U ndanė mirėnjohje pėr 178 profesorė tė pensionuar

Data 28-03-2007 10:08:32 | Tema: Lajme

Universiteti i Prishtinės u ndau mirėnjohje 178 mėsimdhėnėsve tė pensionuar nė kėtė universitet.

PRISHTINĖ, 28 MARS- "Kėtė dhuratė modeste qė sot ua dorėzojmė mos e kuptoni ndryshe , veq se si shenjė solidariteti nė jetėn dhe punėn tuaj, me hallet dhe peripecitė qė bartėt mbi supe, pėr tė mirėn tonė dhe gjeneratat pas nesh" , tha me kėtė rast rektori i UP-sė Enver Hasani.

Akademiku Ekrem Murtezai, sociolog, njėri nga akademikėt qė morėn mirėnjohjen, u shpreh i kėnaqur se, mė nė fund nė shoqėrinė tonė, po zė fill njė vetėdije e re, e vlerėsimit tė mėsimdhėnėsve nė pėrgjithėsi. Ndėrsa, duke falėnderuar nė emėr tė akademikėve dhe mėsimdhėnėsve tė pensionuar, akademiku Idriz Ajeti, tha se, me kėto mirėnjohje, nxitet puna e tyre, qė edhe nė moshė tė shtyr, tė jenė tė dobishėm dhe konstruktiv.Ky artikull vjen nga Studentet.info
https://www.studentet.info

Origjinali i kėtij artikulli gjendet nė:
https://www.studentet.info/modules/news/article.php?storyid=1311