Mbi 6.000 persona diplomuan vitin e kaluar nė universitetet nė Shkup dhe Manastir

Data 12-03-2007 12:20:00 | Tema: Lajme

Mbi 6.000 persona diplomuan vitin e kaluar nė universitetet nė Shkup dhe Manastir

SHKUP, 12 MARS- jithsej 6213 persona u diplomuan nė universitetet "Shėn Qirili dhe Metodi" nė Shkup dhe "Shėn Klimenti i Ohrit" nė Manastir, nė vitin kalendarik 2006.

Kjo bėhet e ditur nė kumtesėn e sotme tė Entit shtetėror pėr statistikė, nė tė cilin pėrmendet se nga Universiteti i Evropės Juglindore nga Tetova dhe Universiteti Shtetėror i Tetovės nuk janė marrė raporte pėr studentėt e diplomuar nė vitin 2006.

Nė shkollat e lartė profesionale, shkallė e parė e fakulteteve (ish-shkalla e IV) dhe studimeve profesionale (programe tė reja), janė diplomuar 442 studentė.

Pjesėmarrja e femrave tė diplomuara nė numrin e pėrgjithshėm tė studentėve arrin 64.8 pėr qind, e nga kjo, nė shkollat e larta profesional, shkallė e parė dhe studimet profesionale janė diplomuar 278 ose 62.9 pėr qind, pėrderisa nė fakultetet u diplomuan 3750 ose 65 pėr qind e femrave.Ky artikull vjen nga Studentet.info
https://www.studentet.info

Origjinali i kėtij artikulli gjendet nė:
https://www.studentet.info/modules/news/article.php?storyid=1284