UP dhe Universiteti i Ajovės nėnshkruan marrėveshje bashkėpunimi

Data 14-04-2007 3:40:41 | Tema: Lajme

UP dhe Universiteti i Ajovės nėnshkruan marrėveshje bashkėpunimi

PRISHTINĖ, 14 PRILL- Universiteti i Prishtinės dhe Universiteti i Ajovės nga Shtetet e Bashkuara tė Amerikės kanė nėnshkruar sot njė marrėveshje bashkėpunimi multidiciplinar nė fushėn e arkeologjisė.
Nė kuadėr tė kėtij bashkėpunimi ėshtė edhe programi pėr sistemin informativ gjeografik, qė pėrfshinė pėrgatitjen pėr hartėn arkeologjike digjitale tė Kosovės, dhe programin pėr skeletet, qė ofron mundėsi bashkėpunimi me Fakultetin e Mjekėsisė dhe Institutin e Anatomisė.

Rektori i Universitetit tė Prishtinės, Enver Hasani tha se ky ėshtė njė bashkėpunim multidiciplinar qė lidhet me tė gjitha fushat e arkeologjisė dhe se ėshtė njė hap drejt gjetjes dhe ruajtjes sė monumenteve arkeologjike qė i ka Kosova. Hulumtuesi shkencor nė zyrėn pėr hulumtime arkeologjike nė SHBA, Xho Artz, tha se nėnshkrimi i kėsaj marrėveshjeje mundėson shkėmbimin e pėrvojave nė lėmin e arkeologjisė.
Ky artikull vjen nga Studentet.info
https://www.studentet.info

Origjinali i kėtij artikulli gjendet nė:
https://www.studentet.info/modules/news/article.php?storyid=1328