Prezantimi i programit tė bursave FULBRIGHT pėr studiues nė USHT

Data 25-10-2007 3:04:32 | Tema: Lajme

Prezantimi i programit tė bursave FULBRIGHT pėr studiues nė USHT

TETOVĖ, 24 TETOR- Pėrfaqėsues tė ambasadės sė Shteteve tė Bashkuara nė Maqedoni nėn kryesimin e zonjės Amy Storrow, zyrtare nga marrėdhėniet me jashtė, qėndruan nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės. Qėllimi i vizitės ishte prezantimi i programit tė bursave pėr studiues FULBRIGHT, njėra nga programet mė tė njohura nė botė qė financon hulumtues tė fushave tė ndryshme, programe pėr studime master si dhe studime deridiplomike e kėmbim studentėsh. Z. Storrow para profesorėve dhe asistentėve tė USHT-sė prezantoi programin e bursave tė FULBRIGHT dhe dha informacione mbi natyrėn e programit tė bursės, mundėsitė qė ofrohen, mėnyrėn e aplikimit, afatet e aplikimit dhe informacione tjera rreth programit tė bursės.


“Programi ėshtė i dizajnuar pėr profesorė qė kanė tė kryer doktoraturės (pėr artet master) dhe zgjat nga 4 deri nė 9 muaj. Kėrkohet vetėm pasion pėr hulumtime.” – u shpreh pėrfaqėsuesja e ambasadės amerikane.

Nė prezantim ishin tė pranishėm profesorė dhe asistentė nga tė gjitha fakultetet e USHT-sė dhe pėrfaqėsues tė zyrės pėr marrėdhėnie ndėrkombėtare tė USHT-sė tė cilėt edhe do tė ofrojnė mbėshtetje pėr aplikim. Materialet e nevojshme pėr aplikim mund tė merren nė kėtė link:

http://skopje.usembassy.gov/fulbscholar0809.html
Ky artikull vjen nga Studentet.info
https://www.studentet.info

Origjinali i kėtij artikulli gjendet nė:
https://www.studentet.info/modules/news/article.php?storyid=1482