Delegacioni i USHT-sė sjell shumė risi nga Anglia

Data 22-02-2007 17:10:00 | Tema: Lajme


Programi TEMPUS tani edhe nė USHT

LONDĖR, 22 SHKURT- Njė delegacion i Fakultetit Ekonomik tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės i prirė nga dekani prof.dr. Petrit Pollozhani, prof.dr. Hamit Aliu dhe prof.dr. Seadin Xhaferi qėndruan pėr njė muaj nė Universitetin Staffordshire tė Anglisė. Ky delegacioni i USHT-sė ka pėrcjell njė kurs tė avancuar dhe ka bėrė punė seminarike. Po ashtu ka marrė pjesė aktive nė takime pune me koordinatorin e projektit tė Tempusit, Iraj Hashin, nė lidhje me planprogramet e reja tė Fakultetit Ekonomik tė USHT-sė.

Nė konsultim me z. Iraj Hash janė pėrpiluar tre planprograme tė reja pune pėr Fakultetin Ekonomik dhe dy programe tė magjistraturės. Programi ėshtė punuar nė nivel tė ekspertėve anglezė dhe atyre tė USHT-sė. Delegacioni i USHT-sė ka kėrkuar nga koordinatori i Tempusit z. Hash tė sigurohen libra pėr drejtimet e reja, pėr tė cilėn gjė ai premtoi se do t’i mbulojė programi Tempus. Ndėrsa, mbetet qė kėto libra t’i pėrkthejnė shėrbimet profesionale tė USHT-sė dhe t’i vendosin nė qarkullim.

Delegacioni i Fakultetit Ekonomik ka arritur tė sigurojė mbajtjen e njė Shkolle Verore nė vend, tė financuar nga programi Tempus, qė do tė zgjasė tre - katėr ditė ku do tė mund tė marrin pjesė profesorėt e Fakultetit Ekonomik tė USHT-sė dhe atij anglez. Dekani i Fakultetit Ekonomik prof.dr. Petrit Pollozhani doli me njė propozim qė nė Shkollėn Verore tė dorėzohen punime dhe tė debatohet pėr temėn “Strategjia e zhvillimit ekonomik tė Maqedonisė drejt inkuadrimit nė BE me metodėn e hulumtimit nė USHT”, e cila u mirėprit nga ana e koordinatorit tė Tempusit, Iraj Hash.

Ajo qė do t’i gėzojė mė sė shumti studentėt e USHT-sė ėshtė marrėveshja e arritur qė tre studentėve mė tė dalluar tė Fakultetit Ekonomik t’u mundėsohet tė magjistrojnė diku nė universitetet evropiane. Kushti pėr tė fituar kėto bursa studimore postdiplomike ėshtė njohja e gjuhės angleze dhe nota e mirė mesatare. Po ashtu edhe pėr njė student nga Fakulteti Juridik programi Tempus do t’i mundėsojė magjistraturė nė njė nga Universitet nė Gjermani, ku kushti ėshtė njohja e gjuhės gjermane, angleze dhe nota e mirė mesatare. Pėr kėto bursa nga shėrbimet pėrkatėse do tė njoftohen studentėt, opinioni qė format e konkurrimit tė jenė publike dhe transparente.

Delegacioni i Fakultetit Ekonomik tashmė ėshtė kthyer nė Tetovė dhe do tė fillojė tė implementojė projektin pėr tė cilėn ėshtė biseduar nė Universitetin Staffordshire, tė Anglisė.


Ky artikull vjen nga Studentet.info
https://www.studentet.info

Origjinali i kėtij artikulli gjendet nė:
https://www.studentet.info/modules/news/article.php?storyid=1248