Katėr profesorė do tė dėshmojnė nė prill

Data 14-03-2007 14:00:00 | Tema: Lajme

Hapet procesi gjyqėsor i rastit "Zyberi"

TETOVĖ, 14 MARS- - Paratė e dėmshpėrblimit do t'i dedikoj pėr ndihma humanitare. Kjo ka qenė deklarata e profesor Miftar Zyberit, dhėnė tė hėnėn nė Gjykatėn Themelore tė Tetovės, ku ėshtė hapur procesi i gjykimit tė rrahjes sė tij, nė zyrėn e profesorėve tė Programit studimor tė fizkulturės, nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės (USHT).

Pėr skandalin, qė u shkaktua nė tetor tė vitit tė kaluar, nė bankėn e tė akuzuarve janė ulur Sali Emini, Ibrahim Dehari dhe Vullnet Ahmeti, qė tė tre kolegė tė profesor Miftarit, tė cilėt akuzohen se kanė ushtruar dhunė fizike ndaj kėtij tė fundit.

Nė seancėn e parė tė gjykimit, tė pandehurit kanė hedhur poshtė akuzėn, duke pretenduar pafajėsinė. "Kemi ndėrhyrė pėr ta shpėtuar profesorin nga studentėt", ka qenė varianti me tė cilin janė mbrojtur ata, ndėrsa gjykimi ėshtė caktuar tė vazhdojė muajin e ardhshėm. Avokatėt mbrojtėsit e tė akuzuarve kanė kėrkuar qė pėr nė seancėn e 4 prillit tė thirren tre dėshmitarė:
Alit Dehari, Aki Ismaili dhe Blerim Sulejmani, ndėrsa me kėrkesė tė prokurorit ėshtė kėrkuar qė tė dėshmojė edhe Besnik Vejseli.

Zoran Teofillovski, avokati i professor Zyberit, ėshtė optimist se epilogu gjyqėsor do tė jetė nė favor tė klientit tė tij, pavarėsisht
deklaratave qė mund tė japin personat e thirrur pėr dėshmitarė.

"Pavarėsisht se si do tė dėshmojnė ata, faktet janė nė anėn tonė", tha Teofillovski, duke konsideruar se posedimi i vėrtetimit
mjekėsor ėshtė fakt relevant qė dėshmon akuzėn. Incidenti me rrahjen e profesorit nė USHT ishte rezultat i ndryshimeve kadrovike qė priteshin tė ndodhin nė programin e fizkulturės, pas ndėrrimit tė rektorėve nė kėtė universitet. Zyberi, qė ėshtė
njėri prej themeluesve tė Fakultetit tė Edukatės Fizike nė ish-Universitetin e Tetovės (UT), me themelimin e USHT-sė mbeti jashtė kėtij universiteti.

Ndėrkaq, me largimin e Nexhebedin Beadinit nga posti I rektorit dhe me ardhjen nė kėtė funksion tė Sadi Bexhetit, ishte caktuar tė marrė postin e shefit tė Programit studimor tė edukatės fizike. Nė listėn e profesorėve, qė ishin caktuar tė vazhdojnė punėn, mungonin Sali Emini dhe Ibrahim Dehari. Tė nesėrmen e incidentit ata, bashkė me Vullnet Ahmetin, u suspenduan nga puna, mirėpo u kthyen disa javė mė vonė, pas protestave tė vazhdueshme tė studentėve.

Nga: LAURA PAPRANIKU
Ky artikull vjen nga Studentet.info
https://www.studentet.info

Origjinali i kėtij artikulli gjendet nė:
https://www.studentet.info/modules/news/article.php?storyid=1286