Universitet, vendet bosh pėr tė gjitha degėt e rretheve

Data 08-10-2007 4:52:21 | Tema: Lajme


Universitet, vendet bosh pėr tė gjitha degėt e rretheve

TIRANĖ, 8 TETOR- Pas mbylljes sė regjistrimeve edhe universitetet e rretheve kanė bėrė publike numrin e vendeve tė mbetura bosh. Kėshtu nė Universitetin e "Luigj Gurakuqi" nė Shkodėr kanė mbetur 92 vende bosh, ndėrsa nė atė tė Vlorės, "Ismail Qemai", kanė mbetur 96 vende bosh. Nė kėtė mėnyrė tė gjithė tė interesuarit do tė kenė mundėsi tė mėsojnė sipas degėve numrin e vendeve tė paplotėsuar, pasi Ministria e Arsimit ka deklaruar se edhe kėto vende do tė plotėsohen nė njė raund tjetėr.

Vendet Bosh

Pas pėrfundimit tė regjistrimeve nė Universitetin e Shkodrės "Luigj Gurakuqi" , ka 92 kuota tė mbetura bosh . Ky ėshtė rezultati i fundit pas mbylljes sė regjistrimeve pranė kėtij fakulteti, ku bėhet e ditur se nga 1850 vende nė kėtė universitet janė regjistruar 1758. Numri mė i lartė i vendeve bosh ka mbetur nė degėn Gjuhė- Letėrsi, 14 vende, Cikli i Ulėt, 21 vende. Megjithatė mbyllja e regjistrimeve nė kėtė universitet tregon se edhe nė degėt e gjuhėve tė huaja kanė mbetur disa vende bosh si, nė degėn e Italishtes me 10 vende bosh, Anglisht me 5 vende bosh. Madje vende bosh pranė kėtij fakulteti janė vėrejtur edhe nė degėn e Turizmit me 9 vende bosh dhe degėn e Psikologjisė me 4 vende bosh. Ndėrsa sa i takon Universitetit "Ismail Qemali" nė Vlorė, nga 1862 kandidatė fitues tė listave pėrfundimtare janė regjistruar gjithsej 1766 nė total, dhe ngelen 96 kuota tė paplotėsuara. Degė mė vendet bosh nė kėtė universitet kanė mbetur nė degėn e Italishtes 18 kuota, Anglisht 16, Cikėl i ulėt 14 kuota. Por edhe dega Biznesit megjithėse ka qenė shumė e kėrkuar janė shėnuar 9 kuota bosh nga regjistrimet e fundit.

Degėt e mbushura

E ndėrsa disa degė pranė Universitetit tė Shkodrės"Luigj Gurakuqi" dhe atij tė Vlorės " Ismail Qemali" janė shėnuar vende bosh, ka edhe degė tė cilat nė raundin e dytė janė mbushur plotėsisht. Kėshtu nė Shkodėr nuk ka mbetur asnjė vend bosh nė degėn e Drejtėsisė, duke lėnė tė nėnkuptohet se kjo degė vazhdon tė mbetet e preferuar, pasi kėtė e dėshmojnė edhe regjistrimet. Megjthatė ajo ēfarė ėshtė interesante pėr kėtė universitet ėshtė fakti se edhe degė tė tilla, si Matematika dhe Fizika, tė cilat nuk janė shumė tė pėlqyera, pėr studentėt nė raundin e dytė tė regjistrimeve nuk ka mbetur asnjė vend bosh. Po ashtu nė Universitetin e Vlorės dega e Juridikut nuk ofron mė asnjė vend bosh. Madje vende bosh nuk kanė mbetur mė nė kėtė universitet as nė degėn e Infermierisė.

Degėt Kuota gjithsej vende bosh

Italisht 200 18

Anglisht 200 16

Inxhinieri navale 77 5

Navigacion 10 75

Biznes 24 09

Infermieri 15 00

Drejtėsi 100 0

Turizėm 200 17

Parashkollor 65 0

Cikli I ulėt 150 14

Pedagogji e specializuar 30 2

Teknologji informacioni 13 60

Gjuhė letėrsi 16 06

Matematike fizike 47 0

Universiteti i Korēės, 100 vende bosh

Korēė- Universiteti "Fan Noli" nė Korė ofron ende mundėsi pėr studentėt qė kanė mbetur jashtėauditorėve pėr arsye tė ndryshme. Kėshtu pas pėrfundimit tė raundit tė dytė tė regjistrimeve ka mbi 100 vende bosh. Sipas rektorit tė universitetet tė Korēės, Gjergji Pendavinji, 1200 studentėkanė nisur tashmė mėsimin nė vitin e parė nė 15 degėt qė ofron ky universitet. "Universiteti "Fan Noli" ka mbi 100 vende te lira, ndėrkohė qė fillimi i javės do tėjetė edhe dita kurnumri do tė jetė i pėrcaktuar sipas degėve pėrkatėse", deklaroi pėr gazetėn "Shekulli" rektori i kėtij universiteti, Gjergji Pendavinji. Sipas rektorit, kryesisht vendet e lira janė nė degėt e Fakultetit tė Agronomisė dhe atij Ekonomik, nė atė tė Matematikės. Ndėrkohė qėnga java e ardhshme do te jepet njė numėr i saktė pėr vendet e lira, pasi mendohet qė tė ketė mė tepėr se sa 100 tė tilla. Dita e shtunė ka qenė dhe afati i fundit i fazės sė dytė tė regjistrimeve, ndėrsa nė fillimjavė mėsohet se do tė vendoset se ēdo tė ndodhė me tė gjithė studentėt qė nuk kanė mundur tė gjejnė veten nė asnjė degė tė tij.

A.D/ A.PKy artikull vjen nga Studentet.info
https://www.studentet.info

Origjinali i kėtij artikulli gjendet nė:
https://www.studentet.info/modules/news/article.php?storyid=1469