujtuan ditet e para te ligjerimit ne shqip

Data 17-02-2007 16:20:00 | Tema: Lajme


U shpalos busti I Abdylselam Eminit

TETOVĖ, 17 SHKURT - Me rastin e 12 vjetorit tė rėnjes heroike tė dėshmorit tė parė tė arsimit tė lart shqip nė MAqedoni Abdylselam Eminit me 17 shkurt tė viti 1995 atėherė kur nėn thundrėn e hekurt policore filluan ligjeratat e para nė UT pikėrishtė nė kėtė datė ra edhe dėshmori I arsimit shqip Abdylselam Emini. Pėr kėtė rast nėn organizim tė USSHM sot pranė fakultetit tė arteve tė bukura nė Tetovė nė paraninė e njė numri tė madh tė arsimdashėsve dhe udhėheqėsve politik nė vend u shpalos busti I Abdylselam Eminit.

“Ne tash kremetojmė 12 vjetorin e fillimit tė ligjeratave tė para nė UT por njeherit edhe pėrkujtojmė dėshmorin e arsimit Abdylselam Eminit” u shpreh prektori I USHT-sė Arifikmet XHemaili, kjo ėshtė njė dėshmi se gjaku I kėtij pishtari nuk shkoi huq.

Kryetari I parė I senatit tė UT Milaim Fejziu theksoi se ky vend ėshtė I bekuar dhe do tė jetojė me shekuj ashtu sic edhe do tė jetojė USHT-ja pasi nė kėtė vend tha ai lapsi fitoi armatimin.
Jemi mbledhur kėto qė sot tė kujtojmė dy data tė rėndėsishme: fillimin e ligjeratave tė para dhe rėnjen e dėshmorit abdylselam Eminit u shpreh Murat Jashari anėtar I familjes legjendare tė Prekazit, duke shtuar se gjaku I dėshmorėve na obligon qė tė bashkuar tė ecim pėrpara duke kujtuar peripecitė dhe vuajtjet e sė kaluarės.
Ndėrkaq kryetari I USSHM JEtmir Sejfuli u shpreh se tė gjithė duhet tė jemi krenar qė patėm dėshmor tė atill si qė ishte Abdylselam Emini gjaku I tė cilit pėrjetėsisht do tė sjell dritė tek populli shqiptar.
Nė fund tė manifestimit u ndanė mirėnjohje pėr profesorėt e parė tė cilėt nėn thundrėn e hekurt policore mbajtėn ligjeratat e parara, si dhe pėr tė gjithė veprimtarėt tė cilėt ndihmuan nė zhvillimin e mėsimit si ato tė ciolėt shtėpit e tyre I bėnė shkolla vetėm e vetėm tė triumfojė e vėrteta tė triumfojė lapsi, poashtu mirėnjohje pati edhe pėr ata qė finansiarisht ndihmuan ngritjen e kėtij institucioni. Mirpo vlen tė theksohet se njė mirėnjohje e tillė nuk u nda pėr rektorin e parė tė kėtij institucioni Fadil Sulejmanin.
Ky artikull vjen nga Studentet.info
https://www.studentet.info

Origjinali i kėtij artikulli gjendet nė:
https://www.studentet.info/modules/news/article.php?storyid=1237