Greqi, studentėt protesta ndaj reformės nė arsim

Data 22-02-2007 17:39:46 | Tema: Lajme

Studentėt nė Athinė protestojnė kundėr universitetve private

ATHINĖ, 22 SHKURT - Mijra studentė protestuan nė kryeqitetin e Greqisė Athinė lidhur me reformėn mbi arsmin e lartė. Studentėt u grumbulluan nė sheshin “Omonia” dhe iu drejtuan parlamentit, ku do tė votohet pėr refromėn. Nė vazhdim, demonstruesit iu drejtuan Ministrisė sė Arsimit, nė sheshin “Sindgma”.

Protestat nisėn pasi u bė piblik plani I qeverisė pėr lejimin e Universiteteve Private, si dhe kufizimin e azilit universitar. Pėr tė protestuar, nė Athinė mbėrritėn qindra studentė nga universitete tė tjera nga tė gjitha provincat e vendit.Ky artikull vjen nga Studentet.info
https://www.studentet.info

Origjinali i kėtij artikulli gjendet nė:
https://www.studentet.info/modules/news/article.php?storyid=1249