Universiteti Shtetėror i Tetovės zgjodhi rektorin pėr 4 vitet e ardhėshme

Data 16-03-2007 8:40:00 | Tema: Lajme


Sadi BEXHETI rektor i USHT-sė

TETOVĖ, 15 MARS- Anėtarėt e Senatit tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės, zgjodhėn Rektor tė USHT-sė prof. dr. Sadi Bexhetin. Ndėrsa kundėrkandidat ishte edhe prof. dr. Miftar Zyberi. Nė mbledhjen e Senatit tė USHT-sė ishin tė pranishėm edhe pėrfaqėsues tė OSBE-sė, tė cilėt e ndoqėn mbledhjen e Senatit dhe rregullsinė e zgjedhjes sė rektorit.

Nga 11 anėtarėt e pranishėm tė Senatit tė USHT-sė, (1 mungoi), me votime tė fshehta, pėr prof. dr. Sadi Bexhetin votuan 10 anėtarė tė Senatit, ndėrsa pėr kandidatin tjetėr, prof. dr. Miftar Zyberin votoi vetėm njė anėtar.

Sipas Miftar Zyberit nuk kishte humbės te gjithė dolėn fitues. Fitoi universiteti dhe studentėt tha Zyberi.

Ndėrsa Rektori i USHT-sė, prof. dr. Sadi Bexheti, duke iu drejtuar gazetarėve, tha se “nė pėrputhje me Statutin e Universitetit dhe ligjin pėr arsim tė lartė tė Republikės sė Maqedonisė, kam marrė mandatin katėrvjecar tė udhėheqjes sė Universitetit Shtetėror tė Tetovės. Me kėtė rast, falėnderoj tė gjithė anėtarėt e Senatit pėr besimin e dhėnė. Mendoj se nė tė ardhmen do tė mbajmė pėrgjegjėsi mė tė madhe pėr kėtė institucion. I pyetur pėr angazhimin e tij gjatė mandatit tė ardhshėm katėrvjecar, prof. dr. Sadi Bexheti nėnvizoi disa shtylla kryesore.

Njė prej tyre do tė jetė mbėshtetja e rregullimit tė programeve studimore nė tė gjitha fakultetet, pastaj sigurimi i hapėsirave tė nevojshme pėr studentėt, sidomos pėr Fakultetin Juridik dhe Ekonomik, pjesa e tretė konsiston me financimin e Universitetit, si dhe jetėn sportive dhe kulturore tė studentėve, ndėrsa shtylla e katėrt do tė jetė pranimi i profesorėve dhe bashkėpunėtorėve me standarde tė larta profesionale.

Rektori vuri nė pah se do tė rriten edhe pagat e profesorėve dhe tė gjithė punėtorėve tė tjerė, si motiv pėr punė mė tė angazhuar, si dhe do tė ngrihet niveli shkencor i kėtij institucione me realizimin e disa projekte shkencore. (R.M)Ky artikull vjen nga Studentet.info
https://www.studentet.info

Origjinali i kėtij artikulli gjendet nė:
https://www.studentet.info/modules/news/article.php?storyid=1291