USHT-ja nė bashkpunim me Universitetin AAB Prishtinė

Data 06-11-2007 10:46:14 | Tema: Lajme


USHT-ja nė bashkpunim me Universitetin AAB Prishtinė

TETOVĖ, 6 NĖNTOR - Njė delegacion i Universitetit AAB (Arena e Arsimit Bashkėkohor), nga Prishtina ka qėndruar nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės (USHT). Delegacioni nga Prishtina, nėn udhėheqjen e zėvendės rektorit prof. d-r Masar Stavileci, delegacioni i AAB-sė ėshtė pritur nga prorektori pėr arsim nė USHT, prof.dr. Agim Shabani dhe dekani i Fakultetit juridik prof.dr. Musli Halimi. Temė kryesore e takimit ka qenė bashkėpunimi ndėruniversitar.
“Konkretizimi i bashkėpunimit duhet tė jetė i orientuar nė interes tė studentėve dhe kuadrit mėsimdhėnės. USHT-ja ėshtė universitet i hapur pėr bashkėpunim dhe kjo mund tė shihet edhe nga marrėveshjet e shumta tė cilat janė realizuar me universitete nga rajoni dhe mė gjerė” ka thėnė prorektori Shabani. Nė vazhdim ai ka potencuar se nė interes tė pėrbashkėt ėshtė bashkėpunimi ndėrmjet universiteteve nga trojet shqiptare.


Ndėrkaq, prorektori i AAB-sė, prof. d-r Masar Stavileci duke prezantuar universitetin e tij, ka shprehur gjithashtu interes pėr bashkėpunim, duke potencuar kėmbimin e pėrvojave ndėruniversitare. “Ne jemi kėtu pėr herė tė dytė, dhe shpresoj se bashkėpunimi edhe mė tej do tė thellohet.

Padyshim qė tė dyja palėt kemi cfarė tė marrim dhe cfarė tė japim pėr njėra tjetrėn”, ka thėnė zėvendės rektori Stavileci. “Fakulteti juridik ka qenė baza e institucionalizimit tė USHT-sė. Ne duhet ta shtrojmė bashkėpunimin nė rrafsh institucional dhe ta zgjerojmė atė”, ka thėnė dekani i Fakultetit juridik, prof.dr. Musli Halimi.

Ky takim i ka paraprirė simulimit tė njė seance gjyqėsore, tė cilėn e kanė realizuar studentėt e Fakultetit juridik. Pėr realizimin e kėsaj seance kanė kontribuuar prodekani i Fakultetit juridik tė AAB-sė, prof. d-r Valbon Mulaj dhe doc. d-r Mersim Maksuti nga Fakulteti juridik i USHT-sė.
Ky artikull vjen nga Studentet.info
https://www.studentet.info

Origjinali i kėtij artikulli gjendet nė:
https://www.studentet.info/modules/news/article.php?storyid=1494