Takim mes Rektorėve Arsim Bajrami dhe Shezai Rrokaj

Data 07-02-2005 11:56:23 | Tema: Lajme
Rektori Bajrami takoi homologun e tij nga Shqipėria

PRISHTINĖ, 07 SHKURT- Rektori i Universitetit tė Prishtinės Arsim Bajrami me bashkėpunėtor sot u takua me rektorin e Universitetit tė Tiranės Shezai Rrokaj dhe me disa rektorė tė tjerė tė Universiteteve Shqiptare.

Nė takimin e sotėm u bisedua pėr vazhdimin e bashkėpunimit institucional nė mes universiteteve tona dhe u pėrkrah nisma e rektorit tė Universitetit tė Prishtinės pėr unifikimin e standardeve universitare drejt krijimit tė Zonės sė Arsimit tė Lartė.

Nė takim iu dha mbėshtetje propozimit tė rektorit tė Universitetit tė Prishtinės Arsim Bajrami pėr krijimin e Konferencės sė Rektorėve Shqiptar, si njė mekanizėm i rėndėsishėm i koordinimit tė politikave akademike mes universiteteve shqiptare.Rektori i Universitetit tė Prishtinės dhe ai i Universitetit tė Tiranės, biseduan edhe pėr implementimin e transferit tė studentėve tė Fakultetit tė Mjekėsisė nga Universiteti i Tetovės nė dy universitetet tona.Gjatė ditės sė nesėrme, rektori Bajrami do tė zhvillojė edhe njė varg aktivitetesh me rėndėsi dhe do tė ketė takime me ministrin e Ministrisė sė Arsimit dhe Shkencės sė Shqipėrisė Luan Memushi dhe me Presidentin e Republikės sė Shqipėrisė Alfred Moisiu. (RTK)Ky artikull vjen nga Studentet.info
https://www.studentet.info

Origjinali i kėtij artikulli gjendet nė:
https://www.studentet.info/modules/news/article.php?storyid=128